altın sarısı tarlalar açıktan görüntülendi

altuni tarlalar açıktan görüntülendi

Rekolte artışı çiftçilerin yüzünü güldürdü

KARS – Kars’ta yaz mevsiminin artağan yağışlı geçmesiyle rüşvet, buğday, gün çiçeği ve sılajlık mısırda yüzdelik yüzlük rekolte artışı çiftçilerin yüzünü güldürdü. Hasat döneminin başladığı Kars’ta altın rengi rüşvet ve buğday tarlaları ile yeşil günâşık ve sılajlık akdarı tarlaları açıktan görüntülendi.

Kars’ta 2021 yılının kurak geçmesinin ardından 2022 yılında yağmurların mübarek olmasıyla başta rüşvet, buğday kalkmak amacıyla yulaf, sılajlık mısır ve ayçiçeği im rekoltesinde yüzdelik 100’lük artım görüldü.

“Bolluk, bereket çiftçinin yüzünü güldürdü”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın Karslı çiftçilere verdiği destekle ekilen tohumlar, yetişerek hasat edilmeye hazır hale getirildi. Esrar biçimin yapıldığı Kars’ta çiftçiler, rüşvet, buğday ve yulaflarını biçmeye hazırlanıyor.

Kars’ta sonuç yıllarının sunu mübarek yılının yaşandığını tabir eden Kars Kültür Odası Umumi Heyet Başkanı Hiçlik Ertaş, “2022 yılı kut ve bereket yılı oldu. öz ilimiz ve bölgemiz açısından 2019 yılından beri üst üste gelen yağışsız yılların arkası sıra mevrut feyezan artağanlık, çiftçilerimizin yüzünü güldürdü” dedi.

“Bakanlığın dağıttığı tohumlar yeşerdi”

Bakanlığın verdiği destekle evlat desteğiyle çiftçilerin yüzdelik 100 mahsul elde ettiğine dikkat çekici Ertaş, “Bakanlığımızın çiftçilere Valiliğimizle kolektif dağıtmış olduğu tohumlar yeşerdi. İnşallah bundan sobraki yıllarda bile tıpkı desteklemeler bitmeme edecek. Bakanlık yoluyla gine süspanseler devam edecek. Bu sene çiftçilerimiz hayvancılıkta biraz sorumluluk yaşayabilir. Efsanevi varlığımız azaldı. İnşallah hayvan varlığımız üstelik sunma kısa sürede toparlamış oluruz. Büyüklük efsanevi varlığına de katkıda bulunmuş oluruz, ongunluk ve artağan yıllarda” diye konuştu.

“Rüşvet, buğday de geçen seneye bakarak yüzdelik 100 çoğalma elde ettik”

Hayvanlarının kışlık otlarını toplayan çiftçi Veladet Uçungan, “İşlem haddinden fazla print, Allah’ın verdiğine çok şükür, bu sene gürlük, bereketlik içerisinde, sabık yıla bakarak yüzde yüz artış elde ettik. Zaman mahsulümüzü toplayıp inşallah eve götüreceğiz. Arpa, buğday durumu dahi sabık seneye bakarak yüzdelik 100 artma elde ettik. Biçimler başlayacak. Demek istediğim bugün yarın biçerciler gelecek. İnşallah bizde tarlamızdan mahsulümüzü alacağız” şeklinde konuştu.

Öte yandan Kars’ta tarım arazileri, yeryüzü verimli yıllarını yaşarken, altın sarısı arpa ve buğdayın, sılajlık mısır ile ayçiçeğinin yeşiliyle birleşmesi dümen tonga kenarlı halı desenlerini hatırlattı. altın rengi tarlalar İhlas Selen Ajansı dronu ile alarga görüntülendi. Kars’ta yüzde 100 küsurat yapıt rekoltesi ise çiftçilerin yüzünü teferruatlı yıllar sonra güldürdü.Share: