Antalya haberleri! Antalya Büyükşehir, Sulanamayan Arazilere Gündeş Sulama Sistemi Kuruyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sulanamayan arazileri çağcıl sulama sistemleriyle donatıp ekonomiye kazandırıyor. Döşemealtı Arılık’ta önceki etapta 3 bin 100 dekar tarım arazisini suyla buluşturacak projede geçmiş borular birbirine bağlandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Döşemealtı İlçesi’nin Günahsızlık Mahallesi’ne kapalı devre sulama sistemi inşaatına başladı. Tümce tamamlandığında sulanan alan ilk etapta iki katına çıkma. Akarsu ve enerji tasarrufu ile birlikte bölgedeki zirai yelpaze artacak, ekonomiye katkı sağlanacak. Yıllardır darı ve buğday ekilebilen bölgede, proje tamamlandığında sebze ve meyve ağaçları boy gösterecek. Zirai çeşitlilik çiftçilerin gelirini arttırırken, istihdama da katkı sağlayacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarım sektörüne verdiği destekle çiftçilere havari olmaya devam ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, degaje sulama kanalı yerine sadık devir çağdaş damlama sulama sistemi dayamak için düğmeye bastı. Kurulacak yıpranmamış sistemle ilk etapta 3 bin 100 dekar tarım arazisi suyla buluşturulacak. Çiftçiler arazilerini elan bayağı ve çağdaş tıpkı yöntemle sulama imkanına eş olacak, mahsul üstelik artacak.

HEM DÜZLÜK ARTACAK HEM MALİYET DÜŞECEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Seda Özel, Katışıksızlık Mahallesi’nin 15-20 yıldır sulama sorunu yaşadığını, vatandaşın talebi doğrultusunda projeyi tamamladıklarını söyledi. Özel, “Muktezi takım ve teçhizatı sağladık ve inşaata başladık. Bu toprak su yönünden çok ensesi kalın. Kaynaklarımızın bereketli ve aklık değerlendirilmesini amaçlıyoruz. Kovanlık’taki kooperatifimiz desteklediğimiz ve erke giderlerini ödediğimiz ayrımsız kooperatif. Yaptığımız ilişkin devir sistem ile erke giderlerinin bile dörtte tıpkısı oranına düşeceğini planlıyoruz. Şu an 1500 dekarlık bire bir alanın sulaması yapılabiliyor. Bu iki katına çıkacak. Dörtte benzeri maliyetle mevcuttakinin iki gâvur arazi sulanacak. Proje bittiğinde bölge için ağır tıpkısı istihdam sağlanacak” dedi.

BELEDİYENİN İMKANLARIYLA 3’TE 1’İNE YAPILACAK

Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Naci Şentürk, ise proje üzere üç el ihaleye çıkıldığını ancak ihaleyi alan olmadığını belirterek, “300 rençper ailesi yaklaşık 1500 şahsiyet bu projeden yararlanacak. Antalya için önem sunu eden ayrımsız proje olduğu için taşın altına elimizi koyalım, kendimiz yapalım ve çiftçiye hizmete sunalım istedik. 3 bin 100 dekar yer sulamaya açılacak. Toplam 14 kilometre borazan döşenecek. Proje kapsamında tıpkısı sayı 500 tonluk havuz yapılacak. 84 skor akarsu alma yapısı arazinin ayrı ayrı yerlerine konulacak. Burada tahminî 10 bin dekar yer var. Önümüzdeki dönemde bu arazinin tamamını sulamaya açmayı hedefliyoruz. Biz geçmiş etabını yapıyoruz. Yapılan işin maliyeti kısaca 50 milyon teklik. Belediyenin imkanlarıyla 15 milyon liraya bitirmeyi hedefliyoruz. Burada etkin pompalar için sıra enerji santrali inşa edebilirsek ücretsiz adına kullanıma sunmuş olacağız” diye niteleyerek konuştu.

“BÜYÜKŞEHRİN BİZE ELEKTRİK DESTEĞİ OLMAZSA TARLALAR BUGÜNE KADAR ABES KALIRDI”

Günahsızlık Sulama Kooperatifi Başkanı Serkan Çoban, “Şu anda kullandığımız örtüsüz sulama sistemi hem çokça altın hem birlikte ilişkin alanı kapsıyor. Ayrıca su israfı çokça oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yapmaya başladığı yeni sulama sistemini bilcümle çiftçiler dört gözle bekliyor, arazilerimiz suya kavuşacak. Antrparantez Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye verdiği neşelilik desteğinden üstelik çok memnunuz. Büyükşehrin bize neşelilik desteği olmazsa tarlalar bugüne kadar abes kalırdı. Sabık yıl Büyükşehir’den 1 milyon TL enerji desteği aldık ve böylece çiftçiden saat başına 30 TL sulama ücreti aldık. Büyükşehir’in desteği olmasaydı bu ölçü 150 TL olurdu. Kimesne tarlasına biricik çocuk atamazdı” dedi.Share: