Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını değerli harflerle yazdıran ‘Rekor Ebru’, Başkent’te görücüye çıkıyor

Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını zer harflerle yazdıran ‘Rekor Ebru’, Başkent’te görücüye çıkıyor

ANKARA – Zahmetli Gösterici Öğretmeni Yüce Şentürk ve öğrencileri aracılığıyla yapılan ve Guinnes Rekorlar kitabına adını zer harflerle yazdıran ‘Rekor Ebru’ adlı say, başkentte ilk kez görücüye çıkıyor.

Hayata gözlerini 1952 yılında açan Yüksek Şentürk, önceki ve ortaokul ve ortaöğretim eğitimini Artvin’de tamamladıktan sonradan 1978 yılında Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Çizge Bölümünü tamamladı. Uzun yılar süresince muallimlik yapan Ulvi Şentürk, Anadan Görme Türk Sanatlarından birisi olan Ebru sanatı alanında mufassal yıllar süresince icraat yaptı. Şentürk ve 100 öğrencisi, elan ilk 12 metre uzunluğunda olan yeryüzü balaban ebru sanatı rekorunu yaptıkları kısaca 31 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğindeki çalışmayla kırarak, 28 Mayıs 2012 tarihinde yeni rekorun sahibi oldular. Ankara’birlikte çalışmalarının saha aldığı tıpkısı sergi açan Şentürk, 2012 yılında yaptığı ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren ‘Rekor Ebru’ adlı çalışmasını ilk kez başkentli vatandaşların görücüsüne çıkardı.

“100 öğrencimle bu arada 1 hafta içerisinde yaptık”

Zor Foto Öğretmeni Yüce Şentürk, Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren Rekor Ebru ünlü çalışmanın 3 ayda tamamlandığını belirterek, “30,75 metre uzunluğunda ve 1,5 metre kadar olan benzeri malzemedir. 100 öğrencimle beraber 1 hafta içerisinde yaptık. Ayrımsız zamanda Paris’te, Muğla’bile ve Almanya’dahi sergilendi. Rekor denemesi öğrencilerimin sayesinde oldu. Onları kesiksiz Ebru çalıştırıyordum. ‘Hocam, bu rekoru kırabilir miyiz?’ dediler. Araştırdık, soruşturduk. Yer nazik rekor 12 metreydi. Öğrencilerime, ‘biz geçebilir miyiz?’ dedim. Kısaca 31 metre aldık” diye konuştu.

Şu anne kadar 4 çıngı rekor sahibi olduğunu söyleyen Şentürk, bakir rekor denemelerinin üzerinde çalıştığını dahi belirtti.

Share: