Kanyonda mahdut kalan 2 hayat kurtarıldı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 6 nefis gruptan 4’ü kayboldukları kanyondan kendi imkanlarıyla çıkarken muhat mütezayit 2’si ise kurtarıldı.

Yaci Kanyonu’na geri sabahleyin saatlerinde giren ve akşam ezanı saatlerinde dönmeleri gereken 6 kişiden malumat alamayan arkadaşları, durumu cingöz, UMKE ve AFAD’a bildirdi.

Olay yerine sevk edilen ekipler, akşam saatlerinde kanyona girdi.

Gruptaki Misyon. Ö, Mustafa Ö, Erkan Haluk Y. ve Tulga Ş, kendi imkanlarıyla Konarı köyü çın kanyondan çıkmayı başardı.

Gruptan ayrıldıkları ve çevrik kaldıkları muhtemelen Ayşenur B. ile Aşure Ayı S’nin yerini tespit fail ekipler, iki kişiye dron ile eşya ve içecek ulaştırdı.

Mahsur kalanların kurtarılması amacıyla kanyona giren 8 yabanlık takım, Ayşenur B. ile Muharrem S’yi bulundukları yerden çıkardı.

Ayşenur B, fenomen yerinde amade bekletilen ambulansla Safranbolu Celal Hastanesi’ne kaldırıldı.

Muharrem S, gazetecilere, geçmiş girdikleri kanyonda ilerledikleri tam Ayşenur B’nin şelalenin altından geçerken üşüdüğünü ve hipotermi geçirdiğini söyledi.

Bu nedenle uygun tıpkı yerde ıtlak isnat etmek zorunda kaldıklarını tamlayan Muharrem S, “Eğlenme kararı aldık. İkiye ayrıldık; farklı arkadaşlar ilerledi, ego Ayşenur’un beraberinde kaldım. Dar Boğaz, haddizatında kip bire bir dar boğaz değil. Bir yerde suyun altında çok kalınca arkadaşımız çok üşüdü, rahatsızlandı. Devam edemeyince orada kaldık.” diye konuştu.

Kanyona giren 6 kişilik grubun Ankara’dan geldikleri ve In Araştırı Derneği üyesi oldukları, kanyona sellemehüsselam girdikleri öğrenildi.

Kurnaz ekipleri, kanyona giren 6 kişiye yönetimsel nakdî ceza uyguladı.

Share: