Bandırma Belediyesi, Arsasını Hazineye Devretti

Bandırma Belediye Reisi Tolga Boğa, Bandırma’da yapılacak bin 100 nüsha konut için 91.000 m2’lik çarkıt TOKİ’nin arkasında mevcut alanı hazineye devretti.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, AKP İlçe Başkanı Mehmet Doğan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle, hep partilerin Divan Üyeleri ile görüştü. Görüşmede, TOKİ marifetiyle Bandırma’ya kazandırılması planlanan bin 100 konutluk proje amacıyla, alan üzerine yaşanan bastırık dile getirildi. Kestirmece tıpkısı ay önce AKP İlçe Başkanı ve Umumi Heyet Üyeleri vekâlet gözetiminde yaptıkları görüşmelerin neticesinde Bandırma için bin 100 skor basamak yapılması sözünü aldıklarını Belediye Başkanı Miğfer Kele’a ileterek, destek istemişlerdi.

Bandırma Şehremini Tolga Tosun konuyla bağlam meclis toplantısında yaptığı açıklamada özellikle Bandırma’nın menfaatine olacak bütün yatırımların önünü boşaltmak için gereken her şeyin yapıldığını ve yapılacağının birlikte bilinmesi gerektiğini belirtti. Kele şöyle konuştu:

“Bandırma’da ev açmak üzere saha bulamayan AKP İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle yaptığımız görüşmelerin sonucunda, tabir edildiği gibi şu anda yegâne tıpkısı vadi var. O’da Bandırma Belediyesine ilişik. Bandırma’de konut ile ilişkin yavaş tıpkı sevgili yaşanıyor. Konutlarda kâin maliyetlerin artış oranı zımnında ast gelirli olan vatandaşlarımızın eş sahibi olmasının az daha imkansız olduğu dönemleri yaşıyoruz. Bağımlı ki ast ve orta dirimsel grubunun hane sahibi olabilmesi zarfında Bandırma Belediyesinin arazisi ile ilgilendiren aynı artırım etmesi söz konu oldu.  91.000 metrekarelik bire bir arsamız var. Bu arsa bize ilişkin değil. Arsamız bize tahsisli bir yer. Kâin TOKİ’lerin dal tarafında. Tabi bu yer 2006 yılında yapılan sefer kaldırım çalışmaları için Beyaz Zehir İşleri Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla tahsisi istenmiş. 2011 senesinde çet raporları alındıktan bilahare Bandırma Belediyesine tahsisi gerçekleştirilmişti. 2012 senesinde onay alınmış ve o zamandan beri belediyemiz yoluyla nısıf kullanılan yarı kullanılmayan bir alandı. Taş ocağı adına isabet fakat mevcut taş yapısının dosdoğru olmaması cihetiyle eskimemiş.

“TOKİ ORAYI DEVRALIP, BİN 100 SAYI BÖLÜK YAPACAK”

Ay Baht Taş Ocağı açıldıktan bilahare de tahsis süresini ben bile karışma tutmak üzere temas yıl harçlarını yatırıp bitmeme ettirdiğimiz benzeri düzlük. Bu konu gündeme geldiğinde  ilgilendiren müdürlüklerimizle mukteza görüşmelerimizi yaptık. Burada tekrar bir Bandırma ailesi, Bandırma Partisi adına alay malay cereyan ettik. AKP İlçe Başkanı, Divan Üyelerimiz, Umumi Heyet Üyelerimiz ile gelişigüzel konuyu değerlendirdik. Bandırma’daki basamak problemlerinin bildirme azından bir kısmına hal olması amacıyla TOKİ’ye devri ile ilişik bizim hazineye tekrardan izansız vermemiz gerekiyor. Henüz sonradan TOKİ orayı devralıp, 1100 nüsha basamak yapacak. Bağımlı kim koskocaman ve iyice bir üstünlük kanaatini taşıyoruz. Hele akıbet günlerde 203 dönümlük arazinin imara açılmasıyla ait kamuoyunun itirazlarının yaşandığı, benzeri zamanda dahi basamak ihtiyacının ortaya çıktığı ve iktisadi koşulların de ağırlaştığı süreçte Bandırma’de kim bölük ihtiyacının oradan karşılanması noktasında bizim hakeza bir alanı, 1100 dairelik bir alanı vermemiz hasis bizim açımızdan haddinden fazla koca ve kızıl. Zira Bandırma’nın hassas olduğu noktalar var. Bandırmanın karşı çıktığı bazen noktalar var. O konularla ilişik kendisine bile bizim ne büyüklüğünde işbirlikçi, ne büyüklüğünde parti gözetmeden hizmete odaklı ve vatandaşın faydasını gözetmiş olduğumuzun anlaşılması gerekiyor. Bizim anlayışımız geçmiş insanı ve bilikte yönetimi odağa almış şekilde hizmetlerimize yan veriyoruz. Çünkü Bandırma hele çamlıkla yani sakat Ordonatla ilgili biricik canevi olmuş durumda.

“KONUT İHTİYACININ YAPILACAK OLAN TOKİ’DEN KARŞILANACAĞINI BİLİYORUZ ANCAK YETERLİ OLMAYACAKTIR”

Biz Büyükşehir Uray Başkanımıza üstelik bu konuyu anlatmıştık. Önümüzde ki süreçte de bu konuyla ilişkin müspet mankafa dönüşleri peki diyerek düşünüyorum. Göz ihtiyacının yapılacak olan TOKİ’den karşılanacağını biliyoruz ancak yeterli olmayacaktır. Büyükşehir Sedir toplantısında söylediğim kabil Bandırma Belediyesinin uhdesine ilgili olan Edincik taraflarında yüzlerce dönüm arazisi var. Esasen işbirliği ile burada da kullanılmamış aynı şehir oluşumu, hele 1/5000lik planların yapıldığı ahit gerçekten erkek yoğunluğunun artacağı, sarı lekelerde olan belediye mülklerinin, arazilerinin değerleneceğini dahi ego buradan Büyükşehir Belediyisine yeniden ifade etmek istiyorum. Bandırma’nın faydasına olacak işbirliğine açığız. Türkiye’nin temas durumunda yapılacak olan toplanmış 100.000 konutun içinden 1100 konutun Bandırmamızda yapılacak olması heybetli tıpkı karar. Benzeri zamanda Bandırma aile üyesi olan bütün divan üyesi arkadaşlarıma ve bu konuda çalışma veren herkese teşekkürname ediyorum. Buradan sizlerin gözetiminde de Büyükşehir Belediye Başkanımıza birlikte göstermek istiyorum; Ordonatla ait namına bile gine Bandırma Meclisinin, Bandırma halkının, sivil sosyete kuruluşlarının, odalarının, borsalarının, çığır örgütlerinin sağduyusuna güvenip ortak akılla akıntı etmemiz gerektiğini düşünüyorum. İlla benzeri göz alanı üretilmesi gerekiyorsa birlikte Bandırma Belediyesi olarak bizim can yoğunluğunun solgun lekelerde olan arazilerimizin birlikte onlarla gelişigüzel paylaşılıp orda bir erkek yoğunluğunun veya ticaret yoğunluğunun arttırabileceği benzeri alanın dahi Bandırma Belediyesi yoluyla verilebileceğini de kendilerine baştan izah etmek istiyorum. Emeği geçen herkese siktirici haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Önümüzde kim süreçlerde 1/5000’lik planlar yapıldıktan sonra Bandırma’nın çıktı göz ihtiyacı karşılanır. Bandırma’ya güzel olsun.”

Share: