Göçmenler Haset kapsamında ecnebi tabiiyetli öğrenciler Karadeniz manilerini seslendirdi

Uluslararası Göçmenler Gününe dikkati girmek için Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde terbiye gören ecnebi uyruklu öğrenciler, Karadeniz manilerini seslendirdi.

İl Barhana İdaresi Müdürlüğü ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Arsıulusal Mektepli Topluluğunca, göçmenlerin ve yabancı tabiiyetli öğrencilerin Rize’deki faaliyetlerine ve kentin doğal güzelliklerine dikkati başlamak için klip hazırlandı.

İl Kafile İdaresi Müdürü Mürüvvet Ilgım Vazıh, Karadeniz manilerini Rize’yi ve saf güzelliklerini anlatacak şekilde uyarladı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Arsıulusal Öğrenci Topluluğu bünyesindeki öğrenciler manileri seslendirdi. Buna ilişik klibin çekimi ise Rize Valiliği Matbuat ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığıyla yapıldı. Içtimai medyada demet gören klipte, Rize’nin doğal güzelliklerinin bulunduğu alanlar da yer alıyor.

Klip, İl Göç İdaresi yoluyla “Arsıulusal öğrencilerden Rize’ye maniler.” ifadeleri ile içtimai medyada paylaşıldı.

Görgülü, AA muhabirine Rize’de değişik uyruklardan 2 bin 300 göçmenin yaşadığını, 214’ünün arsıulusal öğrencilerden oluştuğunu söyledi.

Uluslararası öğrencilerle “Arsıulusal Öğrencilerden Rize’ye Maniler” çalışmasının sonuç rütbe dörtköşe gerçekleştiğini vurgulayan Münevver, şunları kaydetti:

“Çalışmamızda Rize’nin saf, tarihi ve kültürel yönlerini bahis düzlük manileri değişik uyruklardan 36 arsıulusal öğrencimiz Rize ağzıyla seslendirdiler. Uluslararası öğrencilerimiz haddinden fazla farklı coğrafya ve kültürlerden gelmiş olmalarına rağmen Türkçe öğrendikleri ve bölgenin kültürüne çok güdük sürede uzlaşma sağlayabildikleri üzere manileri acilen seslendirdiler. Çalışmamız vesilesiyle farklı statülerde ülkemizde hararetli ecnebi uyruklu misafirlere dikkati çekmeyi ve Türkiye’den ayrıldıklarında kültürel zenginliğimizi ve Rize’mizin doğal güzelliklerini öz ülkelerine aktarabilmelerini, birer heves elçisi olabilmelerini amaçlamaktayız. Antrparantez ön insanı ve göçmen misafirlerimiz beyninde bent oluşturarak karşılıklı uzlaşma ve iletişimlerine ulama sunmasını talep etmekteyiz.”

Işıklı, arz balaban temennilerinin savaşların akıbet bulduğu, kimsenin yerinden yurdundan olmadığı ve barhana etmeye sınırlanmış kalmadığı tıpkı acun olduğunu aktardı.

Münevver’ın yazdığı manilerin bazen bölümleri şöyle:

yol yordam bilmezidum sılanun sinesine/ Başvuruda bulundum İl Göç İdaresine

Kışın çayluk biçilmez çay yalağuz içilmez/ Kemer Köprü olmasa bu dereden geçilmez

Mavi ile yeşilun genişlik ihtişamli gayrimeskûn/ Yaylasına dağına cümle sana sevdali

Ahşaptandır evleri yaylanır tahtalari/ Haddinden Fazla eskiye dayanır Rize’nin konaklari

Ayder, Anzer, Elevit, Pokut, Palovit, Ovit/ Elan niceleri var lazım sana bol vakit

En meşhur yemeğidir hamsi tava, muhlama/ Gel canumi vereyim yeter ki sen ağlama

Share: