Depreme Hatay’da yakalanan baba ve oğlu Konya’da depremzedeler amacıyla çabalıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Hatay’de hayat dolu cet ve oğlu, geldikleri Konya’bile depremzedeler üzere planlı müzaheret çalışmalarına destek veriyor.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde depreme yakalanan Ersoy ailesi, geldikleri Konya’bile İl Milli Terbiye Müdürlüğü, Konya Valiliği ve sivil sosyete kuruluşları hareket birliğinde Büyükbayram Ortaokulunun spor salonunda oluşturulan ev eşyası deposundan ihtiyaçlarını karşıladı.

Buradaki teavün ve çalışmalardan etkilenen Görgülü ile 13 yaşındaki oğlu Said Enis Ersoy birlikte yetkililerin izin vermesiyle depremzedeler için yürütülen çalışmalara destek vermeye başladı.

“Çokça büyük kayıp verdik. Benzeri an ‘dünyanın sonu geldi’ dedik”

Ata Ersoy, AA muhabirine, gördükleri desteğin kendilerini bahtiyar ettiğini söyledi.

Kendilerinin de başka depremzedeleri hediye etmek istediğini vurgulayan Ersoy, şöyle konuştu:

“Tığ özlük düzenimizi kurduk amma hala düzenini kuramayanlar var. Onların halinden anladığımız için arkalamak adına elimizden geleni yapıyoruz. Çok büyük kaybolma verdik. Benzeri zaman, ‘Dünyanın sonu geldi’ dedik. Çok şükür depremi etkin atlatabildik. Sarsıntılar durduktan sonraları fert havliyle kendimizi hariç attık. Allah kimseye o günleri, o geceyi yine yaşatmasın. O geceyi düşmanım üzere da istemem. Yaşanmadan bilinmiyor. Sabah albeni aydınlanınca baktık kim yağlık ağlayarak, kendi halimizi unutup kriz altında kalanlara, çöken binalara üzüldük.”

Sabahtan akşama kadar çalışıyor

Said Enis Ersoy de pırtı alırken gösterilen yardımseverlikten haddinden fazla etkilendiğini dile getirdi.

Sabahtan akşama büyüklüğünde yorulmadan depremzedeler amacıyla çabaladığını anlatan Ersoy, “Kimi Vakit kamyonlar geliyor, onları boşaltıyoruz, mevrut depremzedelere müzaheret ediyoruz. İnsanlara muavenet etmek ongun hissettiriyor. Onların ne yaşadığını bildiğim üzere yardım etmesi benim üzere elan süssüz oluyor.” ifadesini kullandı.

Depremzedeler gerekseme fazlasını ağyar yararlansın diyerek almıyor

İki Doğu İki Mağrip Arsıulusal Mektepli Derneği Başkanı Gaye Arslan ise Ersoy ailesinin fahri olarak çalışmalara destek verdiğini, buna analog durumlarla karşılaşınca haddinden fazla duygulandıklarını söyledi.

Birlik ve muadele zarfında depremzede ailelere yardım etmeye çalıştıklarına dikkati çeken Arslan, şunları kaydetti:

“Ağababa ve oğluna, dinlenmelerini söylememize karşın ısrarla harıldamak istiyor. Said kadar eksantrik kardeşlerimiz bile gönüllü kendisine görev alıyor. Gâh depremzede kardeşlerimiz eşyaların ucundan tutuyor, bazıları, ‘Biz de pırtı yüklemeye gidelim.’ diyor. Eşya yardımı yaptığımız kâh depremzedelerimiz ise kendilerine fazla gelen eşyaları gabi getiriyor. ‘Benzeri kıta henüz alabilirsiniz.’ deyince ‘Benim ihtiyacım namevcut, ihtiyacı olan alsın diyor.’ bunlar dahi bizi duygulandırıyor. Burada irtibat beraberliğin, birbirini düşünmenin bile dip seviyede olduğunu görüyoruz.”

Arslan, bugüne kadar kısaca 300 depremzede aileye yardım ettiklerini, hayırseverlerin beyaz zehir pırtı başta gelmek için değme türlü aile eşyasını göndermesini beklediklerini ifade etti.

Share: