Bitlis’te “Van Gölü Mıntıka Siper Gösteri Planı ve Aplikasyon Planı” toplantısı yapıldı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde “Van Gölü Mıntıka Dulda Eylem Planı ve Aplikasyon Planı” toplantısı gerçekleştirildi.

İlçedeki tıpkı otelde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Oktay Çağatay, Van Gölü’nün yüzdelik 65’inin Bitlis sınırlarında meydan aldığını belirtti.

Muhteşem güzelliğe cemaat Van Gölü’nü herkese yorumlamak istediklerini anlatan Ilbay Çağatay, “Gölü kirletiyoruz. Hem hukuken hem birlikte vicdanen sorumluyuz. Hepimiz cemaat çıkacağız. Çok adamakıllı tıpkısı siper gösteri planı yürütülüyor. Fiilen revan işler var. Eş olduğumuz ve ayrımsız soy kullanamadığımız kaynaklar var. Onları bütün beraber kullanacağız. Üzerimize düşenleri namına getireceğiz.” diyerek konuştu.

Mekân Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan üstelik Van Gölü Toprak Korunma Eylem Planı ve gölün kirlilikten arındırılması çalışmalarını mufassal zamandır izleme ettiklerini aktardı.

Van’da sabık yıl yapılan toplantıda eylem planının açıklanmasıyla yoğun aynı döneme girdiklerini kaydeden Karahan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu çalışmaları 3’er maaş dilimlerle raporluyoruz ve nerelerde eksiğimiz varsa bunları değerlendiriyoruz. Kirliliğe faktör olan unsurların ortadan kaldırılması ve kirliliğin giderilmesi üzere iş yürütüyoruz. Sahayı gezerken zalimce atılmış ve artıma tesisleri ile eğin çamuru temizliği çalışmalarını yerinde gördük. Bugün birlikte Tatvan’üstelik tasfiye ve ceberut atılan tesislerini şehremaneti başkanımız ve ilgilendiren hava müdürlerimizle gezip gördük. Van Gölü ile ilişkin dolgunca başladık. Şayet biraz sendelersek yaptığımız çalışmaların hiçbir anlamı kalmayacak. Onun için çalışmalarımızı aksatmadan yürütmemiz gerekiyor. Bölgede pekâlâ gâvur atılan, liyakatsiz atılmış ve atılan yönetimiyle ilgili çalışmaların yapılması gerekiyor. Bakanlık adına ilgili kurumlara elimizden gelen desteği veriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan üstelik 2019’üstelik başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde planlı “Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı” çalışmalarında Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kasaba Yönetimi Genel Müdürlüğü ve özge paydaşlarla büyük açıklık aldıklarını dile getirdi.

Zaman Bitlis Valisi Çağatay’ın başkanlığında bir istimara toplantısı yaptıklarını nâkil Orhan, “Van’bile çokça muhteşem mesafeler aldık. Van’da, Bitlis havzasını, Bitlis Valiliği sair kurumlarımızla değerlendirdik. Tasfiye tesislerinin hayata geçirilmesini önceledik. Gölü kirleten unsurların bertarafı noktasında kirlilik kaynaklarımızı masaya yatırdık. Sivil sosyete kuruluşlarımızla konuşma edip halkı bilinçlendirme noktasında balaban açıklık aldık. Koordinasyon, bir araya vürut, süreci izlem, istimara ve hanımefendiye sunu ika noktasında bir fariza edindik. Bütün paydaşlarımıza çokça teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bazı konulara öncelik verilmesi gerektiğini müşahede ettiklerini tamlayan Orhan, şöyle bitmeme etti:

“Sahada gözlemlerimiz neticesinde, çok makro konulara evleviyet vermemiz gerektiğini görme ettik. Bunlar illerimizin ve ilçelerimizin merhametsizce atılmış yönetimlerini çabucak öncelemeleri gerektiği konusuydu. Belediyelerimizin çokça büyük çalışmaları var. Bu çalışmamız inşallah istikbal safhada gençlerimize ve bölgemize elan bozulmamış Van Gölü havzası bırakmamız adına haddinden fazla makro aynı sürece kurgu tamam.”

Çevre, Kentçilik ve İklim Bakanlığı Akarsu ve Yerey Yönetimi Dairesi Başkanı Menderes İçen’in yemek yaptığı toplantıya, Van Gölü’ne kıyısı kâin ilçelerin kaymakamları, şehremaneti başkanları, çekicilik amirleri ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri katıldı.Share: