‘Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’ Açıldı

Odunpazarı Belediyesi tarafından Arasta Çarşısı’nın içine açılan ve seramiğin serüvenini anlatan ‘Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin açım töreni yapıldı.

Uray yıl boyunca üç uluslararası, iki da ulusal oluşmak amacıyla ilkokul festival ve çalıştaya imza atarken Başkan Kazım Kurt’un talimatıyla tarihi bölgeye seramik galerisi açıldı. Açım törenine; Odunpazarı Belediye Reisi Kazım Aldanmaz, Mihalıçcık Belediye Reisi Haydar Çorum, CHP İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Prof. Ayşegül Çıtırbom Özen, Mutedil Muhtar Erol Gürdoğan, Ciddi Mahallesi Muhtarı Yengi Ölmezer ve çokça sayıda sanatsever katıldı.

‘Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin açılışında mütekellim Başbuğ Kurt, çalışmaları devam eden iki ayrı müze elan olduğunu belirterek bu müzelerin de yılbaşına kadar açılacağını duyurdu.

Komutan Aldanmaz, projenin danışma danışmanlığını işleyen Prof. Dr. Ayşegül Çıtırbom Özen’e teşekkür ederek başladığı konuşmasına, şöyle devam etti.

“HALKIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİN ARKASINDAYIZ”

“Halkımıza verdiğimiz sözleri biricik tek yerine getiriyoruz. Tek kimsenin bundan tasa duymasına ister bulunmayan. Halkımıza verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Şu anda Odunpazarı Bölgesi’nde deli dolu yerine müteharrik 7’nci müzemizi açıyoruz. Odunpazarı Belediyesi’nin kendi elemanlarıyla, mimarlarıyla, mühendisleriyle ve kendi düşünceleri ile ortaya koyduğu eserlerden birisidir. Eksantrik belediyeler kabil taşeron, müteahhit, uzlaştırıcı kullanmadan; ekstra paralar harcamadan, halkın parasını akıllıca kullanarak yapmış olduğumuz yatırımlardan birisidir. Umarım burada sonsuza kadar seramik sanatını gençlere öğretiriz, bölüt sevdiririz  ve bu güzellikleri de turistlere sergileriz.

“HALKLA BİRLİKTE HALK İÇİN YÖNETİM ANLAYIŞINI SÜRDÜRECEĞİZ”

Sanatın, sanatçının cesim vurgulamaya lüzum bulunmayan. Şunu herkesin bilmesi gerekir; halkçı, toplumsal demokrat ve solcu tıpkı belediyenin halkın değerlerine cemaat çıkması gerekir. Halkın değerlerini katiyen inkar etmeden, halkla birlikte umum amacıyla idare anlayışıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bundan sonraki dönemde birlikte Odunpazarı’nda bayram verdiğimiz amacıyla hazır, tükenik şu anda ayrıntıları çalışılan iki şerha müzemiz elan var. Onları üstelik yılbaşına kadar yaşamın içine karışma ettiğimiz takdirde, Odunpazarı’nda neredeyse adım başı ayrımsız müze olacak noktaya geleceğiz. Anne olan sanatçıların özgürlüğüdür, haklarıdır ve onların istihdamıdır. Bunu bile devletimizin dikkate alması gerekir, devletimiz dikkate almıyorsa, halkımız dikkate alarak ilk ati sandıkta gereğini yapacaktır, diye niteleyerek düşünüyorum. Tığ bu doğrultuda çalışmalarımızı yineleyeceğiz, sürdüreceğiz. Şurası bir sefer henüz üzerine basa basa vurgulamak isterim bu im ağız ağıza Ayşegül hocanındır. Şükranlarımı sunuyorum.”

Törende müşavere özne tıpkı diğer benibeşer de Prof. Dr. Ayşegül Çıtırbom Ilgi oldu. Özen, şunları söyledi:

“Daha ilk otel ve lokanta hizmeti veren Arasta Çarşısı’nın sunturlu yapılarından biri olan bu binayı, dinç tıpkı seramik galerisi muktedir olmak amacıyla kollarımızı sıvadık. 41’inci musahabe yılımda, Eskişehir’in plak numarası olan 26’ncı ferdî sergimi nerede ve bittabi bir işporta konseptiyle açarım acep diyerek düşünüp duruyordum kim, felek bugünde ve bu galerideymiş. Sergimin adını ‘Kadın Eli’ olarak verdim. Toprağı sanat adına şekillendiren Sorkunlu çömlekçi kadınlarımızın ellerinden çıkan kumkuma formlarını, kişi konferans çalışmalarımla birleştirdim. Galerimizin önce, benim 26’ncı ferdî sergim olması nedeniyle benim için çok düşündürücü ve özel bir işporta oldu.”

ZİYARETÇİLER SERAMİĞİN KONUŞMA SERÜVENİNE EŞLİK EDEBİLECEK

Galeride; Belediye eliyle 2015 yılından beri planlı ‘Uluslararası Eskişehir Odunpazarı Seramik Pişim Teknikleri Çalıştayları’nda 55 seramik sanatçısı vasıtasıyla üretilen 150 kitap sergileniyor. Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin antre bölümünde; ziyaretçilerin seramik çamuru ile tanışacakları seramik atölyesi saha alıyor. Fırınların ve seramiğe dayalı malzemelerin da yer alacağı seramik atölyesinde, ziyaretçiler seramiğin serüvenine eşlik etme şansı yakalayacak.

Birinci ve ikinci katta derlem eserlerin düz aldığı ekspozisyon odaları, hol, seramik sanatçılarına ayrılan sanatkâr odaları ve Eskişehir’in Mihalıççık İlçesi’nin tıpkısı mahallesi olan Sorkun’bile üretilen çömleğe dayalı görsellerin ve örneklerin sunulduğu Sorkun Odası bulunuyor. Sorkun Odası’nın zarfında, çalıştay sürecinin film olarak izlenebileceği hususi bire bir düzlük birlikte kayran alıyor.

‘Odunpazarı Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’, pazartesi günleri hariç haftanın seçme günü 10.00 ile 18.00 saatleri ortada, rastgele yaş grubundan ziyaretçiye peyda olacak.

Share: