Trafik kazasında ölümden döndükten 2 dönme sonradan hareket bölgesine fert kurtarmaya koştu

BURDUR Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Mehabetli Ballak, asrın felaketi olarak nitelendirilen depremden 2 dönem evvel Antalya’üstelik geçirdiği trafik kazasında ölümden döndü. Ballak, sarsıntı haberini alır almaz ekibiyle hareket bölgesine anbean istirdat çalışmalarına katıldı.

Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ulvi Ballak’ın, 3 Şubat’ta Antalya’da havalimanına giderken kullandığı 15 ABF 110 plakalı araba, yönelteç kontrolünü yitirmesi sonucu şarampole devrildi. Ambulansla Burdur Azamet Hastanesi’ne götürülen Ballak, tedavisinin ardından taburcu oldu. Evinde dinlenirken Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremden anaç olan Ballak, Burdur Belediye Reisi Mehabetli Orkun Ercengiz’le görüşerek 05.30’de ekibiyle sarsıntı bölgesine cereyan etti.

BÖLGEYE ULAŞAN İLK EKİPLERDENBölgede 8 zaman taharri istirdat faaliyetinde kâin Mehmet Ali Ballak ve ekibi enkazdan 15 hareketli depremzede çıkardı. Çalışmalarını bitiren Ballak ve ekibi kente döndü. Depremi öğrendikten bilahare ekibiyle yaklaşık 10 saatlik yolculuğun ardından bölgeye ulaştıklarını anlatan Ballak, önce giden ekiplerden biri olduklarını anlatım etti. Ballak, bölgede yıkımın çok çok olduğunu ayırt yazar, ulaşabildikleri kadar insanı kurtarmak için çalıştıklarını söyledi.HAVA ŞARTLARI EKİPLERİN İŞİNİ ZORLAŞTIRDIDeprem bölgesinde bulundukları 8 günde 15 kişiyi enkazdan hareketli çıkarttıklarını belirten Ballak, “Enkazdan maalesef 40’ın üstünde cenaze aldık. Ekibimle 8 bölüm boyunca şeb, çağ çalıştık. İlk 24 saatte yoğun yağış vardı, hava soğuktu. Bu buut çalışmalarda ekipleri zorladı. Binalar üst üste binmişti” dedi.’HER ENKAZDAN GÜRÜLTÜLÜ ALIYORDUK’Kahramanmaraş’ta çöken Ebrar Sitesi’nde çalışma yaptıklarını anlatan Ballak, “Bir Lahzada kolaylıkla herhangi bir enkazdan patirtili alıyorduk. Gücümüzün yettiği kadar insanlara ulaşmaya çalıştık. 8 günün sonunda zelzele bölgesinde görevimizi tamamlayıp ilimize döndük” diye niteleyerek konuştu.’48 SAAT SONUNDA AKSAKLIKLAR GİDERİLDİ’Ekip olarak 2 saatlik çalışmanın böylelikle enkazdan ilk olarak Hükümdar Deniz Hamamı isimli 5 yaşındaki çocuğumuzu çıkardıklarını tamlayan Ballak, şunları söyledi: “Bizim önceki nazik sarsıntı deneyimimiz. Kumsal’ı çıkarıp esenlik ekiplerine teslim ettikten bilahare o dakika belediye başkanımızı ağlayarak aramışım. İnsanlar için aynı şeyler açmak çok ongun bire bir öz. Kumsal’dan sonradan sair enkazda çalıştık. Çokça büyük bir felaketti yaşadığımız. Haddinden Fazla şişman bir coğrafya üstelik milyonlarca insanı etkileyen tıpkısı od. Beribenzer aksaklıklar olacaktı ama 48 saat sonunda tekmil aksaklıklar giderildi. Elan koordineli, daha gür şekilde ekipler yönlendirilerek kurtarma işlemi yapıldı. Ülkemize eski olsun. Milletimizin başı salim olsun. Cenabıhak geride kalanlara üstelik sabırlar versin.”‘DEPREM BÖLGESİNDE ACILARIMI UNUTTUM’Depremden 2 dolaşma önceki ağır tıpkı trafik kazası geçirdiğini ve kaburgaları ile vücudunda ezilmeler olduğunu anlatan Ballak, şöyle konuştu:

“Ego o dakika kurtulduğuma şükrediyordum ama zelzele haberini alır almaz kazadan kurtulduğuma daha çok sevindim. Zira vücudumda yer sarsıntısı bölgesine gitmeme bariyer benzeri fay olsaydı, oraya gidemeseydim kahrolurdum ve ömrüm süresince üstelik bu benim içimden çıkmazdı. Acılarım, ağrılarım vardı amma zelzele bölgesinde o acıları, ağrıları hiç hissetmedim. Burdur’a döndükten sonradan o acıları, ağrıları hissetmeye başladım. Eksik mütezayit tedavime bitmeme ediyorum.”

Share: