BİTLİS VALİSİ: VAN GÖLÜ SAHİLLERİNİN YÜZDE 65’İ SINIRLARIMIZ İÇİNDE, SAHİP ÇIKACAĞIZ

BİTLİS’in Tatvan ilçesinde ‘Van Gölü Havzası Himaye Eylem Planı Istimara Toplantısı’ yapıldı. Burada mütekellim Ilbay Oktay Çağatay, Van Gölü sahillerinin yüzdelik 65’inin Bitlis sınırları içinde olduğunu belirterek, “Hem hukuken hem de vicdanen sorumluyuz. Fakat temas bölüm kirletiyoruz maatteessüf. Hepimiz topluluk çıkacağız” dedi.

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın organizasyonu ile Bitlis’in Tatvan ilçesinde ‘Van Gölü Havzası Siper Eylem Planı Yorum Toplantısı’ yapıldı. Vali Oktay Çağatay başkanlığındaki toplantıya; Reisicumhur Başdanışmanı Gülşen Orhan, Mekân Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Mekân Yönetimi Umum Müdür Yardımcısı Gürsel Erul, Akarsu ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanı Menderes İşçen, Atılan akarsu Teknolojileri ve Proje Şube Müdürü Gülhan Hürmetkâr, Mekân Mühendisi Fatma Sevgili Elbasan, Yer ve Şehircilik Uzmanı Kraliçe Saraoğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, belediye başkanları, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve hava amirleri katıldı.

‘VAN GÖLÜ’NÜN HERHANGI BIR DEVIR KİRLETİYORUZ’

Van Gölü sahillerinin yüzde 65’in Bitlis sınırları içinde olduğunu belirten Ilbay Çağatay, “Hükümetimizin çıkardığı saf sit ile ait mevzuat var. Bunların hepsi kat sayı. Hem hukuken hem bile vicdanen sorumluyuz. Eş olduğumuz özel bir Van Gölü’müz var ve herkese belirtmek istiyoruz. Ancak gelişigüzel devir kirletiyoruz maalesef. Hepimiz sahip çıkacağız. Sayın Reisicumhur’mızın Başdanışmanı hanımefendinin başkanlığında çokça güzelce tıpkı himaye gösteri planı yürütülüyor. Fiilen giden işler var. Üzerimize düşenleri adına getirmemiz gerekir” dedi.

‘BU KAT VAN’DA DEĞİL; BİTLİS’TE BİR ARAYA GELDİK’

Reisicumhur Başdanışmanı Gülşen Orhan ise “Sayın Cumhur Reisi’mızın eşsiz eşleri Emine Erdoğan’ın himayesinde 2019 yılında başladığımız Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın himayelerinde başladığımız ‘Van Gölü Nahiye Siper Gösteri PlanıShare: