Binlerce ton hububat! Ukrayna’dan gelen 3 sefine daha zaman İstanbul Boğazı’ndan geçecek

Yanında Eş Güdüm Merkezinde işyar Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Mürekkep Milletler (BM) temsilcileri, İrlanda’ya başvurmak üzere Ukrayna’dan debi eden ve bugün İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine demirleyen “Navi-Film Yıldızı” gemisindeki incelemelerini geri tamamladı.

Geminin seyrini ve takibini fail merkezde memur temsilciler yoluyla, uyuşma kapsamında uygun kalınan asıllar ve esaslar doğrultusundaki denetleme kestirmece 3 saat sürmüştü. Denetlenen geminin, İstanbul Boğazı’ndan geçerek İrlanda’ya gitmesi bekleniyor.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine demirleyen gemiler açıktan birlikte görüntülendi.

İKİ GEMİDE DENETİM YAPILACAK

Ukrayna’dan Karasu’ya müracaat etmek için Çornomorsk Limanı’ndan debi fail 12 bin ton darı hamile “Polarnet” isimli Türk bayraklı ve 13 bin ton mısır haiz Malta bayraklı “Rojen” isimli gemilerde İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine şeb saatlerinde ulaşarak burada demirledi.

MÜŞTEREK DENETİMDEN GEÇECEK

Gemilerde Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve BM temsilcilerinden oluşan heyetin bakı yapması bekleniyor. Yapılacak denetlemenin peşi sıra, 13 bin titrem mısır haiz Malta bayraklı “Rojen” isimli geminin İngiltere’ye, 12 bin ton akdarı aylı “Polarnet” isimli Türk bayraklı geminin üstelik İstanbul Boğazı’ndan geçerek Kocaeli’nin Derince Limanı’na gitmesi öngörülüyor.

Öte yandan, Film Yıldızı Helena ünlü geminin üstelik Çornomorsk Limanı’ndan çıkış yaptığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SAYESİNDE GLOBAL GIDA KRİZİ ÇÖZÜLMÜŞTÜ

Küresel hububat krizinin çözümüne yardımcı olması için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, 22 Temmuz’de Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında “Hububat ve Şart Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Güvenli Sevki Girişimi Belgesi” imzalanmıştı.Share: