Ilbay Öksüz’den Ehlibeyt Dernekleri’ne müzakere

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Fakir, Kerbela’nın birlik Müslümanların eş acısı ve aynı antika vesikası olduğunu belirtti.

Kimsesiz, Kerbela olayının çok uzun süredir tamam İslam aleminin ve bizlerin dinmeyen eş acısı olduğunu kaydetti.

Kimsesiz, Muharrem ayı ve Kerbela Olayı’nın 1383’üncü yıldönümü vesilesiyle Kars’ta mevcut Ehlibeyt derneklerine ayrımsız topluluk ziyaretlerde bulundu.

Muharrem kocaoğlan ziyaretleri çerçevesinde Garip, sırasıyla Kars Ehlibeyt Terbiye, Ekin ve Teavün Derneği, Kars Ehlibeyt Alimleri Birliği Derneği Kars Şubesi ve Hz. Büyük Camii Derneği Başbuğ ve üyeleriyle ayrımsız araya geldi.

Ilbay/Uray Başkan Vekili Sn. Türker Sahipsiz, Elçi Efendimiz ve birçoğu Ehlibeytten olan 72 kişinin şehadetinin 1383’üncü yıldönümü dolayısıyla taziyelerini bildirdi. Gariban, Kerbela’nın kamu Müslümanların ortak acısı ve bire bir yadırganan vesikası olduğunu söyledi.

Kimsesiz, “Hicri yılımızın ve Muharrem ayımızın dobra olmasını diliyorum. Cenabıhak artağan etsin. Doğrusu Kerbela olayı, hepimizin haddinden fazla etraflı süredir tamlık İslam aleminin ve bizlerin dinmeyen kuma acısıdır. Sefir Efendimizin ciğerparesi canan torunu Hz. Hüseyin Efendimiz ve çoğu Ehlibeytten 72 kişinin şehit edilmesi, değme ant kalbimizi, içimizi, yüreğimizi sızlatmıştır. Biz bile bu acıyla, hüzünle onları rastgele ahit anıyoruz. Bağımlı Hz. Hüseyin efendimiz ve Ehlibeytten yanında bulunanlar her devir hakkı, hukuku, doğruluğu olta ettiler. Onlara karşı yapılan bu akıntı, bugün hepimizi üzen, o yıllara ferasetsiz götürücü ve o acıyı hissettiren şeylerdir. Allah hepsine rahmet eylesin. Tığ aslında mevki yerine kavim olarak birliğimiz, kardeşliğimizi, dirliğimizi koruma ettiğimiz sürece rastgele antlaşma huzurla bolluk içre mutlu yaşarız. Ama hangi zaman ki içimize nifak girdi, ne ahit ki kardeşliğimizi, huzurumuzu, birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya yeltenen unsurlar, nifaklar içimize girdi, işte o ahit değişik acı davranışlar ile karşılaştık. Güneş süresince hep hakeza oldu. Onun amacıyla Aşure Ayı kocaoğlan zımnında kardeşliğimizi, birliğimizi, dirliğimizi esasen hatırlamamız geçişsiz. Geçmişten ders almamız geçişsiz. Kerbela olayı, tabii bizler amacıyla ve bütün İslam alemi üzere ibretlik aynı vesikadır. O nedenle bundan antika alarak ileriye bakmalı, birliğimizi, dirliğimizi korumalıyız. Bizler bile bu amaca hizmet etmek için himmet gösteriyoruz” dedi.

“Kars ülkemizin arz huzurlu şehridir”

Kars’ta pir bire bir tablo var aslında. Kars’ta türlü etnik gruplar var. Sistem dirlik içerisinde, kardeşlik içerisinde yaşıyor, bunu hissediyoruz diyen Fakir, “Kars bu anlamda ihtimal Türkiye’ye eş bire bir şehirdir. Zımnında hem Kerbela olayından alacağımız tarihi ders, hem dahi güneş süresince yaşadığımız tecrübelerle, inşallah geçim içerisinde, temas içerisinde adımlar atmaya, kardeşliğimizi kayırma etmeye, korumaya bundan sonrada bitmeme edeceğiz. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Kerbela’da şehit olan Hz. Hüseyin efendimize, Ehlibeytten olan bütün Müslümanlara ve ülkemizin birliği ve bütünlüğü üzere şehit olan tüm vatandaşlarımıza, şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Tanrı, hepsinin mekanlarını cennet etsin. Allah bizleri üstelik onlara layık olmayı kader etsin. Aşure Ayı ayı, hepimize hayır getirsin, dirlik getirsin, mutluluk getirsin. Burada bulunduğunuz için hepinize teşekkürname ediyorum, hepinizi Tanrı’a kişi ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Dernek yetkilileri, Muharrem ayı vesilesiyle kendilerini ziyaret ederek vatandaşlarla benzeri araya gelen Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Garip’ün ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, kendisine teşekkürname ettiler. – KARS

Share: