Balıkesirli kadınlardan Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebat Kursu’na kilolu ilişki

Balıkesirli kadınlardan Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebat Kursu’na sakil sargı

BALIKESİR – Burhaniye ilçesinde, Balıkesir Fellah Eğitim Bilimi Merkezi’nde 9.Tıbbİ ve Hoş Kokulu Nebat Yetiştiriciliği Kursu bağ görürken, 80 kursiyerin 66’sıda kadınlardan oluştu. Kursiyerler salondaki derslere katılırken, sahada bile uygulama yaptı.

Burhaniye’birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait Ekinci Eğitim Merkezinde muhtelif kurslar düzenlenirken, 9’ncu Tıbbı ve Aromatik Nebat Yetiştiriciliği Kursu dahi başladı. 257 kişinin başvuruda bulunduğu kursa 80 can kabul edildi. 80 kursiyerin 66’sı üstelik kadınlardan oluştu. Yurdun 25 ilinden gelen, 48 değişik çığır grubundan vatandaşlar salonlarda ibret görürken, geçmiş dahi sahada düzenlenen eğitime katıldı. Kurs 15 çevrim bitmeme edecek. Kursiyerlere BAÇEM Müdürü Şiir Tanrıkulu ve Tarım Faziletli Mühendisi Garaz Binbir ile Zakir Kuleli vasıtasıyla toprak tahlili, ekincilik alet ve makinaları ile çelikten dikme üretimi konularında bilgiler verildi. Anlatılanları duygusal kulağı ile dinleyen kursiyerler eğitmenlere teşekkürname etti.

İzmir Şirince’den geldiğini anlatan gastranom Tabiat Çevik, “Bire Bir haftadır Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat Kursundayız. Burada çokça iri bire bir sahamız var. Burada kılgılı olarak tıpkı güruh tahsil görüyoruz. Çok mutluyum. Teşekkürname ederiz herkesse. Çok fena hâlde insanlar oldukça. Ilgiyle bizlere haddinden fazla molekül aktarıyorlar. Hepsine minnettarım” dedi.

Ankara’dan mevrut peyzaj mimarı Merve Başak dahi, “Burada, kısmen Karye Enstitüsü modeli benimsendiği i için açıkçası bizim için çokça zer bire bir terbiye süreci oldu ve olmaya bitmeme edecek diye niteleyerek düşünüyorum. Bütün hocalarımıza ve fahri kendisine bu işe iş veren herkese teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Fellah İrem Karabulut ise, “Tığ, munzam değeri olan ve ülkemizde üretim açığı olan ürünleri yeğleme ettik. Toplamda 14 dönüm yerimiz de istihsal yapıyorum. Bu kursa iltihak sebebim. Buradaki kızıl hocalarımızın ve özge üretici katılımcıların bilgilerini harmanlayarak yaptığımız üretimi henüz bile tezyit etmek ve şuurlu şekilde yapmaktır” dedi.

BAÇEM görevlisi Kültür Teknikeri Elif Budak birlikte, “80 nefis kontenjanımız var. 80 kişinin 66 tanesi eş. Eş girişimcilerin da bu işi düzenlemek istemesi bizi BAÇEM namına çok mutlu ediyor. Sabahtan uygulamalı derslerimiz amacıyla eğitimlerimizi tamamladık. Öğleden sonradan üstelik sahaya çıktık. Burada yer analizlerimizi yaptık. Arazi analizleri lacerem alınır, alet ve makinelerimizi kuşkusuz kullanıyoruz, hangisi hangi işe yarıyor bunları öğrendik. Çelikleme uygulamasını yaptık. Burada olmaktan haddinden fazla mutluyuz. Girişimcilerin içinde bankacıdan doktora büyüklüğünde asıl patika sahipleri var. Bu işi fora etmek üzere buraya mevrut eğitim düzlük insanları görmekten çok mutluyuz” dedi.

Share: