Hatay’ın mikro sokaklarında hastalar motorize esenlik ekibine hayat

Hatay’ın eşkâl Antakya ilçesinde, daraç olduğu üzere ambulansların giremediği sokaklardaki vakalara önceki engelleme motorize esenlik ekibi eliyle yapılıyor.

Kentte 2011 yılında faaliyete güzeşte ve 20 kişiden oluşan motosikletli cankurtaran ekibi, güçlükle sokakların yanı sıra hareketli ve etkili caddelerde birlikte ivedi afiyet hizmetine ihtiyaç duyan vatandaşlara bildirme kısa sürede ulaşıyor.

Olay yerine varan ekipler, motosiklet cankurtaran üzerindeki tıbbi maşa ve ekipmanlarıyla vakaya vacip müdahaleyi yapıyor.

İlk müdahalenin ardından gerektiği durumlarda cankurtaran çağıran motorize grup, haddinden fazla sayıda kazazede, yaralı ve hastanın imdadına yetişiyor.

“Trafiğe göre vakalara 3-5 an kabilinden ayrımsız sürede engelleme ediliyor”

İl Ambulans Servisi Başhekimi Mehmet Kaçıra, AA muhabirine, ev ve engebeli sokaklardaki, bayılma, kalp krizi, us kanaması, gidiş geliş kazası ve mütenevvi yaralanma kadar durumlarda bölgeye motorize esenlik ekibinin irsal edildiğini söyledi.

Ekipte 4’ü motosiklet kullanan 20 personelin kayran aldığını anlatan Kaçıra, personelin dönemsel namına değiştiğini, bünyelerinde 2 motosiklet ambulansın bulunduğunu belirtti. Kaçıra, şöyle konuştu:

“Bozuk Antakya evlerinin bulunduğu daraç sokaklar balaban ambulanslarımızın girmesine imkân sağlamıyor. Bu çeşit durumlarda motorize ekiplerimiz devreye giriyor. Bölgede ivedi bire bir vakaya ulaşmak çokça baskı. Kimi Vakit çevirici park yeri edilmesi zımnında ambulanslar debi edemiyor. Fenomen anonsu geldiğinde farklı ambulanslarımızdan daha hızlı akım ettikleri ve sokaklardan şen geçebildikleri amacıyla önceki müdahaleyi motorize ekiplerimiz yapıyor. Trafiğin durumuna bakarak vakalara 3-5 an kadar bir sürede müdahale ediliyor. Ambulansımız gelene büyüklüğünde motorize ekiplerimiz vakaya evvel müdahalesini yapmış oluyor.”

Kaçıra, vatandaşların önceki etapta motosikletli ekibi gördüğünde sangılık yaşadığını belirtti.

Motorize ekibin yaz aylarında üstelik periferi kesiminde fariza aldığını nâkil Kaçıra, “Hele gökçe yazın boğulma vakalarına elan hızlı müdahale edebilmek için ekiplerimiz Arsuz, Erzin, Dörtyol ve Samandağ bölgesine de etkin fariza alıyor. Bu yıl bahir bölgesinde 35 boğulma vakasına müdahale ettik.” diye niteleyerek konuştu.

-“Vakaya çabuk takılmak bizim için çok majör”

Motor cankurtaran ekibinde görev işleyen paramedik Abdulkadir Kerki birlikte motor ambulansın oldukça avantajlı olduğunu söyledi. Kerki, şunları kaydetti:

“Başka ambulansların fiziksel şartları motorize kabilinden olmuyor. Motorizenin avantajları çokça ve vakaya anlayış süremizi azaltıyor. Vakaya çabuk karışmak bizim üzere haddinden fazla makro. Ambulanslarımız maatteessüf gâh ensiz alanlarımız var, oralara girmekte sorun yaşıyorlar. Bunun için ekiplerimiz zaman zaman üşüşmek zorunda kalabiliyor. Bilgisiz hastaya ulaşmakta teferruatlı sürüyor, bu yüzden motorize ekiplerin olaya hesabına ulaşması daha üstelik cesim oluyor.”

Share: