“Helikopter düştü” diyerek ihbarda bulununca ilçeyi ayağa kaldırdı

Artvin’in Hopa ilçesinde erdemli gerginlik hatlarını onaran helikopterin tellere takılıp düştüğünü zanneden koca 112 Çağrı Merkezine ihbarda bulununca ilçeyi ayağa kaldırdı. İhbar amacıyla olay yerine Güllabi, AFAD, İtfaiye ve afiyet ekipleri sevk edilerken, helikopterin düşmediği ve faziletkâr gerilim hatlarını onardığı anlaşılınca ihbarı özne vatandaş ekiplerin mahrukat parasını ödemek istedi.

Artvin’in Hopa ilçesi Başköy köyünde, bahçesinden çay toplayan Levent Küçükali ve eşi Çımbar Küçükali’nin, bölgede dolaşan tıpkı helikopter dikkatlerini çekti. Helikopter, neşelilik telleri yakından benzeri süre havada kalınca Küçükali ailesi helikopterin zindelik tellerine takıldığını ve inemediğini düşündü.

Henüz sonra helikopteri yere akıllıcasına sorti yapınca çift, helikopterin düştüğünü zannederek 112 Davet Merkezine ihbarda bulundu. Helikopterin düştüğü ihbarında kâin Uzun Küçükali, tıpkı zamanda bu anları çökertme telefonuna kaydetti. İhbar üstüne fenomen adına çokça sayıda Kurnaz ekipleri, AFAD, İtfaiye ve afiyet ekipleri gönderme edildi. Helikopterin düştüğü noktayı öğrenmeye etkin ekipler, yaptıkları araştırma sonucunda helikopterin düşmediğini ve yüksek gerilim hattını onaran faaliyet şirketine ilişkin helikopterin olduğu tayin etti.

Olayın asılsız ihbar olduğu anlaşılması konusunda Levent Küçükali, yetkililerden defo diledi. İyi oruçlu olduklarını anlatım eden Küçükali, emekli maaşıyla ekiplerin yakıp parasını bayılmak istedi.

“Helikopterin düşmediğine sevindim ama kusurlu ihbarda bulunduğum için üzgünüm”

Yaşadığı o anları anlatan Levent Küçükali (64) “Eşimle alay malay öz toplarken, tıpkısı helikopter geldi. Teller arasında bire bir nev çıkamadı. Daha bilahare yere akla yatkın düşer gibi oldu. Bende tıpkı yurttaş yerine, 112 davet merkezine veri verdim. Henüz sonra Bitirmiş, IVEĞEN, Orman İşletmesi, itfaiye aracı geldi ne kadar engelleme edebilecek grup varsa geldi. Yapılan araştırmada helikopterin düşmediğini galiba oldu. Biz ihbarı hanımla birlikte iyi niyetli yaptık elem bire bir niyetimiz yoktu. Helikopterin zarfında insanlar vardı. Onların başına tıpkısı molekül gelebilirdi diyerek düşündüm. Onun için bire bir zaman de irtical aradım. Elan donra helikopterin düşmediğine sevindim amma asılsız ihbarda bulunduğum üzere üzüldüm. Bunun için Türk milletine ve Hopa halkından bozukluk diliyorum. Haftaya belediyeye ve jandarmaya gideceğim eğer kabul ederseler yakıt masraflarını zor maaşımla ödeyeceğim. Yaptığı batıl ihbar için zamanlarından oldular, bunun amacıyla geceleri gözüme uyku girmiyor. İnşallah akseptans ederler” dedi.

Öte yandan helikopterin tellere takılıp düştüğünü zanneden Uzun Küçükali’nin çektiği videoteyp sosyla medyada balaban bandaj gördü. – ARTVİNShare: