Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Müselles Dışişleri, Tecim ve Iblağ Bakanları Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, “Sulh Geçişli Şark-Garp Itidalli Espas ve Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu Projesi, sair tarafından de Zengezur koridorunun açılması bu ülkeler için Avrupa ve Asya arasında ulaştırma, tecim ve iletişim açısından koskocaman bir fırsattır.” dedi.

Bayramov, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Üçgen Dışişleri, Tecim ve Eriştirme Bakanları Toplantısı’nda, bu programa katılmanın namına büyük bahtiyarlık verdiğini söyledi.

Bayramov, toplantının Taşkent’te düzenlenmesinden dünya Özbekistan hükümetine teşekkür etti.

Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan üçlü ilişkilerinin esasta eş ruz, hars ve üç büyüklük beyninde akva anne üzerindeki çapraz bağlara dayandığını tamlayan Bayramov, Azerbaycan’ın daima olarak bölgesel iş birliği formatlarını desteklediğini dile getirdi.

Bayramov, global asayiş, istikrar ve kazançlı kalkınmayla ait mütezayit sıkıntıların olduğu tıpkısı dönemde bu eskimemiş müselles platformun haddizatında hazar, asayiş ve bolluk anlamında ülkelerin heves ve umutlarına ulama sağladığını, bu formatın sektörel bağlantı, kazançlı, ticari ilişkiler ve çizik aşan girişim faaliyetleri açısından yarar sağlayacağına inandığını rapor etti.

Bakan Bayramov, “Sulh Geçişli Maşrık-Gün Batısı Ölçülü Sıra ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, sair tarafından de Zengezur koridorunun açılması bu ülkeler için Avrupa ve Asya beyninde ulaştırma, tecim ve iletişim açısından oylumlu bire bir fırsattır.” dedi.

Azerbaycan’ın, Ermenistan ile arasındaki çatışmanın sona ermesinden bu yana iyileştirme ve yeniden nesir çalışmalarına başladığını tamlayan Bayramov, ülkesinin bu çerçevede geçen yıl 1,3 bilyon dolarlık envestisman yaptığını bildirdi. Bayramov, kardeş mutluluk Türkiye ve Özbekistan’a, Azerbaycan’ın çarpışma sonrası yeniden inşası konusundaki destekleri ve gösterdikleri dayanışma amacıyla teşekkür etti.

“Ermenistan çıktı konkre adımlar atmalıdır”

Azerbaycan’ın, topraklarındaki işgalin izlerini silmenin birlikte Ermenistan ile savaş sonrası normalleşmesi sürecine üstelik girdiğine meni eden Bayramov, bu bağlamda, kopça yerine buyruk, arazi bütünlüğü ve mehabet sınırlarının ihlal edilemez ilkeleri üzerinde çapraz tanışıklık ve istinkâf etmek çerçevesinde iki talih ortada ilişkilerin kuruluş edilmesini önerdiklerini söyledi.

Bayramov, bölgede, güney Kafkasya’dahi stabil, sakıncasız ve müreffeh tıpkısı ortam oluşturmanın buradan geçtiğini belirterek şunları kaydetti:

“Azerbaycan ile Ermenistan ortada dinamizm artmakta amma Ermenistan, diğer taraftan müzakereleri beribenzer yapmıyor ve sadece müzakere yapıyormuş kadar görünüyor. Bu noktada verdiği bol niyetli taahhütleri uygulamak hesabına Ermenistan, sentetik yöntemler ve farklı yollarla hep görüşme ve tartışmaları ertelemektedir. Bundan muhit üstelik sağlamak istediğimiz artma sınırlı kalıyor.

Şu anda karşımızda tamam normalleşme için tarihi tıpkısı vesile var. Bunu kaçırmamak adına Ermenistan daha çok konkre adımlar atmalıdır. Asayiş ve bol bolamat açısından aykırı edinim süresince bol komşuluk ilişkilerine ihtiyacımız var.”

Afganistan’daki düzenlilik ve istikrarın, bölgenin genel istikrarıyla yakından münasebetli olduğunu vurgulayan Bayramov, bundan periferi arsıulusal camiayla iş birliği ve koordinasyon süresince Afganistan’daki durumu düzeltme çalışmalarına bitmeme edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bayramov, bu üçgen toplantının yararlı olacağını, Azerbaycan, Türkiye ve Özbekistan arasındaki beraberlik ve ortaklığın henüz birlikte artırılmasını umduğunu dile getirdi.

Share: