TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yılmaz: “Bingöl’de keşfedilen çipo cevheri rezervi amacıyla ilk aşamada 550 milyon dolar envestisman öngörülüyor”

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, Bingöl’dahi keşfedilen 300 milyon tonluk çipo cevheri rezervi için önceki aşamada 550 milyon dolar yatırım yapılacağını ve doğrudan bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, tıpkısı takım ziyaretlerde mevcut olmak için Bingöl’e geldi. Kentte matbuat mensuplarıyla tıpkı araya gelen Yılmaz, Türkiye’nin 2023 sonrasında dahi büyümeye bitmeme edeceğinin altını çizdi. Yılmayan, “2023 ve sonrasında dahi Türkiye büyümeye devam edecek. Türkiye makul aynı eşiğe mevrut durumda. Bu eşiği atlamamız gerekiyor. Gelişmekte olan ülkeler liginden mütekâmil ülkeler ligine geçmemiz gerekiyor. Tabiri caizse birinci ligi yakalamamız lazım. Bunun çabası içindeyiz. 2023 sonrasında bundan sonra 2053’ü, 2071’i tartışan bire bir Türkiye olacak. Savunma sanayisinden keyif endüstrilerine, yazılımdan gıda sektörüne bir nice alanda yıpranmamış hamlelerle, yıpranmamış teknolojilerle nitelikli insana ve bilgiye dair aynı kazançlı bina nesir ederek inşallah gelişmiş ülkeler arasındaki yerimizi alacağız. Bu ayrımsız süreç ve niteliksiz değil, yapısal transformasyon acilen sağlanmıyor ama Türkiye tehlikesiz adımlarla henüz gelişmiş tıpkı mutluluk olma uğrunda ilerliyor” diye konuştu.

“Nitelikli insan ve resülmal toprak kayması azalıyor”

Şark ve Güneydoğu Rum Bölgesi’nde sağlanan yaşayış ortamıyla birlikte kalifiye herif ve anamal göçünün azaldığına özen çekici Yılmaz, “Topyekun bunu yaparken bölgeler arasındaki dengesizlikleri giderme noktasında yine Türkiye serencam dönemlerde çokça majör başarılar sergiliyor. Bizim yaşadığımız mıntıka maşrık ve güneydoğu son dönemlerde yer dinç bölgelerden. Hele varlık ve çekinmezlik ortamının pekişmesiyle alay malay envestisman ortamı üstelik iyileşmiş durumda. çıktı turist bölgemizi ziyaret ediyor, imdi yatırımcı geliyor. Bölgede elan aşkın âdem yaşamayı tercih ediyor. Kalifiye koca ve resülmal toprak kayması azalıyor. Nedeniyle bölgemizde üstelik ağır sıklet bire bir hamle var. Bunun yeryüzü fena hâlde örneklerinden biri tanesi birlikte Bingöl diye düşünüyorum” dedi. Benzeri benzin firmasının Bingöl’e envestisman yaptığını anlatan Yılmaz, “Gerçekten Bingöl’ün kaderini etkileyecek ölçekte bire bir envestisman. Aracısız istihdamın ötesinde, bilvasıta etkileriyle haddinden fazla alçak tıpkı envestisman gerçekleşti. 50 bin insanın barhana etmesine bariyer olan, küsurat nüfusun dahi 3’te 1 oranında gelirini arttıran benzeri projeden bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bingöl’bile keşfedilen çipo rezervi ile alay malay 550 milyon dolarlık ayrımsız yatırım yapılacağının öngörüldüğünü nâkil Yılmaz, “Bingöl, son dönemlerde haddinden fazla nazik aynı envestisman henüz sarmak amacıyla. Bu birlikte çıpa cevheri ile ilişkin. Belirli ayrımsız süredir sondaj çalışmaları yürütülüyordu. en üst muştulu haberleri aldık diyelim. 300 milyon ton şu zaman itibarıyla keşfedilmiş bire bir demir cevheri rezervi. 550 milyon dolar geçmiş aşamada ayrımsız yatırım öngörülüyor. Bingöl’birlikte bugüne kadar işlenmiş genişlik nazik yatırım olacak. Doğrudan bin kişiye istihdam sağlayacak, bilvasıta namına dahi çok balaban etkileri olacak bir proje. Bu alanda birlikte heyecanla bekliyoruz” dedi. – BİNGÖL

Share: