Üç asırdır bu pidede elden tutturuk peyniri kullanılıyor

Üç asırdır bu pidede vakit kaybetmeden inatçı peyniri kullanılıyor

Türk Berat Enstitüsü’nce ‘Coğrafi işaret’ belgesi ile tescillenen ünlü Emet pidesi lezzetiyle adete damakları çatlatıyor

KÜTAHYA – Kütahya’nın Emet ilçesinde 3 asırdır dikbaşlı peyniri kullanılarak yapılan ‘Emet pidesi’ lezzetiyle adeta damakları çatlatıyor.

Türkiye’de takkadak Emet ilçesi Eğrigöz Dağı’ndaki yaylalarda yetişen, sarıot ve kekik yiyici hayvanların peynirinden yapılan ve hususi mayalanan ana mergup Emet pidesi, hele termal tesislere tatil üzere mevrut vatandaşların vazgeçilmez lezzetleri beyninde meydan alıyor. Osmanlı döneminde şehriyâr sofralarına konulan kıymetli lezzetlerden olan Emet pidesi esmer fırında yapılan, tereyağı ve keçi peyniri makbul nazirsiz bir zevk olduğunu belirtiliyor.

Emet pidesinin hususi olarak yapıldığını ve emek ve sabırla hazırlandığını tamlayan pide ustası İsmail Varol, “Emet pidesi Emet’te sadece belirli pideci dükkanları marifetiyle yapılmaktadır. Akarsu, un ve sodyum klorür ile temel yoğurularak pide şekline getirilir. Üstüne bölgeye has lezzeti olan ve özel adına hazırlanan keçi peyniri ve sadeyağ konur ve taş fırında pişirilir. Pişirme süresi ve kıvamı ustanın maharetindedir. Bu misilsiz ezgi asırlardır Emet ilçemizin sunu meşhur lezzetidir. Osmanlı mutfağında var olduğu tıpkı çok kaynakta yazan bu eşsiz lezzeti tığ yapıp satmaya devam ediyoruz. Emet’teki aksiyon yerimiz 27 yıldır canlılık göstermektedir. Ego oğlum Süleyman Varol ve torunum İsmail Varol ile alay malay müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Ülkemizin her köşesinden vatandaşlarımızı bu benzersiz lezzeti tatmaları üzere bekleriz” diyerek konuştu.

Varol, Emet pidesinin aynı yıl önceki Türk Nişancı Enstitüsü’nce ‘Coğrafi işaret’ belgesi ile tescillendiğini sözlerine ekledi.

Share: