Rusya-Ukrayna Savaşının Birinci Yılı… Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar: Hür ve Müstakil Tevessül Etmek İçin Mücadele Ediyoruz

Bilgelik: MELİS YILDIRIM – Müşteri: FATİH NAZIM EFE

Rusya- Ukrayna savaşının bir numara yılı nedeniyle Ankara’da Meryem Anne Latin Halkları Katolik Kilisesi’nde ritüel düzenlendi. Çok sayıda yabancı amaç temsilcisinin katıldığı ayinde, savaşta yaşamını yitirenler ve Türkiye’deki tahripkâr depremlerde hayatını kaybedenler anıldı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, “Özgür ve bağımsız milletvekili tevessül etmek için mücadele ediyoruz. Bu nedenle bizim için desteğiniz haddinden fazla mefret ve zaman bu ayin esnasında, Ukrayna’ya ve Ukrayna’da cephede savaşçı, ecnebi ülkelerde göçmen namına mevcut Ukrayna halkına verdiğiniz diri ve ferdî destek için hepinize minnettarlığımı ifham etmek istiyorum” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı çekişme 1 yılı geride bıraktı. 24 Küçük Ay 2022 tarihinde Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla başlayan savaşın bir numara yılında, zaman Ankara Meryem Asıl Latin Halkları Katolik Kilisesi’nde savaşta yaşamını yitirenleri anmak üzere bir ritüel düzenlendi. Başpiskopos Charalambos Nichev’in yönettiği ayinde bire bir zamanda büyük aynı yıkıma ve duygusal kaybına misil açan Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinde yaşamını yitirenler üstelik anıldı.

Ayinin peşi sıra Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar yaptığı güdük konuşmada Ukrayna’daki savaştan kıran hayatını kaybedenleri anmakla gelişigüzel Türkiye’bile iri bir yıkıma misil açan depremlerin peşi sıra yaşamını yitirenleri birlikte adlandırmak için burada bulunduklarını belirtti. “Bugün feci aynı periyot. Tıpkısı yıl geçmiş, tekmil kapsamlı nehiy başladı” diyen Bodnar, şöyle konuştu:

“Bağımsız Milletvekili ve mutlak gelmek üzere uğraş ediyoruz. Bu nedenle bizim üzere desteğiniz çokça koca ve zaman bu ayin esnasında, Ukrayna’ya ve Ukrayna’da cephede savaşçı, yabancı ülkelerde göçmen namına kâin Ukrayna halkına verdiğiniz hayatiyetli ve ferdî destek üzere hepinize minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.

Savaşın yıldönümünü andığımız bugün aynı zamanda zaferimiz amacıyla dua ediyoruz. Destekleriniz, yardımlarınız ve kuma dayanışmanız üzere teşekkür ederiz.”

Share: