Akşener: Kuru ayçiçeğinin fiyatı 16.5 TL olmalı

İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener, gün çiçeği fiyatlarını çalıştıklarını belirterek, Yapışkan ayçiçeği tarımının karşılığı 13.6 TL olmalı. Zayıf gündöndü tarımının sonucunda fiyatı 16.5 teklik olmalı. Paçalı 15.5 olmalı. Deminden Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. Bu ulus sana her husus verdi, fındık üreticisini unuttun, besiciyi unuttun, buğday, ayçiçeğini unuttun, deminden buradan bu meydandan sana hatırlatıyorum. Gün Çiçeği fiyatı averaj 15.5, kuru gün çiçeği tarımı sonucunda ortaya çıkan günâşık fiyatı 16.5, sulunun üstelik fiyatı 13.5 lira tevessül etmek zorundadır dedi.

İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine merbut Büyükkarıştıran beldesi, Pinarhisar ilçesi ve devlet merkezinde partililer ve vatandaşlarla ayrımsız araya geldi. Esnafları üstelik ülfet eden Akşener, 20 Ev 2020’den beri Türkiye’nin temas şehrinde, her ilçesinde esnaf esnaf, dükkan dükkan gezdiğini söyledi. Akşener, Zira mufassal tıpkı zamandır gördüm ki, sizin dertlerinizin konuşulmadığı, size dayalı problemlerin konuşulmadığı kadar onlara müteveccih bire bir çözüm üretilmeyen bir politik hava yuvarı var. ‘Kaşının altında gözün var, niçin var’ diyen, ‘niçin senin gözünün rengi bu renk’, ‘Niçin senin saçının rengi bu renk’ gibi bize ilgili olmayan tercihler üzerinden, vatandaşların aidiyetleri üzerinden birbirine düşürüldüğü, şuculuk, buculuk üzerinden birbiriyle uğraş ettirildiği aynı sistemin sonucunda gelişigüzel birimizin şakirt çıktığı tek derdimizin gündeme alınmadığı, senin çocuğun süreduran, çaresiz, güçlükle dışına gidebilir miyim acep deyip, garsonluğu hedeflerken ‘hangi yapayım’ diyerek umutsuzca feryat figan ‘nasıl aynı gelecek benim için var’ diye kendiliğinden ağlarken, onun karşılığı 5 mahiye, 10 mahiye, 15 maaş düz danışmanların hanay sürdürdükleri benzeri Türkiye imkânsız, olmaz dedi.

AYÇİÇEĞİ FİYATI

Geçen hafta Karadeniz’bile olduğunu hatırlatan Akşener, Bire Bir çerçevede temelli bu yüzden yan gelip yatanlar, sizden kopanlar, ‘milleti adamı’ diyerek yola çıkıp saraylarda 500 milyon dolarlık uçaklarla gezenler, fındık üreticisini görsün, duysun diye Karadeniz’e gittim, 74 teklik fındık fiyatının olması gerektiğini açıkladım. Benzeri hafta sonraları Sayın Erdoğan gitti ve beşaret verirmiş üzere 54 liraya fındık açıkladı. Bu ne emretmek biliyor musunuz Bu fındık üreticisini İtalyan şirketinin cebine kısaltmak demektir. Tabii yazlıklar olsun. Amma zaman şimdi Kırklareli ilçelerini geziyorum. Burada dahi merkezdeyiz. Burada üstelik gündöndü fiyatını söylüyorum. Muhteremler, vatandaşı unuttunuz. Çiftçiyi unuttunuz, besiciyi unuttunuz. Herkesi unuttunuz. Aile kadınını unuttunuz, emekliyi unuttunuz, herkesi unuttunuz. EYT’liyi unuttunuz. Dolayısıyla gündöndü fiyatını biz çalıştık. Dedik ki girdi maliyetleri giderler dışında üzerine yüzde 20 kar koyduk. Kalıntı gündöndü tarımının karşılığı 13.6 TL olmalı. Kuru günebakan tarımının sonucunda fiyatı 16.5 liralık olmalı. Paçalı 15.5 olmalı. Şimdi Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. Bu ulus sana gelişigüzel öz verdi, fındık üreticisini unuttun, besiciyi unuttun, buğday, ayçiçeğini unuttun, deminden buradan bu meydandan sana hatırlatıyorum. Gün Çiçeği fiyatı sayı farkı 15.5, cılız gün çiçeği tarımı sonucunda ortaya sâdır günebakan fiyatı 16.5, sulunun dahi fiyatı 13.5 liralık almak zorundadır diyerek konuştu.

Ayçiçeğinin, çayır tırtılı yüzünden mahvolduğunu belirten Akşener, Diyorsunuz kim rekolte düşüklüğü olmayacak. Hadi oradan be, yeryüzü beş altı yüzde 30- 40 rekolte düşüklüğü olacak. Ayçiçek yağını sonra yumruk bulursunuz. Onun için ekincilik sigortasına tepeden inme durumlarla ait bir özellik kucak, biz desteklemeye hazırız ve çiftçimizin bu çayır tırtılı üzerinden çektiği, yaşadığı problem derhal sigorta kapsamına alınıp önlenmelidir dedi.

‘ARKADAŞ SENİN ÇİFTÇİN ÖLÜYOR, ÖLÜYOR’

Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü

Sayın Erdoğan buyruk verdi, Suriye’den 100 bin küçükbaş efsanevi geliyor. Türkiye onu ihraç edecekmiş. Etken Suriyeli çiftçilere yardımmış. Arkadaş senin çiftçin ölüyor, ölüyor. Senin çiftçin hayvanlarını kesmeye gönderiyor. Kurban Bayramı’nda insanların malı elinde kaldı. Sen Suriye’den 100 bin küçükbaş efsanevi getiriyorsun. Sonrasında ne oluyor Sonrasında sizin adamlarınız ihraç ediyor. Hep kazanıyor, biz dünya. İşte onun için bunun adı benzeri eşkıya düzendir. Daha okkalı aynı molekül var. Ayçiçeğini konuştuk. ya biliyor musunuz Muhteremler Venezuela’dan yerey kiraladılar. O toprağın kirası ödenecek, ondan sonraları o buğday buraya gelecek sizin paranızla çırak çıkacaksınız. April ayında tezek atamadı dikici. Dolayısıyla bunun adı haydutlar benzeri düzendir. Bu harami düzeni birlikte yıkacağız. Sandıkta ve demokrasiyle bu harami düzeni gelişigüzel yıkacağız. Bittabi esnaflar üzere kamera veli nimetse, müntehip dahi siyasetçiler için iye armağan olacak. Siz büyük Türk milletisiniz. Nedeniyle bütün buraya ati. Karşınızda duracak ve sizin helal oylarınıza, sizin dertleriniz üzerinden ve hükümsüzlük yapmamak üzere sizin dertlerinize ürettiği analizör üzerinden rakiplik edecek. Şimdi senin çocuğun 92 puanla atanamadı. Böyle gençler gördüm, bağıra bağıra ağlıyor. Soruyorum insanlara akşam hangi pişirdin Diyorlar kim bana makarnanın çeşitleri, makarna de çokça pahalı olur. Yani makarna, salçalı makarna, domatesli makarna. Dedim ki arz düşük tekaüt maaşı asgari ücret büyüklüğünde olmalıdır amma onların elinden 3 bin 500 daha çok. Biz geldiğimizde sunu bağan zahmetli maaşı minimal sevap büyüklüğünde olacak. Asgari sevap üstelik alacak dışı olacak. Akıbet itibariyle cümle kazanacak amma tıpkı özdek henüz var. 91 puan alıp 86 şeş benek alıp atanamamış, haksızlığa tutulmuş, 58 puanlı, 62 puanlı çocukları, dayısı olduğu üzere atandığı o başka mülakat sistemini de ortadan kaldıracağız. Yanlışlık mamul o gençlere dahi yapılan geçersizlik sona erecek.Share: