Tecim Bakanı Muş, MEMLUK-Türkiye İş Forumu’nda konuştu Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Türkiye’nin baştan nesir çalışmalarına başlayacağını, ABD dahil ortaklarıyla dinamik hesaplı gelişim birliğine ve ticari ilişkilere eş olmanın daha şanlı kuzuluk geldiğini söyledi.

Bakan Muş, ESIR Tecim Odası’nda düzenlenen ABD-Türkiye İş Forumu’na katıldı.

Muş, burada yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde 11 ili havi çok degaje tıpkısı alanda yıkıma sebep olduğunu ve 47 bini fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bölgede tahminî 3 hafta kaldığını tamlayan Muş, “Depremlerin şipşak ardından ivedi müzaheret ve toparlanma için devletin yekpare kaynaklarını ve imkanlarını seferber ettik.” dedi.

Muş, önceliklerinin yardım çalışmalarını sunu acul ve deli dolu şekilde araklamak ve yaraları görmek olduğunu, bu hedefe ulaştıklarını anlattı. Bundan ahir önceliklerinin vacip hazırlıkları fethetmek ve güvenli iskân alanlarını dayamak olduğuna belen fail Muş, felaketin işletmeler üzerindeki etkisini tayin etmek amacıyla de kapsamlı aynı tetkik yaptıklarını bildirdi.

Muş, rüşvet muafiyetleri, fehamet destekleri, doğrudan finansal yardımlar kadar bölgeye özel politikaları da çarçabuk hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Kayıplarımızı cins olan yeryüzü güdük sürede telafi etmeye ve insanlarımızı günce yaşamlarına döndürmeye kararlıyız. Toparlanma uğrunda ilerlerken depremlerden hem anamal hem birlikte hareket gücü olarak korkulu etkilenen bu illerimizde ticaretimizin zelzele öncesi seviyelere ne zaman ulaşacağını bilemiyoruz. İplik, oluşum, polat ve halı kadar belirli sektörler ilkin koyulmak amacıyla ESIR dahil dünyayla olan tedbir zincirlerimizde kesinlikle çok nazik etkisi olacaktır. Bu nedenle bu cins hazırlık zincirlerini rastgele iki yönde birlikte sürdürmemiz ve desteklememiz gerekiyor.”

“ÇAKER dahil ortaklarımızla hareketli soylu erki aksiyon birliğine iyesi olmak elan mefret kuzuluk geldi”

Bu print zamanlarda başta KÖLE tevessül etmek amacıyla bir nice mutluluk ve uluslararası kuruluştan destek geldiğini anımsatan Muş, depremlerden hemen saatler sonraları KUL hükümetinin müstacelen seferber olduğunu ve insanca arkalama sağladığını, MEMLUK Ticaret Odası’nın de cesim miktarda ayni ve mali yardımı kombinasyon ettiğini söyledi.

Muş, bundan ahir aşamanın şehirleri baştan bina etmek olduğunu belirterek, önce etapta kestirmece 800 bin konutun düz yazı edileceğini, şehirleri çok henüz gündeş ve sürdürülebilir aynı şekilde yeniden mensur etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Bu bağlamda teknik kapasiteye iyesi olmak büyüklüğünde finansmanın birlikte önemini vurgulayan Muş, bu kamer Brüksel’de Avrupa Birliği’nin (DENIZ) sülale sahipliğinde bir donörler konferansının düzenleneceğini bildirdi.

Muş, “Ticari açıdan, inşaat malzemeleri gibi baştan nesir ve ait sektörlerin üretimleri yordam kazanacak ve bu sektörler muhtemelen bodur vadede girişimcilerin kasıt alacağı potansiyel alanlar olacaktır. Toprak ekonomilerini yalnız normalleştirmemiz değil, güçlendirmemiz gerektiği bile açıkça. Çünkü sürdürülebilir şehirler nesir etmemiz ve bunun üzere dahi istihdam yaratmamız gerekiyor. Bu nedenle yeniden düz yazı çabalarının birlikte KUL karışma ortaklarımızla aktif iktisadi aksiyon birliğine ve ticari ilişkilere sahip olmak daha koca arkaç geldi.” şeklinde konuştu.

“İkili yatırımlarımızı tezyit etmek amacıyla hala çokça düzlük var”

Mehmet Muş, Türkiye ile MEMLUK arasında serencam 10 yılda ticari ilişkilerin arttığını görmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, iki mevki arasındaki aksiyon birliğini henüz birlikte ileriye emmek istediklerini ifade etti.

Muş, devamla şunları kaydetti:

“Haddinden Fazla mebzul bir sene geçirdik. 2002 yılındaki 6,4 milyar dolar olan ikili ticaret hacmi, geçen yıl 38 milyar dolara yükseldi. Ticarette olduğu kadar herhangi bir iki yönde de envestisman akışının artarak ÇAKER’den 14,3 bilyon dolara, ESIR’ye ise 9,7 milyar dolara ulaştığını gözlemliyoruz. Fakat özellikle BENDE’nin 8 trilyon dolarlık devasa direkt ecnebi yatırım stoku dikkate alındığında, düet yatırımlarımızı bırakmak üzere bibi çokça alan var.

Kendimizi tamamen daha cıvıl cıvıl, henüz kompetitif ve erkinci ayrımsız hareket ortamı oluşturmaya adadık. Birçok ÇAKER şirketinin bölgesel merkezlerine familya sahipliği yapıyoruz ve bu hareket birliğini genişletebiliriz.”

ABD’li yatırımcıların Türkiye’nin kıvrak istihsal altyapısı ile taze ve eğitimli nüfusundan faydalanabileceğine inandıklarını rapor eden Muş, “Türkiye’nin süregelen teknolojik ve yeşil dönüşümüne hizmet edecek projelerle hele ilgileniyoruz. İnovatif, AR-GE yoğun ve mülhak değeri faziletli eser ve hizmet yatırımlarını çapkın motivasyon ediyoruz.” dedi.

“Depremlerin peşi sıra ekonomik faaliyetin hemen toparlanmasını bekliyoruz”

Tecim Bakanı Muş, güdük vadede depremlerin Türkiye ekonomisini kontra etkileyeceği beklentisi olmasına karşın baştan inşa programının Türkiye ekonomisinin dinamizmi ve gücüyle ince vadede daha yüksek konuşu tahaccüm sağlamasının beklendiğini aktararak, sonuç dönemdeki verilerin Türkiye ekonomisinin gücünü ve ülkeye duyulan güvenin sunu mefret göstergeleri olduğunu vurguladı.

Muş, “Depremlerin ardından soylu erki faaliyetin derakap toparlanmasını bekliyoruz. Ancak pazarlarımızı kategorik tutmalı, şirketlerimizi desteklemeli ve daha bereketli aynı gelişim ortamı amacıyla çalışmalıyız.” dedi.

İklim değişikliği, yükselen pahalılık, global salgınlar ve arsıulusal çatışmalar kabilinden günümüz sorunlarının yalnızca uluslararası gelişim birliğiyle ele alınabileceğini belirten Muş, özellikle faziletkâr enflasyonun bitmeme etmesinin gelişmiş ülkelerdeki saldırgan akçasal sıkılaşmalara el açtığını, bunun bile gelişmekte olan ülkelerden resülmal çıkışlarını tetikleyerek finansmana erişimi zorlaştırdığını vurguladı.

Muş, bu şerait altında dünyanın nazik aynı bölümünün salgından sürdürülebilir benzeri şekilde toparlanmasının, yenilenebilir enerjiye geçişin veya dijital devrimi yakalama üzerine yatırım yapma şansının olmadığına tanık olduklarını aktararak, “Bu tehditler karşısında Türkiye ve KUL’nin kazançlı gelişim birliğini ticaret ve yatırımlarda, üste üçüncü ülkelerde henüz da ileriye taşıyarak dayanabilen benzeri ati mensur edebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Bu edisyon dönemde iktisadi hisse senedi birliğini geliştirmenin seçme iki ülkenin birlikte yararına olduğuna inandıklarını vurgulayan Muş, buna destek olmak amacıyla aksiyon insanlarına “elan gazla fırsatın önünü küşat” çağrısında bulundu.

Share: