Artvin basını Yusufeli Barajı ve eskimemiş yerleşme yerini gezdi

Artvin basını Yusufeli Barajı ve yıpranmamış yerleşim yerini gezdi

ARTVİN – Artvin’dahi fariza yapan matbuat mensupları, valiliğin organizasyonunda Yusufeli Barajı ve eskimemiş yerleşim yerini gezerek yetkililerden bilgelik aldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan, kemer baraj sınıfında 275 metreyle eğin yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci en faziletkâr barajı olan Yusufeli Barajı ve sular altında kalacak olan ilçenin taşındığı bakir iskân yeri matbuat mensuplarına tanıtıldı.

Baraj kapaklarının kapanmasıyla, gövdede biriken su seviyesi 2 ay zarfında 74 metreyi buldu.

İlçede bati himmet bitmeme ederken, Artvin Valiliği organizasyonunda kentte fariza eden matbuat mensupları ilçeyi müzakere etti.

İlk adına yıpranmamış yerleşim yerini gezen basın mensuplar yetkililerden hikmet aldıktan bilahare, Yusufeli Barajı gezdi.

Yusufeli yıpranmamış ilçe merkezi ve Yusufeli Barajını gezerek incelemelerde mevcut gazetecilerle benzeri araya mevrut Artvin Valisi Yılmaz Şahika, Yusufeli Barajı ve yıpranmamış yerleşme yeriyle ait bilgiler verdi.

Barajın çok zor bir coğrafya de mukavim faaliyet koşullarında mensur edildiğini anlatan Zirve, “Baraj gövdesi çokça etkileyici ama henüz da etkiyici olan orada oradaki yapım organizasyonu, mühendislik teknikleri. Yusufeli Barajı bizim çekicilik duyduğumuz, Türkiye Yüzyılının zir çatı şaheseri aynı işaret.” dedi.

Proje kapsamında bölgeye 34 milyar lira tıpkı yatırım yapıldığını kaydeden Ilbay Doruk, “Vakit Kaybetmeden baraj yapımıyla proje tamamlanmıyor. Yusufeli Barajı ve HES projesi, baraj ve elektrokardiyografi mekanik tesislerinin inşaatı değil. Barajdan şehir merkezi karışma 19 köy etkileniyor. 19 köyün 7’sini değişik bir yerde baştan nesir ediyoruz. Tabi birde kaymakamlık merkezini taşıyoruz. Kullanılmamış kaymakamlık merkezi bozuk kaymakamlık merkezinin hızlı hızlı arka tarafında diyebileceğimiz Yansıtıcılar bölgesinde kuruldu” dedi.

Yıpranmamış kaymakamlık merkezinin sakat kaza merkezinin iki moskof büyüklüğünde benzeri alana kurulduğunu anlatan Doruk, “Yeni Yusufeli 150 hektar alana kuruldu. Bozuk kaza 74 hektardı. Yeni kaymakamlık merkezinin kurulduğu kavuşum dağlık ve kayalık olması dolayısıyla burada ilçe inşa etmek edisyon oldu. Çok iş temiz edildi. Modern ayrımsız ilçe düz yazı edilerek vatandaşımıza gür, açık, güzelce dirim alanları oluşturuldu ve vatandaşlarımız burada yaşamaya başladı. Hicret çokça tahakküm bir proses olmasına az daha kusursuz mecmu ayrımsız süreç geçirdik. İlk amme kurumlarını, sonraları okulları, keyif kuruluşlarını taşıdık. eş anlı namına vatandaşımız da taşındı. İş yerleri taşındı. Şu anda konutlarda yüzde 100’e mümasil vatandaşımız buraya taşındı. İş yerlerinin taşınmasında de yüzdelik 80’i bulduk. Zannediyorum bir, tıpkısı buçuk ay ortamında daha çok sakat ilçe merkezini konuşmayacağız. Şu anda takkadak sanayiyi taşımadık. Esasen yıpranmamış kaymakamlık merkezinde sanayimiz amade. Burada doğruluk sahibi olamayan vatandaşlarımız içinde yeni hareket yerleri yapıyoruz. Onlarda bitince bütün sanayiyi benzeri anda taşımız olacağız” diyerek konuştu.

Yusufeli halkının bu süreçte ayrıklı serzenişler dışında devlete yoğun anlamda destek verdiğini anlatan Ilbay Şahika, “Bu desteği hissettik. Cumhurbaşkanımızda kaza üzere tek şeyi sakınmadı. Buraya istisnai destekler verildi. Yusufeli Türkiye’nin genişlik iri iskan projesi. Böyle olunsan devletin zirvesinden aşağıya akıllıcasına bir hassaslık var. Aldığımız bu güçle birlikte yeri gelince İnisiyatif aldık ve eskimemiş Yusufeli’ni yer iyice şekilde inşa ederek şekillendirdik” ifadelerine kayran verdi.

Share: