Balkı Dağı eteklerinde ilk kez aspir bitkisi yetiştirildi

Veca Dağı eteklerinde ilk defa aspir bitkisi yetiştirildi

IĞDIR – Iğdır’de Ağrı Dağı eteklerinde tarım faziletkâr mühendisi İshak Cidal vasıtasıyla ilk kez aspir bitkisi yetiştirildi.

İklimi ve coğrafi koşullarıyla bir nice ekincilik ürününün yetiştirildiği, “Doğu’nun Çukurova’sı” Iğdır’da ayrımlı mahsulat yetiştirilmeye devam ediliyor. Iğdır merkeze vabeste Karagüney köyünde Balkı Dağı eteklerinde ziraat faziletkâr mühendisi İshak Cenk, bu yıl tıpkı ilki gerçekleştirdi. Çekişme, ilaçlarda, yemeklik yağ olarak, kozmetik ürünlerde ve boya maddesi yerine geçer not aspiri 10 dönümlük aynı tarlada ekti. Şimdilerde hasat yapmaya hazırlanan Uğraş, bahar ayındaki tarımsal don ve ekimde donanım kullanmadığı için bu yıl çok bire bir verim alamadı. Bu yılki hasatta elde edeceği yavru ile seneye yine teşrinievvel yapacağını tamlayan Cidal, “Bu ektiğimiz aspir bitkisi iklim yerine bölgemize uymaktadır amma biz ilk kez burada Balkı Dağı eteklerinde bu ürünü ektik. Tohumunu Kaliforniya’dan gönderen Fransalı tıpkı şirketten aldık. Araba ve donanım kullanamadığımız amacıyla verim biraz düşük oldu. Şu anda bunu hasat ederek tohumunu önümüzdeki sene gine ekmeyi düşünüyoruz. Eğer ürün faziletli olursa birde bunun işlenmesi amacıyla biyodizel ve kozmetik yağ sanayisinde kullanılıyor. Bunun işlenmesi ve biyodizel yağ haline getirilmesi sağlanırsa daha balaban alanlarda ekmeyi düşünüyoruz.”

‘İlkbahar donları verimi düşürdü’

İlkbahar mevsimindeki donların verimi düşürdüğünü tamlayan Çarpışma, ” İlkbahar donları bizim burada ilk kez görüldü. Mayıs 15’inde burada görülen donda eser filizlenme aşamasında olduğu için çoğu yerde bitkiler dona maruz kaldığı için çıkmadı. Bu sene buğday ve arpada de ayrımsız sıkıntıyı yaşadık. Çoğu yerde eser tarlada başak açmadı. İlkbahar donları geç oldu bizde biraz erken ektik. Ondan belde üstelik ürün bağan oldu.”

‘Destek olursa bundan sonra alana ekmeyi düşünüyoruz’

Aspir bitkisi için bindi olduğunda bu ürünü bundan sonra alana ekmeyi düşündüklerini tamlayan Çekişme, ” Biz bu aspir bitkisini zat imkanlarımız ile ektik. Şayet fehamet desteği olursa bize soy sop ve ekipman desteği olursa şu dakika biz bunu biçecek biçer bulamıyoruz. Bu kitap geç olduğunda biçer namevcut. Biçerdöver bulamadığımız amacıyla halk ile biçeceğiz. Bundan belde burada ürün kaybı oluşacak, tohumu dökülecektir. Kerem desteği olursa elan şişman alanlar ekebilir daha nazik verimler alabiliriz” dedi.Share: