Çankırı’da okuma güçlüğü çeken öğrenciler üzere kitaplar seslendiriliyor

Çankırı’bile öğretmenler, görme engelli ve disleksi gibi nedenlerle okuma güçlüğü calip öğrenciler üzere betik seslendirmesi yapıyor.

İl Milli Terbiye Müdürlüğüne vabeste suret ve ilçelerde fariza yapan gönüllü öğretmenler, bu sene öğrencilere ücretsiz namına dağıtımı gerçekleştirilen koruyucu kaynakları seslendirdi.

“Hepimiz birimiz üzere” sloganıyla akıntı eden gönüllü öğretmenler, kitaplarda meydan düzlük kıraat parçaları, soru kalıpları ve grafikleri sesli betimleme yöntemiyle vasıta altına alıyor. Taşıt altına alınan veriler, hususi gereksinimli öğrencilere ve bireylere ulaştırılarak akademik ve toplumsal anlamda müfredatı elan aceleci izlem etmeleri sağlanıyor.

?Proje koordinatörü Hususi Eğitim Bilimi ve Delalet Büro Müdürü Ruh Hamlı, eğitimde okazyon eşitliğini sağlamak için projeyi başlattıklarını belirtti.

Proje ekibi marifetiyle yapılan derinti sonucunda 8. sınıflara müteveccih LGS kitaplarının dahi seslendirilmesi kararının alındığını aktaran Hamlı, nısıf yıl tatiline kadar 8. derslik LGS kaynaklarının seslendirme işlemlerinin tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Share: