Marmaris’te yanan ormanlık alana 5 bin ağaç henüz dikildi

Muğla’nın Marmaris ilçesinde sâdır orman yangınlarında engel gören alanların baştan yeşerebilmesi için başlatılan rekiz dikim çalışmaları kapsamında 5 bin dikme elan toprakla buluşturuldu.

Marmaris ilçesinde orman yangınlarından etkilenen alanların yeniden canlandırılması amacıyla ağaçlandırma çalışmaları sürüyor.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince, zarar gören ağaçların kesilip sahadan çıkarılması çalışmaları bitmeme ederken, temizlenen alanlarda yer dikme dikimi amacıyla hazırlandı.

İlçede seferberlik ruhuyla kamu kurumları, sivil cemiyet kuruluşları, firmalar ve gönüllü vatandaşlar da ağaçlandırma çalışmalarına bindi veriyor. Sahada, orman ve barışma işçileri da geceli gündüzlü çalışıyor.

Yeşilbelde Mahallesi’ne dikme dikildi

Bu kapsamda, ağaçlandırmaya hazır hale getirilen Yeşilbelde Mahallesi’nde, Kızılbük GYO desteğiyle Marmaris Huy Siper ve Afet Önleme Derneğince (MADOK) ağaç dikim etkinliği düzenlendi.

Fidan dikimi öncesinde bölgedeki çöpleri toplayan çevreci vatandaşlar, öğrenci ve öğretmenlerden oluşan kestirmece bin can, ağaçlandırma sahasında 5 bin fidanı toprakla buluşturdu.

Etkinliğe, Marmaris İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Sibel Kısa bile katıldı.

Muğla Orman Mıntıka Müdürü Yasin Altın Varak, yaptığı açıklamada, Marmaris’te geçen sene yanan alanlara 500 bin fidan dikildiğini ve 20 ton zürriyet saçıldığını bildirdi.

Varak, “Bu sene ki dikme barışma ve düzenleme çalışmalarımız da bitmeme ediyor. Marmaris’te yanan alanların baştan sakat güzelliğine kavuşması, ilçenin yeşillendirilmesi amacıyla ağaçlandırma çalışmaları muttasıl sürüyor.” dedi.

Orman yangınları

Marmaris’te 29 Temmuz 2021’de başlayan elan sonra Bodrum, Köyceğiz, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Reze ve Seydikemer ilçelerinde bile çıktıktan bilahare 12 Ağustos’ta söndürülen yangında 9 bin 52 hektarlık ormanlık kayran küle dönmüştü.

Yedi Adalar bölgesinde 21 Haziran’da saat 20.02’üstelik başladığı bildirilen orman yangını ise 24 Haziran’da kontrol altına münfail, yangında 4 bin 500 hektarlık ormanlık düzlük engel görmüştü.

Share: