Antalya’daki meslek liselerinde hareket bölgesi için üretim seferberliği

Antalya’da iz liselerindeki hoca ve öğrenciler Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere değerlendirmek amacıyla otağ, taşımalık derslik, tuvalet, gaflet tulumu, soba ve arıtıcı üretimi yapıyor.

Antalya’nın merkezindeki Düden, Atatürk ve Şehit Özcan Şenol ile Demre’deki mesleksel ve beceri Rum liselerinin hoca ve öğrencileri, depremin önceki gününden itibaren okullarındaki atölyelerde depremzedelerin barınma, ısınma ve hıfzıssıhha ihtiyaçlarının tedariki amacıyla çalışıyor.

Antalya İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Emre Çalışkan, AA muhabirine, depremin olduğu günden itibaren hareket bölgesi ve Antalya’ya gelen depremzedelere müteveccih adına iki alanda say gerçekleştirdiklerini söyledi.

Deprem bölgesine 26 kişilik “MEB IVEĞEN Antalya” adıyla taharri kurtarma ekibi gönderdiklerini tamlayan Etkin, Milli Yetişek Bakanlığı aracılığıyla Hatay ile eşleştirildiklerini ve yardımları iletmeye devam ettiklerini anlattı.

Iz liselerindeki hoca ve öğrencilerin büyük tıpkı özveriyle çalıştığını dile getiren Enerjik, “Patika liselerimiz bünyesinde üretilen uyku tulumlarını, çadırları, konteyner sınıfları, tuvaletlerimizi sarsıntı bölgesine gönderiyoruz.” dedi.

Canlı, depremzedelere psikolojik bindi sağlamaları üzere 47 emare öğretmeni Adıyaman ve Malatya’ya gönderdiklerini birlikte belirtti.

Antalya’bile eğitim kabul etmek için hareket bölgesinden 1200 öğrencinin e-meslek üzerinden anahtar yaptığını, özel okullara bile 436 başvuruda bulunulduğunu kaydeden Hareketli, Antalya’ya gelen depremzede çocukların eğitimden mahrum kalmaması amacıyla yekpare konaklama tesislerine öğretmen gönderdiklerini, anaokuluna giden çocuklara yetişek vermeye başladıklarını söyledi.

“Bu dayanışma haddinden fazla güzel benzeri duygu”

Atatürk Çığır ve Beceri Anadolu Lisesi Müdürü İnci Bukanak, hoca ve öğrencilerin ağız ağıza gönüllülük esasına göre okulun atölyelerinde çalıştıklarını anlattı.

Tatil olmasına karşın hoca ve öğrencilerin okula gelip istihsal yaptıklarını tamlayan Göl Ayağı, “Depremzedelerimizin aynı dakika önce sobaya kavuşmalarını istiyoruz, enerjileri kaldığı sürece geç saatlere büyüklüğünde çalışıyorlar. Başmuallim yardımcılarımız önlüklerini giyip üretime katkı sağlıyorlar. Bu el birliği haddinden fazla iyice benzeri önsezi.” diyerek konuştu.

600 soba gönderildi

Atatürk Meslek ve Ustalık Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Mehmet Temim Abay, sarsıntı haberini almalarıyla okulda fahri kendisine çalışmaya başladıklarını dile getirdi.

Şu ana büyüklüğünde 600 çerge içi sobanın sevkiyatını yaptıklarını aktaran Abay, “Elan önceki hiç soba üretimi yapmadık amma bu görüngü üzerine dakikasında üretime başladık. Sarsıntı bölgesinde – 8, – 9 dereceye varan iticilik var. Biz da bu sobaların yetişmesi üzere akşam geç saatlere kadar çalışıyoruz. Bu yaraları hep gelişigüzel saracağız.” ifadelerini kullandı.

12. derslik öğrencisi Berkay Karaman, zelzele haberini aldıklarında balaban sıkıntı yaşadıklarını, öğretmenlerinin plan atması konusunda gönüllü adına okula gelip üretim yapmaya başladıklarını belirtti.

Gönüllü müteharrik öğrencilerden Bedirhan Öztürk ise depremzedeler üzere likit ahali sabunu ve deterjan ürettiklerini kaydederek, “Hareket haberiyle iri tartı yaşadık, layenkati çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Share: