Yüreği üzüntülü anneler ‘Kadınlar Günü’nde da eylemlerine devam etti

Muş’ta çocuklarının yıldırı örgütü PKK eliyle kandırılarak dağa kaçırılmasından HDP’yi mesul tutan aileler, 8 Mart Kadınlar Günü’nde da döl nöbetini sürdürdü.

Dağa kaçırılan çocukları üzere HDP Muş İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi işleyen anneler, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Haset’nde enik nöbetine destek vermelerini istedi. Yaz şita, kar baran, saraka müstevli demeden kararlılıkla bitmeme fail enik nöbetini Kadınlar Günü’nde da sürdüren anneler, antipatik havaya karşın ellerinde çocuklarının fotoğraflarıyla evlatlarına teslim olmaları çağrısında bulundu.

Eylemlerini kararlılıklar sürdüreceklerini belirten cet Halit Altun, 100 yıl geçse birlikte davalarından vazgeçmeyeceklerini tabir ederek, “8 yıldır bu hasreti çekiyorum. 8 ay değil, 8 ahit değil, 8 yıldır bu hasreti çekiyorum. Cenab-ı Tanrı haklarımızı onlara koymasın. HDP çocuklarımızı kandırdı, dağa gönderdi. Kendi çocuklarını ise hususi okullarda okutuyorlar. Yeter bize bu acıyı çektirdiler. 100 yılda olsa biz bu davamızdan vazgeçmeyeceğiz. HDP sanmasın ki tığ gelip gidiyoruz, biz davamızın arkasındayız. Çocuklarımızı bize verin. Kâfi bu acıyı bize çektirdiniz. Cenab-ı Allah bu acıyı size bile çektirsin inşallah. Sizde zürriyet acısı yok kim. Bize bu acıyı çektirdiniz, Allah’ta size tıpkı acıyı çektirsin. Tanrı sizi kahretsin” dedi.

Oğluna teyit ol çağrısında mevcut ana Naciye Sönmez Felek ise “Osman’ın annesiyim. Osman oğlum sesimi duyuyorsan çık gel devlete konfirmasyon ol. Bu büyüklük babamızdır. Bu sembol bizim bayrağımızdır. Bu bayrağa sırtınızı çevirmeyin, yüzünüzü çevirmeyin. Bu sancak bizim bayrağımız. Bu azamet bizim devletimiz” ifadelerini kullandı.

Kadınlar Haset olmasına karşın evlat nöbetlerini sürdürdüklerini rapor eden anne Ayten Koçhan bile, “Ersin oğlum sesimi duyuyorsan dön yavrum, gel devletimize teyit ol. Ben HDP ve PKK’dan çocuklarımı istiyorum. Bire Bir bala dağda kalana büyüklüğünde eylemimi bitmeme ettireceğim. HDP, Kılıçdaroğlu’na destek veriyor. Tığ Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nu istemiyoruz. Bu HDP’yi kapatsınlar. Ben Cumhurbaşkanına sesleniyorum, bu HDP’yi kapatsınlar. Yeter analar babalar ağladı. Onlar bizim ciğerimizi dağladılar. Cenabıhak onları bizim kadar etsin. Biz kış itici demeden buradayız. HDP yılanın başıdır. Çocuklarımızı istiyoruz onlardan. Ersin oğlum gel doğrulama ol. Bugün Kadınlar Haset, bol ki kadınlar var. Biz kadınlara takat istemiyoruz. Kadınların ölmesine dur desinler. İyi ki kadınlar var” şeklinde konuştu. – MUŞ

Share: