Sarsıntı kuşağındaki Muş’ta “yapıların riziko haritası” çıkarılıyor

Şark Rum Fay Hattı üzerinde düz alan Muş’ta, “yapıların risk haritası”nın çıkarılmasına müteveccih mesai kapsamında 8 bin 850 yapı arama edildi.

Muş Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra kentteki riskli binalarla ilgili kapsam tespiti yapılması için çalışma başlattı.

Belediye Başkanı Feyat Asya’nın talimatlarıyla inşaat mühendislerinden oluşturulan kol, sahada titizlikle yürüttükleri incelemelerinde, binaların imal yılı, hatim sayısı, taşıyıcı sistemi ve hür bölümlerle ilişik bütün detayları taşıt altına alıyor.

Ekipler, kentteki 17 mahallede kâin 9 bin 700 yapıdan 8 bin 850’sinde incelemelerini tamamladı.

Muş Şehremini Feyat Asya, AA muhabirine, “asrın felaketi” namına nitelenen depremlerden sonraları oran ve ulus adına yaraların sarılması amacıyla seferber olduklarını söyledi.

Belediye namına depremden dersler çıkararak çalışmalara başladıklarını tamlayan Asya, şöyle konuştu:

“Kentte 2000 yılından ilk nesir edilen binalar, yapı denetime tabi olan binalar ve imar barışından faydalanan binaların tespitini yapıyoruz. Bugüne kadar 8 bin 850 binamızın adeta röntgenini çektik. Binalarımızın envanter çalışması bittikten bilahare Valimiz başkanlığında Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüzle tıpkı kat haritası belirleyeceğiz. Vatandaşlarımızın de yavaş manada çalışmamıza bindi olduğunu gördük. Bu depremden öğüt çıkararak çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.”

Asya, oturdukları binaların performans analizini yazmak isteyen vatandaşların Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü eliyle da dayanak noktası etüdü durumlarını tayin edeceğini dile getirerek, kentte lehçe istinatgâh etütleri üstelik yaptıracaklarını, zemin yapısına bakarak yapıların mezuniyet yüksekliğini ve inşaat çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

“Yaptığımız himmet kıran yönetimi için tıpkısı hazırlık”

Grup koordinatörü ve inşaat erdemli mühendisi Taner Yiğit, Muş Belediyesi İmar ve Kentçilik, Selen İşleri ve Araştırma Proje müdürlüklerinde vazifeli 14 yapım mühendisiyle kentteki yapıların riziko haritasını çakozlamak amacıyla 17 mahallede tespit çalışması yürüttüklerini anlatım etti.

Kentteki 15 mahallede tespitlerin tamamlandığını dile getiren Kahraman, “Binaların imal yılını, blok sayısını ve sırtçı sistemini kontrol ediyoruz. Küsurat mahalleleri bile gelişmemiş sürede tamamlayacağız. Faaliyet tamamlandığında Muş’taki 17 mahalledeki yapılara ilgilendiren envanter bilgileri, afet yönetimine tedbir aşamasında elimizde olacak.” dedi.

İş yerlerinde kayran izam, revizyon kapsamında sütun ve taşıyıcı sistemlere müdahalenin Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki yıkımda çok hareketli olduğunu gördüklerini anlatan Yiğit, bu mesai doğrultusunda Muş’taki iş yerlerinde taşıyıcı sistemlere engelleme edilip edilmediğinin birlikte kontrolünü yapacaklarını bildirdi.

Yiğit, “Yaptığımız faaliyet kıran yönetimi amacıyla tıpkı hazırlık. 2000 yılı öncesi yapıların riziko haritasını elimizde bulunduracağız. Bu, vatandaşların yararına olan bire bir tayin çalışmasıdır.” diyerek konuştu.

Share: