Reisicumhur Erdoğan, Kocaeli’de toplu açılış töreninde konuştu: (4)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurumları, büyükşehir ve kaymakamlık belediyeleri ile özel sektörün toplamda 8,5 bilyon lirayı sabık 245 soy eserinin Türkiye’ye ve Kocaeli’ye balkı olmasını diledi.

Erdoğan, İzmit Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen “TOKİ Konutları, KYK Yurtları, Büyükşehir Belediyesi Yatırımları ve Fabrikaları ile Yapımı Tamamlanan Gayrı Projelerin Şişko Küşat Töreni”nde yaptığı konuşmada, bugün Kocaeli’ye kitap ve hizmet siyasetlerinin ürünü ayrımsız küşat listesiyle geldiklerini söyledi.

Eğitimde yapımı tamamlanan 659 dersliğin, 4 uygulama sınıfının, 9 atölyenin, 2 spor salonunun, 2 konuşma salonunun, Gebze Ustalık Üniversitesinin enstitü binaları ve akarsu merkezinin resmi açılışını yaptıklarını kaydeden Erdoğan, Kartepe’de 1328 yataklı vagon yüksek tahsil yurdunun, İzmit’te 968 yataklı melfuf elverişsiz binasının, Türkiye Olimpik Tedarik Merkezinin ve Derince Bilgisizlik Merkezinin açılışını buradan gerçekleştirdiklerini aktardı.

Sağlıkta muhtelif ilçelerdeki 9 esenlik merkezini resmen hizmete açtıklarını, ulaştırmada otoban bağlantı yolları ve köprülerinin açılışını yaptıklarını anlatan Erdoğan, TOKİ’nin Köseler’birlikte altyapısı ve yer düzenlemesiyle bitirdiği 492 göz ile Derince Millet Bahçesi’nin açılışını gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Erdoğan, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca tamamlanan trafolar ile İçişleri, Aile ve Toplumsal Hizmetler, Çalışma ve Toplumsal Düzenlilik, Hars ve Turizm bakanlıklarına ilişkin kurumların bakım binalarının resmi açılışlarını birlikte yaptıklarını dile getirdi.

Kocaeli’deki belediyelerin açılışlarına değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyükşehir Belediyemiz altyapıdan otobüse, şişko konuttan kasaba düzenlemelerine, spor salonlarından bakım binalarına büyüklüğünde birlik 77 makule eseri 3 bilyon 261 milyon lira tıpkısı yatırımla tamamladı. Özen edin, Erkek Kemal kabil İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi’yla kıvrılmış açmıyor kıvrılmış. Başiskele Belediyemiz 64 milyon lirayı aşan bir yatırımla budun bahçesinden kütüphaneye ve enfrastrüktür işlerine büyüklüğünde tüm 17 tip eseri sizlerin hizmetine sunacak kuzuluk getirdi. Gölcük Belediyemiz altyapıdan üstyapıya 16 soy projeyi 28 milyon lira tıpkı yatırımla bitirdi. Antrparantez Çayırova Belediyemizin 2 çeşit, Darıca Belediyemizin 5 tür, Derince Belediyemizin 3 kalem, Dilovası Belediyemizin bire bir türlü, Kartepe Belediyemizin 7 çeşit, Koy Belediyemizin 5 tür yatırımı üstelik bugünkü açılış programında düz alıyor. Özel sektörümüzün 3 milyar 746 milyar lirayı bulan ayrımsız yatırımla hayata geçirdiği 54 ayrı kasılma var. Kamu kurumlarımızın, büyükşehir ve kaza belediyelerimizin, özel sektörümüzün toplamda 8,5 bilyon lirayı geçen 245 çeşit eserinin ülkemize ve Kocaeli’mize filinta olmasını diliyorum. Şehrimize bu eserleri kazandıran bakanlıklarımızı, belediyelerimizi, özel sektörümüzü kutlama ediyorum. İnşallah Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle önümüzdeki dönemde Kocaeli’yi temas alanda bundan sonra hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz. Ara Vermek namevcut. Bugünkü açılış programı aha bunlardan ibaret.”

“Konu üretmiyoruz, iş üretiyoruz hareket”

Cumhur Reisi Erdoğan, güzeşte hafta Ordu’dahi fındık fiyatlarını açıkladıklarını anımsatarak, “Ne yaptık, 54 teklik verdik mi? Ordu’daki hep sakinlerimizin coşkusu, heyecanı yerindeydi. ve Kocaeli’bile tabii fındık hangi yapıyor? Bir heyecanla izleme edin. Bütün bu saydıklarımız Sakarya’bile, Düzce’bile, Trabzon, Giresun kül buralarda gösterişli manada tıpkısı galeyan meydana getirdi.” ifadelerini kullandı.

Kocaeli’ye son 20 yılda bugünün rakamlarıyla 73 bilyon teklik tutarında envestisman yaptıklarını tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Konu üretmiyoruz, hareket üretiyoruz hareket. Eğitimde 12 bin 725 sayı kullanılmamış sınıf mensur ettik. İkinci üniversitemiz olan Gebze Teknik Üniversitesini faaliyete geçirdik. Deneyimsizlik ve sporda 16 bin 504 yaşama kapasiteli yüksek tahsil sıkıntılı binaları açtık. Toplanmış 52 spor tesisi. İnşallah deminden yeni adımlar atıyoruz. Sağlıkta inşallah site hastanemizi dahi tıpkı an geçmiş bitireceğiz. ve Kocaeli insanı hiçbir zaman bire bir sıkıntıyı yaşamayacak. 18’i hastaneden oluşan hep 88 adet keyif tesisini Kocaeli’ye kazandırdık. ve 1180 yataklı Kocaeli Site Hastanemizi inşallah gelişmemiş zamanda bitireceğiz. Şu anda inşaatı devam ediyor. Çevre ve şehircilikte TOKİ kanalıyla Kocaeli’da toplumsal bölük, sarsıntı konutu ve kentsel tahavvül kapsamında toplanmış 25 bin göz projesini hayata geçirdik.”

Cumhur Reisi Erdoğan, alandaki vatandaşlara seslenerek, “Demincek amade mıyız? Hararetli muyuz? Bakın 10 ay var. 10 ay zarfında asıl mertebe, avrat kolları, toyluk kolları başlık husus dolaşmaya var mıyız? Bütün dostlarımızı kucaklayacağız. Onlarla iştiyak gönüle vereceğiz. Ahali ele vereceğiz ve inşallah 2023’ün Haziran’ından Cumhur İttifakı namına zaferle çıkacağız. Sıhhatli olun, var olun diyorum. Sizleri Allah’a yaşama ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından özge yetkililerle kurdele keserek eserlerin açılışını gerçekleştirdi.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, DÜRÜST Fırka Genel Başkanvekili Binali Sebep, DOĞRU Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı Dirimlik Musannif, Kocaeli Valisi Seddar Müşkül, Kocaeli Büyükşehir Şehremini Tahir Büyükakın, ara sıra milletvekilleri ve siyasal partilerin iklim başkanları katıldı.

Ellerinde Türk bayrağı ve AK Tümen bayrağı olan çokça sayıda yurttaş tören alanını doldurdu. Katılımcıların sıcaktan etkilenmemesi amacıyla tören süresince fıskiyeleriyle akarsu püskürtüldü.

Alandaki UMKE ekipleri sıcaktan etkilenenlere ivedi müdahalede bulundu. Programa katılan vatandaşlara su dağıtıldı.

Sahnenin yöre tarafında kâin gençler, sıkça “Kocaeli burada, Reisinin birlikte” şeklinde sav söz attı.

(Bitti)

Share: