Şırnak, kitaplaşmada talih ortalamasını geçti

Şırnak, kitaplaşmada ülke ortalamasını geçti

ŞIRNAK – Şırnak’ta kütüphanesiz 242 okulun kütüphanesi, Milli Yetişek Bakanlığı eliyle Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, “Kütüphanesiz meslek kalmayacak” kampanyası ile tamamlandı.

Şırnak Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi aracılığıyla okullara yapılan 242 katalog tamamlanarak, 898 bin tezkere ile rafları dolduruldu. Büyüklük genelinde öğrenci başına düşen kitap 6.40 iken Şırnak’ta ise 6.43 kitap düşüyor.

Şırnak İl Milli Yetişek Müdürü Mirza Hazır, Şırnak Fatih Içtimai Ulum Lisesi Kütüphanesini gezerek, kütüphanedeki öğrenciler ile gelişigüzel tezkere okudu.

Elan sonradan İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Apiko, Kütüphanesiz Meslek Kalmasın Projesi hakkında bilgi vererek, “Milli Yetişek Bakanlığı eliyle Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Kütüphanesiz Meslek Kalmasın projesi kapsamında bilcümle okullarımızda kitabevi yaptırdık. Elan ilk 242 okulumuzda katalog yoktu, biz 2022 yılında Şırnak Patika Lisesi eliyle 242 okulumuzun kütüphanesini yaptırdık. Elan geçmiş 2.72 olan adam başına sakıt kitap sayısı şu dakika 6. 43 oldu ve şu an ilimiz Türkiye ortalamasının üzerinde” dedi.

Apiko, “Terörün 2016 yıllarındaki çukur döneminde bütün kütüphanelerimiz çok kırıcı engel görmüştü. Biz, bu hep kütüphaneleri onardık. Şu an tek okulumuz kütüphanesiz değil, şu anda 898 bin 481 kitap kütüphanelerimizde bulunuyor. Hedefimiz 2023 yılında 1,5 milyon kitap, takkadak amacımız bu kütüphanelerimizi zenginleştirmek olacak” diye konuştu.

Son zamanlarda kütüphanelerin zenginleştirilmesiyle bu arada kütüphaneye elan fazla kükremek artmaya başladığını değerlendiren öğrencilerden Pınar Hazır, “Kitaplara erişimimiz giderek artıyor. Öğüt dışında kütüphaneyi çok bereketli şekilde değerlendirebiliyoruz. Hem betik görmek üzere hem de güzel benzeri yassı olduğu amacıyla ibret gitmek üzere da kullanabiliyoruz. İstediğimiz kitaba artık ulaşabiliyoruz. Kitaplar fiyatlı olduğu için, satın alamadığımız için bundan sonra kütüphaneye yöneliyoruz ve burada bundan sonra betik okuyabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Öğrenci Nudem Ünlü ise, “Pusula fehmetmek temas kes için haddinden fazla altın amma biz ekol namına birlikte çok derece veriyoruz. İlk geldiğimizde ki kütüphanemizdeki tezkere sayısı ile şu dakika ortada haddinden fazla ağır sıklet tıpkı fark var. Buda bizi hem kültürel, hem bile öğüt açısından çok güç şekilde etkiledi. Bu yıl mezun olacağım kitaplardan elde ettiğimiz bilgiler hem bile buraya gelerek geçirdiğimiz mesafelik bizim için haddinden fazla eşsiz. Bunu sağlayıcı çalım ve kuruluşlara çok teşekkür ediyoruz. İnşallah devamı da dirimsel” ifadelerinde bulundu.

Share: