Artvin basını Yusufeli Barajı ve eskimemiş yerleşim yerini gezdi

Artvin basını Yusufeli Barajı ve kullanılmamış iskân yerini gezdi

ARTVİN – Artvin’üstelik fariza eden basın mensupları, valiliğin organizasyonunda Yusufeli Barajı ve eskimemiş iskân yerini gezerek yetkililerden bilgelik aldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan, tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci arz faziletli barajı olan Yusufeli Barajı ve sular altında kalacak olan ilçenin taşındığı yıpranmamış yerleşme yeri basın mensuplarına tanıtıldı.

Baraj kapaklarının kapanmasıyla, gövdede biriken su düzeyi 2 kamer süresince 74 metreyi buldu.

İlçede yoğun iş bitmeme ederken, Artvin Valiliği organizasyonunda kentte görev yapan matbuat mensupları ilçeyi müzakere etti.

İlk namına yeni yerleşim yerini gezen basın mensuplar yetkililerden bilgelik aldıktan sonraları, Yusufeli Barajı gezdi.

Yusufeli yıpranmamış ilçe merkezi ve Yusufeli Barajını gezerek incelemelerde kâin gazetecilerle bire bir araya gelen Artvin Valisi Yılmayan Doruk, Yusufeli Barajı ve kullanılmamış yerleşme yeriyle ait bilgiler verdi.

Barajın haddinden fazla print bir coğrafya de mütehammil emek koşullarında inşa edildiğini anlatan Zirve, “Baraj gövdesi çokça etkileyici ama elan bile etkiyici olan orada oradaki inşaat organizasyonu, mühendislik teknikleri. Yusufeli Barajı bizim çalım duyduğumuz, Türkiye Yüzyılının madun yapı şaheseri bire bir işaret.” dedi.

Proje kapsamında bölgeye 34 milyar liralık tıpkı envestisman yapıldığını kaydeden Vali Doruk, “Hoppadak baraj yapımıyla proje tamamlanmıyor. Yusufeli Barajı ve HES projesi, baraj ve elektrokardiyografi mekanik tesislerinin inşaatı değil. Barajdan site merkezi dahil 19 köy etkileniyor. 19 köyün 7’sini değişik tıpkı yerde baştan inşa ediyoruz. Tabi birde kaza merkezini taşıyoruz. Yeni ilçe merkezi sakat kaymakamlık merkezinin süratle kayırıcı tarafında diyebileceğimiz Yansıtıcılar bölgesinde kuruldu” dedi.

Yeni kaymakamlık merkezinin sakat ilçe merkezinin iki cellat kadar tıpkısı alana kurulduğunu anlatan Zirve, “Bakir Yusufeli 150 hektar alana kuruldu. Eski ilçe 74 hektardı. Bakir kaza merkezinin kurulduğu yerin dağlık ve kayalık olması zımnında burada kaymakamlık yapmak baskı oldu. Çokça düzentileme temiz edildi. Gündeş tıpkısı ilçe inşa edilerek vatandaşımıza gani, geniş, fena hâlde dirim alanları oluşturuldu ve vatandaşlarımız burada yaşamaya başladı. Göç çok tahakküm tıpkı proses olmasına neredeyse aklı başında bilcümle bire bir süreç geçirdik. İlk kamu kurumlarını, sonraları okulları, sağlık kuruluşlarını taşıdık. eş zamanlı adına vatandaşımız bile taşındı. İş yerleri taşındı. Şu anda konutlarda yüzdelik 100’e andıran vatandaşımız buraya taşındı. İş yerlerinin taşınmasında de yüzdelik 80’i bulduk. Zannediyorum bire bir, tıpkı buçuk ay süresince çıktı bozuk kaza merkezini konuşmayacağız. Şu anda elden sanayiyi taşımadık. Esasen yeni ilçe merkezinde sanayimiz hazır. Burada doğruluk sahibi olamayan vatandaşlarımız içre bakir hareket yerleri yapıyoruz. Onlarda bitince bütün sanayiyi tıpkısı anda taşımız olacağız” diye konuştu.

Yusufeli halkının bu süreçte ayrıklı serzenişler dışında devlete ciddi anlamda bindi verdiğini anlatan Vali Şahika, “Bu desteği hissettik. Cumhurbaşkanımızda kaza için hiçbir şeyi sakınmadı. Buraya ayrıklı destekler verildi. Yusufeli Türkiye’nin sunma balaban iskan projesi. Hakeza olunsan devletin zirvesinden aşağıya akıllıca ayrımsız duygunluk var. Aldığımız bu güçle de yeri gelince İnisiyatif aldık ve bakir Yusufeli’ni genişlik güzel şekilde mensur ederek şekillendirdik” ifadelerine yer verdi.

Share: