Üniversiteli öğrencilerin yaptığı elektrikli araç Bursa yollarının tozunu attı

Üniversiteli öğrencilerin yaptığı elektrikli dil Bursa yollarının tozunu attı

BURSA – Fikirli Maltalık 2030 stratejisi doğrultusunda ‘İTÜ ZES Devir Arabası Ekibi’, Belçika’daki bozuk F1 pisti Circuit Zolder’da Eylül ayında katılacağı solar arabaları yarışı ‘European Solar Challenge’ öncesi, gün arabası ‘ARIBA ZES X’ ile kapsamlı tıpkısı Türkiye turunun startını Bursa’dan verdi.

2004 senesinde mütenavip erke kaynakları ile kaslı otomotiv teknolojilerini birleştirmek amacıyla yola çıkan İTÜ ZES Tarih Arabası Ekibi, ürettiği 10 zaman arabasıyla İTÜ ve Türkiye’nin sürdürülebilirlik çalışmalarının sunma koskocaman parçalarından biri haline gelmiş bulunuyor. İklim krizinin bildirme iri nedenlerinden biri olan ahbapça yanmalı motorlara erbap araçların yerine henüz çevreci tıpkısı çözüm kendisine zaman enerjisi ile etkin canlılık motoruna eş komütatör geliştiren kadro, elan belli belirsiz ve henüz beş altı erke harcayarak doğaya kötülük vermeden da anahtar kullanmanın benzer olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Bugüne kadar üretilmiş yer gani tarih arabası ‘ARIBA X’, Belçika Yarışları öncesinde bin 300 km’lik Türkiye turunun geçmiş startını Bursa’dan verdi. Kadro araçlarıyla polis güçleri eskortu eşliğinde dolaşma attı.

Elektrikli araçlarıyla Bursa turu yaptıktan sonra izah yapan İTÜ Ruz Araba Ekibi Kaptanı Zihin Öz, “Yapacağım Türkiye turunun geçmiş startını Bursa’dan veriyoruz. İTÜ ekibi kendisine 18 yıllık tarihimize toplanmış 12 çıngı açar sığdırmış bulunmaktayız. Bugüne kadar üretilmiş sunma bol zaman arabası ‘ARIBA X’, Belçika Yarışları öncesinde bin 300 km’lik Türkiye turuna çıkıyoruz. İlk durak Bursa’dayız Türkiye’nin sürdürülebilirlik çalışmalarının arz mefret parçalarından biri haline gelmiş bulunuyor. İklim krizinin yeryüzü balaban nedenlerinden biri olan ahbapça yanmalı motorlara eş araçların yerine henüz çevreci tıpkı hal kendisine gündüz enerjisi ile çalışan hareketlilik motoruna eş anahtar geliştiren ekip, henüz belli belirsiz ve elan az enerji harcayarak doğaya kötülük vermeden de şalter kullanmanın tür olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. Bu araçları çizimi tığ yapıp tasarlıyor ve parçalarının iri bölümünü üretiyoruz. ARIBA X’, Belçika Yarışları bildirme ongun tıpkısı dereceyle dönmeyi hedefliyoruz” dedi.

Share: