Uğurlu Bingöl’den, Yakıt Yardımlarıyla İlgili Soruya “Maliye Bakanlığı Biliyor” Yanıtını Veren Vekil Yanık’a: “Evet Siz Ne Yapıyorsunuz”

MAHİR BAĞIŞ

Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Üzüntülü, CHP Ankara Milletvekili Uğurlu Bingöl’ün ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yakıt yardımı ile ilişik istifham önergesine verdiği yanıtta, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Kaynak ve Maliye Bakanlığı’nı işaret etti. Tekin Bingöl, “Deniyor kim ‘Kömür miktarını Kaynak ve Maliye Bakanlığı belirliyor. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü bile kömürün sevkiyatını yapıyor.’ Tamam siz ne yapıyorsunuz? Benim sorularım bunlar değil kim. Benim sorularımla açıktan yakından ilgisi sıfır cevaplar ve bu sorulara bu yanıtlar verildiğinde anlaşılıyor kim bizatihi doğru atanmış bakanlar, sırtlarını saraya dayadıkları üzere bir milletvekilinin yük duygusu içre sordukları sorulara dahi cevap vermeyecek tıpkı gurur sergiliyorlar” dedi.

Uğurlu Bingöl, TBMM’ye verdiği istifham önergesinde Bahir Yanık’a, gerekseme sahibi ailelere 2021 ve 2022 yılında hangi büyüklüğünde yakacak yardımı yapılığını, müzaheret için birçok yurttaşın başvurduğunu sordu.

Bakan Kederli, “İhtiyaç sahibi hanelere Türkiye Kömür İşletmeleri Umumi Müdürlüğü’nden bedelsiz kendisine gerçekleştirme edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılmaktadır. Hanelere dağıtılacak kömür miktarı, bölgenin iklim koşulları, esbak yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Kaynak ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenmektedir” yanıtını verdi.

Uğurlu Bingöl, Bakan Acılı’ın yanıtını ZÜMRÜDÜANKA Bili Ajansı’na değerlendirdi. Bingöl, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bakanların kendilerine yönetilen sorulara verdikleri yanıtların gönül tokluğu edici olmadığını tabir ederek, “Atanmış bakanların resmi genel ağ sitesinde duyurdukları çalışmalardan kendilerinin dahi haberi namevcut” dedi.

“AÇLIK SINIRI DÜZEYİNDE AKTIF İNSANLAR İÇİN, BAKIMSIZ KOYULMAK BİLE BİR HAYALE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA”

Bingöl, Türkiye’birlikte ekonomik krizin tıpkısı halk sağlığı sorununa dönüşmüş olduğunu belirterek, “Aş Damı enflasyonu daha çok götürüm edilemeyecek benzeri düzeye hamiş. Serencam bir yılda yüzdelik 137 artışla para şişkinliği, mutfaktaki yangını adeta evdeki yangına dönüştürmüş. Bugün açlık sınırı 7 bin 785 lira ve el, asıl harcamalarını de karşılamayacak durumda. Kısırlık sınırı ise 25 bin 365 lira. Bu verimsizlik sınırına baktığımızda milyonlarca haris, açıkta olan evet üstelik açlık sınırı düzeyinde hareketli insanlar amacıyla, hamhalat girmek üstelik benzeri hayale dönüşmüş durumda” diye niteleyerek konuştu.

Bingöl, şita mevsimi dolayısıyla kira, faturalar ve araç ihtiyaçlarının üstüne tıpkı bile istinas maliyetinin yurttaşlara dara olacağının altını çizdi. Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BAKANLIĞIN İNTERNET SİTESİNDEN İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELER İÇİN YARDIM YAPILDIĞI YAZIYORDU”

“Elektrikle, saf gazla ısınmayı geçtik, sobada yakılacak kömür dahi 3 mezuniyet fiyatına başarmış durumda. Bu nedenle Sülale ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na aynı soruyu yönelttim. Bakanlığın internet sitesinden ihtiyaç sahibi aileler amacıyla müzaheret yapıldığı yazıyordu. Bunun üstüne ben üstelik bu yardımların elbette yapıldığını, şu ana büyüklüğünde kaç kişinin başvurduğunu, miktarının hangi olduğunu ve yardımların nasıl dağıldığı üzere çokça kolay, çokça anlaşılır ve cevaplarının haddinden fazla kıytırık olduğu sorular sordum.

“PEKİ SİZ NE YAPIYORSUNUZ”

Elkızı görün ki cevaplar içeler acısı. Bütün bu olağan sorulara da karşılık vermekten çekinme fail tıpkı atanmış bakanla karşı karşıyayız. İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin atanmış bakanlarının ortaya koyduğu tabela bu. Benim bu sorularıma verdikleri karşılık iki cemi. Deniyor ki ‘Kömür miktarını Hazine ve Maliye Bakanlığı belirliyor. Türkiye Kömür İşletmeleri Umumi Müdürlüğü dahi kömürün sevkiyatını yapıyor.’ Tamam siz hangi yapıyorsunuz? Benim sorularım bunlar değil kim. Benim sorularımla açıktan yakından ilgisi olmayan cevaplar ve bu sorulara bu yanıtlar verildiğinde anlaşılıyor kim bizatihi akıllıcasına atanmış bakanlar, sırtlarını saraya dayadıkları amacıyla bir milletvekilinin tartı duygusu içre sordukları sorulara birlikte yanıt vermeyecek tıpkısı tavır sergiliyorlar.”

TBMM’dahi 2023 bütçesinin görüşüldüğünü ve bakanlıkların yurttaşlar üzere attığı adımları öğrenme hakkına ehil olduklarını vurgulayan Bingöl, şöyle konuştu:

“ATANMIŞ BAKANLARIN, RESMİ İNTERNET SİTESİNDE DUYURDUKLARI ÇALIŞMALARDAN KENDİLERİNİN BİLE HABERİ YOK”

“Bu nedenle da bu bütçe vatandaşların taleplerine karşılık verebilsin gayreti içindeyken önümüz kış dedik ve vakit kaybetmeden kömür yardımlarıyla ilgilendiren sorduğumuz soruları üstelik maatteessüf bu asıl cevaplarla geçiştiren benzeri anlayışa cemaat ayrımsız bakanla cebin karşıyayız. Atanmış bakanların, resmi internet sitesinde duyurdukları çalışmalardan kendilerinin de haberi namevcut. Vatandaşı karda kışta antipatik odalarına ayrılma edenler bilsin ki halkımız nevmit değil. Biz, seçkin dertlerinde onların yanındayız. Bizim toplumsal belediyecilik anlayışıyla belediye hizmetlerini iktidarın bütün dayatmalarına karşın örümcek belediyelerimiz, bu konuda de bilcümle imkanlarını zorlayarak vatandaşlarımızı ısınmadan mahrum etmeyeceklerdir. İlk seçimin ardından de vatandaşı 3 kuruşluk kömüre muhtaç edenlerden mutlaka vatandaşımız o sandıkta hesabını soracaktır.”

Share: