Cengiz İnşaat’ın Bodrum’daki Turistik Kasılma Projesi İçin “Çed Gerekli Değildir” Kararı

ADLAR TURAN

Muğla’nın Bodrum ilçesine ilişkin Göl Mahallesi’nin Gökburun mevkiinde Cengiz İnşaat Uran ve Tecim ATLATMAK aracılığıyla yapılması planlanan turistik yapılış için “Çevresel Sorumluluk Değerlendirmesi (ÇED) vacip değildir” kararı verildi.

Cengiz İnşaat, Bodrum’a vabeste Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koy’de Hazine’ye ilgili 678 bin metrekarelik araziye yapmayı planladığı turistik bünye ve saray konut projesi üzere Muğla Kasaba ve Kentçilik İl Müdürlüğü’ne 13 Ekim’bile lansman dosyasını sunarak ÇED başvurusunda bulunmuştu. Himaye altında olan 678 bin metrekarelik arazide turistik organizasyon, villa, saray konut ve yat limanı inşaatına başlanacağının ortaya çıkması tepkilere illet olurken Cengiz İnşaat’ın sunduğu ÇED dosyası incelendi ve Muğla Valiliği yoluyla “ÇED vacip değildir” kararı verildi. Kararda şunlar kaydedildi:

“Muğla ili Bodrum ilçesi Göl Mahallesi Gökburun mevkii, 306 cezire, 1 Parsel mevkiinde Cengiz İnşaat Endüstri ve Ticaret SERPMEK tarafından yapılması planlanan turizm konaklama tesisi projesi ile ait namına Bakanlığımıza verilen PTD dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi mucibince turizm konaklama tesisi projesine, Valiliğimizce ‘Çevresel Bastırık Değerlendirmesi gerekli değildir’ kararı verilmiştir.”

101 APART, 83 SÜİT ODA

Öte yandan, 568 milyon liralık bedeli olan projenin tanıtım dosyasında vadi düzlük bilgilerde, tesisin 101 apart ve 83 süit kaynak olmak için toplanmış 184 odalı olacağı, bu odalarda 540 kişinin konaklayacağı belirtilmişti. Proje alanındaki parselin güneyinde bir numara evre kazı bilimsel sit alanı bulunuyor. Hazırlanan ÇED dosyasında, birinci etap arkeolojik sit alanına gelişigüzel müdahalede bulunulmayacağı, bu alanda tek şekilde inşaat faaliyeti yapılmayacağı bilgisi birlikte dosya bile saha almıştı.

Share: