Türkiye’deki 3 efsanevi hastanesinden biri: Bölgedeki çiftçiler için imge oldu

Türkiye’deki 3 efsanevi hastanesinden biri: Bölgedeki çiftçiler amacıyla düş oldu

ÇANKIRI – Çankırı’da 2019 yılında kurulan ve Türkiye’birlikte 3 örneğinin bulunduğu efsanevi hastanesi, Çankırı, Kastamonu, Çorum ve Ankara’daki efsanevi yetiştiricileri ve aşılanmamış hayvanlarının umudu oldu.

Çankırı’de 2018 yılında artan buzağı ölümlerinin önüne bozmak için Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği vasıtasıyla kurulan Çankırı Efsanevi Hastanesi, 3 yıldır imge olmaya bitmeme ediyor. Bağan tedavi ücretlerinin murat edildiği hayvan hastanesinde, yapılan buzağı tedavilerinde yaklaşık yüzde 75 sükse oranına ulaşıldı. Alanında ehlihibre baytar doktor ve personellerin bakım verdiği hastanede, 3 yılda yüzlerce hayvan sağlığına kavuştu. Kastamonu, Çorum ve Ankara’dan de taleplerin alındığı sayrılarevi, hayvan yetiştiricilerin umudu oldu. Çandır hayvanları ve evcil hayvanat da sağlıklarına kavuşturulan hastanenin ilerleyen süreçte, şehir merkezi dışına taşınarak geliştirilmesi hedefleniyor.

“Tedavilerinde yüzdelik 70 ve 80 oranında bire bir başarı sağladık”

Şifahane ile ait hikmet veren Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Çankırı Hayvan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çendek, “Çankırı Hayvan Hastanesi umumi heyet başkanlığı yürütmekteyim. İlimiz hayvancılığın kırıcı olduğu aynı il. köylerde oturan insanlarımızın kavil kaynağının hayvancılık olması cihetiyle, 2018 yılında buzağılarının ölmesi, hele efsanevi hastanesini açmamın sebeplerinden aynı tanesi. Buzağıları yaşatma namına, köyde oturan insanların hayvanları, buzağıları ölmesin diye hakeza bire bir düşünceyle tıpkı yola çıktık. 2019 yılının Meyan ayında Çankırımıza kazandırmış olduk. Bugüne kadar yapmış olduğumuz buzağı tedavilerinde yüzdelik 70 ve 80 oranında bire bir sükse sağladık. Bunun yanı sıra, kanatlı zooloji, sokak hayvanların tedavisinde dahi hizmetler vermekteyiz. Hastanemiz 17 personele 24 saat güzel namına çalışıyor. Tabi kim tat canlıyı yaşatabilmek bizim üzere çok oylumlu. İlk periyot şüphesiz bir heyecanla hastaneyi açtıysak o heyecanla hem doktor arkadaşlarımız, hem alışılagelen personeller, biz dahi bitmeme etmekteyiz. Hastanemize Çorum’dan, Kastamonu’dan ve alelhusus Ankara Çubuk’tan hayvan bilimi getirilmekte” dedi.

“Büyük aynı alanda farklı bölümler yaparak devam ettirmeyi düşünüyoruz”

Hayvan hastanesinin geliştirilmesi üzere planlamalar yaptıklarını rapor fail Çendek, “Ağırlığımız şu anda büyükbaş. Çünkü burada tığ buzağıları yaşatmak zorundayız efsanevi tedavilerini tahsis etmek zorundayız. Hastanemizdeki bilcümle ekipmanları baktığınızda çağ tahlilleri, koku sonuçlarını elde edebilmek üzere bu makineleri, bu cihazları hastanemize kazandırdık. İnşallah ilerleyen zamanlarda hastaneyi elan kent dışına, büyük aynı alanda farklı bölümler yaparak bitmeme ettirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

“Ülkemizin 7 bölgesinin 7 şerha hastanesinin olması gerektiğini düşünüyorum”

Hayvan hastanelerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini rapor fail Ömer Çendek, “Türkiye’üstelik 4 kıta havan topu hastanesi vardı. Bir tanesi kapandı, Türkiye’bile şu anda üç parça hastanemiz var. Bence ülkemizin 7 bölgesinin 7 lime hastanesinin olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü cihazlarla sonuçlar almak ayrımsız sonuca yayılmak daha süssüz oluyor. Bu nedenle alelhusus kocabaş, küçükbaş hayvanları yaşatabilmek amacıyla hastanemizin büyüklük anlamında yayılması gerekiyor. Yaptığımız tedavilerde vakit kaybetmeden girdi maliyetleri ve normal maliyetlerin parasını alıyoruz. Yani haddinden fazla erdemli aynı mülk istek etmiyoruz. Zira bura birliklerin ve üreticinin hastanesi. Devletimizden ve temas yerden tek gelirimiz yok” şeklinde konuştu.

Hastanede memur Baytar Doktor Halil İbrahim Yalman, donanımlı bire bir hastanede hayvanları sağlıklarına kavuşturduklarını rapor ederek, “Ayrımsız buçuk senedir Çankırı Hayvan Hastanesi’nde deli dolu olarak çalışıyorum. Şu ped alanında yoğunlaştım. Bu alanda uzmanlaşıyoruz. Aynı buçuk senedir değişik hayvanlara baktık. En andıran zamanda tıpkı karacamız geldi. Onun de tedavisini yapıp Valimize doğaya saldık. Bu dönemde haddinden fazla fazla hayvanlara bakıyoruz. Kedi, köpeklere da bakıyoruz. Burası etkili namına çalışıyor. Saha hekimlerimiz var., onlar de köylerimize giderek oradaki büyükbaş hayvanlarla ilgileniyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: