ABD’de 17 yaşındaki taze polisler tarafıdan tekraren yumruklandı

ABD’nin Illinois eyaletinde üzerinde zırh bulunduğu sav edilen ve gidiş geliş denetimi sırasında polisten kaçan 17 yaşındaki genç, polis vasıtasıyla yere yatırılarak defaatle yumruklandı.

ABD’nin Illinois eyaletinde saha düz Oak Lawn ilçesinde polisin 27 Temmuz’de 17 yaşındaki ayrımsız gence uyguladığı şiddete ait görüntüler yayınlandı. Polis Güçleri, silahlı olduğunu sav ettiği ve trafik denetiminden kaçan Hadi Abuatelah isimli genci yere yatırarak tekraren yumrukladı. Olayın ardından hastaneye kaldırılan Abuatelah’ın burnunda, kafatasında ve leğen kemiğinde kırıklar olduğu belirleme edildi.

Polis Güçleri vasıtasıyla yayınlanan görüntülerde, Abuatelah ve arkadaşının araçtan indirildikten sonradan dip araması yapıldığı peşi sıra Abuatelah’ın polisten koşarak kaçtığı ve güdük benzeri kovalamacanın arkası sıra polis eliyle yakalanan Abuatelah’ın polisler eliyle yere yatırılarak defaatle yumruklandığı görüldü. Çevredekiler eliyle keydedilen görüntüde ise, 3 polisin Abuatelah’ın üzerine çıkarak çabukluk uyguladığı tam Abuatelah’ın çığlıkları duyuldu.

Polis yoluyla yapılan kayıtlı açıklamada, “Çirkin yavuklu komutları dinlemeyi reddetti, bu birlikte iki memurla fiziki bir çatışmaya illet oldu” denilerek, Abuatelah’ın üzerinden nısıf hudayinabit tabanca çıktığı rapor edildi. Olayda hem Abuatelah’ın hem da bir polis güçleri memurunun yaralandığı dökme açıklamada, olayla ilgili bağırsak soruşturmanın bitmeme ettiği ve suçlamaların beklendiği belirtildi.

Polis Güçleri şiddeti protesto edildi

Olayın arkası sıra onlarca gönül Oak Lawn Polis Güçleri Departmanı’nın uğrunda toplanarak, polis güçleri şiddetini protesto etti. Göstericiler, olaya müdahil polislerin görevden alınması çağrısında bulundu. Amerikalı İslam İlişkileri Chicago Konseyi Başkanı Ahmed Rehab yaptığı açıklamada, “Bu, birinin hangi yapıyor olabileceğiyle ilişik değil. Bu, birinin elbet tutuklandığı ve tutuklamadan sonradan hangi olduğu ile ait” dedi.

Arap Amerikalı Gösteri Ağı’nın ser organizatörü Muhammed Sankari, polis memurlarının eylemlerinin “klasik bire bir ırki profilleme ve ıssızlık vakası” olduğunu belirterek, görevden alınmalarını istedi. Sankari, “Polisin kimseyi tanzir etmek amacıyla tek nedeni ve bahanesi olanaksız” ifadelerini kullanarak, memurin hakkında “Kilitsiz Küreksiz ırksal ayrımsız önyargıları var ve işlerini akla yatkın yapamıyorlar” dedi.

Abuatelah’ın avukatı Zaid Abdallah ise, “Memurların insanları sorumluluk eğdirmek için kilolu kullanmasına cevaz veriliyor, fakat aşırı tehlikeli kullanmasına müsaade verilmiyor” ifadelerini kullanarak, “Bu serencam rütbe şiddetli ve vahşiydi” dedi.

Polis Güçleri, Abuatelah’ı elektroşok tabancası ile vurmuş

Oak Lawn Polis Güçleri Şefi Daniel Vittorio ise düzenlediği matbuat toplantısında, olaya müdahil polis güçleri memurlarının görevlerine devam ettiklerini belirterek, memurların ölümcül pahal istimal hakları olduğunu rapor etti.

Vittorio, Abuatelah’a müdahale eden memurların gencin sağlıklı omzunun üzerinden sabık aynı “aksesuar çantasında” ateşli silah olduğundan şüphelendiklerini belirterek, memurların bu nedenle engelleme ettiğini aktardı.

Polisin Abuatelah’ı yere yatırdığında üstelik çantayı bırakmadığını aktaran Vittorio, polisin elektroşok tabancası ile Abuatelah’ı vurarak sersemlettiğini ve kelepçelediğini ifade etti.

Polis ayrıca, Abuatelah’ın çantasından içinde üç kurşun kâin Raven Arms P25 tipi silahın çıktığını açıklayarak, söz konusu silahın fotoğrafını kamuoyu ile paylaştı. – CHICAGOShare: