Şırnaklı besiciler, hayvanları amacıyla 100 ton meşe palamudu topladı

Şırnaklı besiciler, hayvanları için 100 titrem meşe palamudu topladı

ŞIRNAK Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde dağlardan toplatılan 100 titrem meşe palamudunun müşkül yolculuğu. Her evin önünde tonlarca meşe palamudu keçiler için sahabet ediliyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine tutkun Oymakaya ve Taşarası köylerinde dağlarda yetişen meşe ağaçlarının meyvesi yerine tanıdık pelit, bu sene 100 tonluk rekolteye ulaştı. İki yılda bire bir meşe ağaçlarından toplatılan meşe palamudu baharat ve yaz aylarında dağlarda toplatıldıktan bilahare evlerin bahçelerinde çuvallarda bekletiliyor.

Palamutlar, seçme dönme sabahleyin ve akşam ezanı çürümesin diye suyla ıslatılıyor. Kış ayları gelince hayvanlara yem kendisine veriliyor. Saman hesabına tonlarca palamudu inatçı ve koyunlarına yem kendisine veren yöre halkı, aynı zamanda şeker ve tansiyon hastalarına gür geldiği için satarak soylu erki rüşvet sağlıyor.

Köy muhtarı Abdulselam Ecer, meşe palamudunun karye halkı için fena hâlde bir itilaf kaynağı olduğunu söyledi. Palamutların iki yılda benzeri toplatıldığını anlatım eden Ecer, “Çokça pir bire bir anlaşma kaynağı. Ayrımsız mahiye toplama mevsimi var. şita aylarında hayvanlara yediriyoruz. Hem şeker hem de gerginlik hastaları kullanıyor. Banko şifalı. Yüz almanak tıpkısı gelenek, arpa yerini tutuyor. Hayvanlar domuzuna mahsul veriyor. Benzen olsun vücut olsun.” dedi.

“Devletimizin bizlere bu konuda yardımcı olmasını istiyorum” diyen Muhtar Ecer, “Sunturlu bir kesim kaynağı. Evlerin bahçelerinde bekletiyoruz. Şita süresince meşe palamudunu ağızotu namına vereceğiz” ifadelerinde bulundu.

Kürtçe mütekellim Nahice Ecer ise, “Yaz aylarında sıcak havalarda torbalarımızı alarak dağdan topluyoruz. Haddinden Fazla iyicene geçiyor. Bu köyde 150 kademe var. Tezelden kolaylıkla hep toplamış durumda. Torbasını 250 liradan satıyoruz. Şimdide hayvanlara yem adına veriyoruz” ifadelerinde bulundu.

Share: