BABASINDAN GELECEK ÜMITLI BILGELIK İÇİN TÜM 90 GÜNDÜR HASTANEDE YAŞIYOR

BARTIN’dahi 3 kamer ilk meydana mevrut eroin kazasından sonraları ambulans uçakla, Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’ne getirilen madencilerin aileleri, umutla yakınlarının taburcu olacağı günü bekliyor. Yanık madencilerden 39 yaşındaki Erol Bulduk’un 6 yaşındaki oğlu Beytullah üstelik hastanenin sunu gerçekten misafiri namına cemi 90 gündür ailesiyle beraber hastanede yaşıyor. Beytullah, okula birlikte şifahane sınıfında başladı. Personelin el üstünde tuttuğu ve tür olduğunca alışılagelen ayrımsız sahn sürmesi üzere çaba sarfettiği Beytullah, hastanede otama gören torunlar için gerçekleştirilen beyaz perde etkinliğine üstelik katıldı.

Geçtiğimiz Teşrinievvel ayında Bartın’daki kömür madeninde meydana gelen kazada ağır sıklet yaralanan ve Keyif Bakanığı’na kapalı 112 ambulans uçakla Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne getirilen işçilerden Ayhan Akgül (37) ve İzzet Ak’ın (39) bunaltıcı bakımdaki tedavileri 3 aydır bitmeme ediyor. Remzi Taşkömür (42), yavaş bakımdan çıkarken, ağır sıklet yanıklarla haftalarca ciddi bakımda tedavi gören Erol Bulduk (39) birlikte, birkaç hafta önceki normal servise alındı. Kazanın olduğu 14 Teşrinievvel’den bu yana tıpkı dolaşma de hastaneden ayrılmayan ailesi ise cümle 90 gündür hastanede umut nöbeti tutuyor. Özge madenci aileleriyle bu arada hastanede kıpırdak sunu küçük konuk ise Erol Bulduk’un oğlu Beytullah. Beytullah, anaokuluna da hastane sınıfında başladı, yazmayı geçmiş öğrendiği sözcük ise ‘Baba’ oldu. Personelin da halk üstünde tuttuğu ve benzer olduğunca normal tıpkısı hanay sürmesi için çaba gider ettiği hoşur bala, sayrılarevi yönetimi tarafından kendileri üzere ayrılan süit odalarda ailesiyle bu arada kalıyor, personelle alay malay yemeğe iniyor, sayrılarevi içindeki etkinlik alanlarında çatlak geçiriyor, hastane sınıfındaki derslere katılıyor. Beytullah, hastanede yatarak tedavi gören diğer çocuklarla beraber sinemaya giriyor ve çıktı ara sıra engin de olsa babasını ziyarete gidiyor. Beytullah üzere 3 aydır sayrılarevi koridorları oyun alanı, bekleme salonu evi, sayrılarevi personeli ise ailesi üzere oldu. Beytullah’ın şifahane rutinini ise ilk kez Demirören Veri Ajansı görüntüledi. Yaralı eroin işçisi Erol Bulduk’un babası Sami ve annesi Bezenmiş Bulduk üstelik oğulları kısık bakımdan servise çıktıktan sonradan, ilk defa konuştu.

“EŞİ, BACAK PARMAKLARINDAN TANIYABİLDİ”

Güç acılı yaralarıyla tedavi gören Erol Bulduk’un babası Sami Bulduk, ‘Kaza önce olduğunda, öldü dediler. Bilcümle hastaneleri dolaştık, sunu sonunda morga bile gittik. Orada bile yoktu. Sonra geceleyin saat 10.30’üstelik bir selen geldi, ismi yanlış yazılmış; İstanbul’dahi hastanede olduğuna dair hikmet aldık. Bartın valimizin bize verdiği araçla çabucak buraya geldik” dedi. Müzeyyen Bulduk bile gelini Nurten Bulduk’un eşini ancak kiç parmaklarından kişileştirme edebildiğini anlatarak, ‘İlk aktarılma öldü diye fen geldi, Bartın’daki tamlık hastaneleri dolaştık. İstanbul’a geldik veri gelince. Eşi dahi kişileştirme etmekte zorlandı, bukanak parmaklarından tanıyabildi. Bilcümle vücudu yanmıştı, çizmeleri ayaklarını korumuş. Yüzü benzemiyor, kulaklarına bakmış kulaklarından de anlayamamış. Ayak parmaklarına bakmış, parmaklarından tanıyabilmiş. Biz geldiğimiz günden beri burada kalıyoruz. Sabahları 10.00 gibi buraya iniyoruz, burada beklemeye başlıyoruz. Beytullah bizim moralimiz burada. Hadi babaanne gidiyoruz deyip elimden tutup götürüyor. Biz çok yumruk eyyam geçirdik ama çok şükür demincek buralardayız” diyerek konuştu.

“BABAMI İYİLEŞTİR DEMİŞTİ, ONA KAVUŞMASI YER GÜZELCE ANDI”

Çorlu beyaz zehir işçilerinin aileleriyle sohbeti sırasında serencam durumla ilişik aileleri bilgilendiren Şifahane Eş Güdümcü Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit ise imge nöbetinde 3 ayın geride kaldığını kaydetti ve ‘Hastalarımız inanılmaz yoğun tıpkısı süreçteydi geldiklerinde. 2 hastamız servise imdi (biri taburcu oldu), servise çıkan hastalarımızın bile çıktı birlikte refakatçısı oluyor. Temas sabah cemi hocaların katılımı ile yapılan tıpkı vizit sonrası ego bizzat hastalarla ilgili bilgilendirmeye geliyorum aileleri. Madenci yakınlarımız detaylı zamandır bizimle gelişigüzel. Bütün ihtiyaçlarımı hastanede karşılamaya çalışıyoruz. Toplumsal hizmet uzmanlarımızın desteğinin yanı sıra, manevi bindi uzmanlarımız bile Kur’an tilaveti, yakarış kadar rastgele çeşit ihtiyaçlarını karşılıyor. Beytullah ise burada bizim yeryüzü süfli misafirimiz. Burada bütün misafirlerimiz beyninde sunu alıngan davrandığımız o. Benden bire bir madde icap misin dediğimde, ‘Babamı iyileştir’ demişti. Babasıyla da kavuştukları o dakika, herhalde mesleksel anlamda bizleri genişlik çok etkileyen anlardan biri oldu. Geldiğinden beri anaokulu derslerine burada bitmeme ediyor. Haddizatında benzeri aile olduk denilebilir. Hassaten bugün benim oğlum da burada, Beytullah’la çokça bol yâren oldular. Müdür Muavini Emine (Özmen) Hanım’ın kızı da iyi ayrımsız yâren oldu ona. Yanıklar zımnında Erol Komutan’e sayısız, o büyüklüğünde çok prosedür ve cerrahi müdahale yapıldı ki. Hala de yapılmaya devam ediliyor. Ama Erol As şu zaman sunma iyi durumda olan hastamız. Berenarı bol tıpkısı noktaya geldik tedavisinde” şeklinde konuştu.

“BİR YAVRU İÇİN ÇOKÇA AĞIR ŞEYLER YAŞADI”

Beytullah’ın şifahane günlerinde onunla bildirme yakından ilgilenen isim ise Hastane Başöğretmen Yardımcılarından Nurcan Polat. Beytullah’ın rastgele nev ihtiyacında beraberinde olmaya çalıştıklarını anlatan Çelik, şunları söyledi: ’90 gündür ailelerimizle birlikteyiz. Beytullah az buçuk henüz bizim en değerlimiz oldu. Çünkü bildirme küçüğümüz. Yaşadıkları tıpkısı yavru amacıyla haddinden fazla ağırdı ve bu süreci sunma bol şekilde, onun hayatında etki bırakmayacak, travma yaratmayacak şekilde geçirebilmesi amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Şifahane bu süreçte onu ayrımsız nevi evi üzere oldu. Babasını önce gördüğü dakika ise hepimizde haddinden fazla nazik tıpkısı mutluluk, anlatamayacağımız duygular yaşattı. Beytullah gününün nazik benzeri çoğunluğunu burada (aileler üzere ayrılan bekleme alanında) babaannesi, dedesi, halası ve değişik madenci aileleriyle beraber geçiriyor. Bizim sosyal destek uzmanlarımız da bu sürecin içindeler. Beytullah ayrımsız zamanda bölüm ortamında hastane sınıfında anaokulu derslerine katılıyor beş altı saat.”

Share: