Teksas’tan Kars’a getirilen embriyolardan elde edilen beefmaster ırkı önceki buzağılar doğdu

Amerika Bir Devletleri’nin (KÖLE) Teksas eyaletinden Kars’a getirilen embriyoların uygulandığı sırtçı ineklerden elde edilen vücut verimi erdemli beefmaster ırkı evvel buzağılar dünyaya geldi.

“Beefmaster ve Zavot Sığır Irklarında Oğulcuk Transferi” projesi kapsamında Teksas eyaletinden Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Baytar Fakültesine beefmaster ırkı kocabaş hayvanlardan alınan embriyolar getirildi.

Söz konusu embriyoların uygulandığı sırtçı zavot ırkı ineklerin evvel 3 buzağısı bir süre ilk doğdu.

Talim görevlileri ve öğrencilerin kontrolünde bakıma alındıkları alandan hariç çıkartılan buzağılar gezerek dörtköşe anlar yaşadı.

Taşıyıcı annelerini soğurgan buzağılar görevlilerce titizlikle besleniyor.

KAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, gazetecilere yaptığı açıklamada, güzeşte sene başlatılan projenin geçmiş meyvelerini, doğan beefmaster buzağılarla almanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Proje kapsamında oğulcuk alıntı edilen sırtçı temel olan gebe ineklerinin bulunduğunu anlatan Kapu, bu ineklerin tevellüt yapmasıyla ayrımsız soy buzağı sayısının artacağını anlatım etti.

İlk alımlı danaya “Kafkas’ın Gülü” adı verildi

Kapu, “Tığ Amerika Bir Devletleri Beefmaster Birliğinden beefmaster ırkı embriyoları atıfet adına almıştık. Bu embriyolar Aile 2022’de Kars’a ulaştı, hocalarımız vacip çalışmaları yaptı ve transferlere başladılar. Geçtiğimiz hafta bile 3 kıta veladet gerçekleşti. İlk çekici danamız doğdu ve adını ‘Kafkas’ın Gülü’ koyduk. Şu zaman 15 aylı ineğimiz var ve doğumlarını bekliyoruz.” dedi.

Proje yürütücüsü ve Veteriner Embriyo Teknoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetince Öztürkler, projenin, ülkede etçi sığır ihtiyacını huzursuz ve kazançlı namına karşılamak için kebir olduğunu anlattı.

Beefmaster ırkı buzağılar günde 2 kilo alıyor

Öztürkler, beefmaster ırkında yenidoğan dananın haddinden fazla aşağılık olduğunu ancak daha sonradan süratle kilo aldığını ve günce kestirmece 2 kilo besi artışı bulunduğunu aktardı.

Baytar Fakültesi Mevlit ve Jinekolojisi Temel Bilgi Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dünya Kaçar dahi embriyo transferiyle buzağıların başarıyla doğduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Buzağı doğar doğmaz birden geçmiş sütünü içirmemiz gerekiyor zira buzağıları hastalıklara cebin koruyacak olan antikorlar 12 saatte yüzde 50 oranında azalıyor. Zımnında biz çabucak bu yavrulara sütlerini verdik, elan bilahare bakımları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.”Share: