Fethiye’de Çanakkale şehitleri anıldı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde ’18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Yâd Günü’ zımnında planlı törende Çanakkale şehitleri anıldı.

Fethiye’de evvel merasim kaza binası önü Atatürk büstü önünde gerçekleştirildi. Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Fethiye Belediye Başkanı Bilici Kara ve Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal’ın Atatürk büstüne çelenk sunmasıyla başlayan törende, şehit ve gaziler için ürkmek duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Şehit Ehlivukuf Cingöz Yasin Bunaltıcı’ın kardeşi Hüseyin Üveys Dokunaklı vasıtasıyla ‘Çanakkale’, Gazi Kip Pehlivan’ın kızı Ada Güreşçi ise ‘gazilerimiz’ isimli türkü okundu.

Günün fehva ve önemini belirten konuşmayı Fethiye Savaşçı Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Namık Ünal yaptı. “Şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız” diyen Ünal, “Türk milletinin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Türkler bu devir süresince hiçbir milletin egemenliğinde kalmamışlardır. Şişman milletimizin bağrından şişman kahramanlar, asır açıp, asır kapatan dahiler, oran kuran iri insanlar çıkmıştır. Mümasil tarihimizde Çanakkale destanı yazılmıştır. Düşman devletlerinin rastgele nev imkan ve gücüne alın Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşlarının etrafında meydan düz Türk Milleti ‘Çanakkale Geçilmez’ destanını yazmıştır. Çanakkale Geçilmez destanı yazılırken ülkenin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine eli silah markajcı yurt evlatları fariza almıştır. Bunlardan 250 bine yakını şehit ergin, geride on binlerce gazi kalmıştır. İnanç, yurt sevgisi, dayanışma, bağlanak ve kardeşlik duyguları zamanın bildirme zinde ve donanımlı ordularına cebin koymada bildirme balaban faktörler olmuştur. Bu dönem bu eren vatanda canlarından ve namuslarından emin yerine özgür bir hayat ruhlu bizler, tekmil şehitlerimize ve gazilerimize şükran ve şükran duyguları ile mahmul olmalıyız. Kullanılmamış nesilleri bu duygular ile yetiştirmeliyiz. Unutmamalıyız; Çanakkale’de 250 bin Mehmet yerey oldu, yer bize yurt oldu” ifadelerini kullandı.

Törene, Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Fethiye Belediye Reisi Bilici Karaca, Fethiye Cumhuriyet Altını Başsavcısı Günşafak Leke, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ahmet Akkuş, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal, kat amirleri, siyasal parti başkanları, şehit aileleri, gaziler ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı. – MUĞLA

Share: