Rize-Artvin Havalimanı’na ati yıl Umman’dan kez düzenlenecek

Rize-Artvin Havalimanı’na 2023 yılında Okyanus’dan haftada iki dönme uçuş yapılacağı bildirildi.

Rize Valiliğinden yapılan bağlanmış açıklamada, 14 Mayıs’ta hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı’nın açıldığı günden itibaren çetin sargı gördüğü belirtildi.

Bölgede heybetli aynı boşluğu dolduran, yapılış yeri ve tekniği, mimarisi ile civar plana sâdır havalimanının seçkin alanda katkı sağladığı vurgulanan açıklamada, “Ecnebi kökenli havayolu firması vasıtasıyla önceki tınlamalı uluslararası uçuş talebi, Umman ülkesine ilgili SalamAir firması tarafından gerçekleştirildi. Firma sahibi ve yetkilileri yaz ayları boyunca ilimizi mülakat etmiş, ziyaretleri esnasında Ilbay Eksiksizlik Çeber, Şehremini Rahmi Stabil ve turizm sektöründen girişimcileri ile görüşmeler yapmış, bitmeme eden bu proses ilk eğlenceli arsıulusal pervaz talebinin gerçekleşmesi ile neticelenmiştir.” denildi.

Açıklamada, havalimanının Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev aracılığıyla açılışı yapıldığı hatırlatılarak, şu ifadelere vadi verildi:

” Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak mensur edilen 2. havalimanı olan almanak 3 milyon yolcu kapasiteli Rize’ye katışıksız mimarisi ile dikkatleri üstüne çekici havalimanımıza 2023 yılının 1 Orak Ayı-5 Ilkgüz tarihleri beyninde SalamAir Havayolu Şirketi aracılığıyla Okyanus ülkesinin başkenti olan Maskat’tan haftada 2 gün görünmek için seferler düzenlenecektir. Bu seferler havalimanımızın 1. yılında ecnebi benzeri havayolu şirketinin ilk kez tınlamalı el programlaması anlamında ehemmiyet en etmektedir.”

Açıklamada, çokça gücük benzeri sürede gerçekleşen bu evolüsyon ve taleplerin artarak bitmeme edeceği yönündeki çalışmaların devam ettiği vurgulandı.

Share: