Osmaniyeli Esnaf: “1 Yemek Listesi Söyleyip 3 Öğrenci Yiyor. Ayrımsız Çorbanın Birlikte 2 Savuşturmak Yiyen Var”

HÜCCET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’da darülfünun bölgesinde karı yemekleri satan Tahir Saf, ittifak sıkıntısının model safhada olduğunu belirterek, üniversite öğrencilerinin yemek noktasında rehavet içerisinde olduklarını ifade etti. Saf, “Mektepli olsun, işçi kesimi olsun, bu insanlar artık bıkmış durumda. Ceplerinde paraları yok, bire bir kurum güçleri yok. Benzeri çorbanın yanına biz sayı farkı fire savuşturmak veriyoruz, 4-5 epizot amma 2 çıngı ekmeği yiyen var. yegâne duygulandıran köfte dahi talip oldu” dedi. Eşi İnci Temiz ise “3 lime öğrencimiz gelip dahi benzeri menü söyleyip 3’ü bire bir oturup yedi. Ben haddinden fazla üzüldüm” diye konuştu.

Osmaniye’nin Fakıuşağı Mahallesi’nde Korkut Dede Üniversitesi civarında aile yemekleri satışı yapan Tahir Saf ve eşi İnci Akman, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. İnsanların kurum gücünün düştüğünü anlatan Tahir Temiz, şöyle konuştu:

“Mevrut zamlar oldukça fahiş ayrımsız biçimde yansıdı. 105 liraya alabildiğimiz eti şu an 145 liraya almak durumundayız. 50 liraya aldığımız 4 kilo yoğurt şu an 75 teklik reşit durumda. geçim derdi merkez safhada. Genel adına insanlarımıza baktığımız devir burası darülfünun bölgesi. Kimi Zaman öyle benzeri şeyler oluyor ki; çocuk geldi çorbayı sordu, mercimek çorbasını, 20 teklik cevabını veremedik, zira eğer cebinde o büyüklüğünde parası reşit olsaydı, dışarıda bizim fiyatlarımız yazıyor, o fiyatlara için gelip karşılık sorgusuz sualsiz ‘bana ayrımsız çorba verin’ diyebilirdi ama tığ onun durumuna baktığımızda hissettik. Çorba öğrenciye karşılıksız dedik, yemeden içmeden kırılmasın diye niteleyerek. ‘İçmeyeceğim’ dedi çekip giderken biz onu hoşgörüsüz çevirdik, 5 liraya çorba verelim sana diyerek, o antlaşma geldi içti.

1 TANE KÖFTE İSTEYEN OLDU

Hani insanlarda imdi bu maddiyatsızlık içerisinde, bu büyüklüğünde teessürat içerisinde öğrenci olsun, iştirakçi kesimi olsun, bu insanlar bundan sonra usangın durumda. Ceplerinde paraları yok, aynı gelgel güçleri yok. Bir çorbanın yanına biz averaj noksan ekmek veriyoruz, 4-5 dilim amma 2 pare ekmeği yiyici var. bir tane içli köfte da isteyen oldu. Imdi çekicilik gücü namevcut amma tatması lazım hani bizden olsun tadın diyoruz ama tekrar dahi insanlar daha çok bunu tıpkı mezellet yerine kendilerine ayrımsız hakaret namına sayıyorlar ve o yüzden normal diyoruz aha 10 lira,15 liralık siz bunu verin, yiyin, tadın, gidin diyoruz.

OTURUP 2 ATLATMAK YİYEN ÖĞRENCİ VAR

Geçmiş gelen aynı öğrencimiz bize fırın tava sordu. Fırın tavanın 40 liralık olduğunu söyledik, menü yerine 40 liralık düzeltiyorum, yanında dedi ‘pilav ve değişik şeyleri yoğurdu almazsam hangi evet’ o devir dedik 25 lira evet. Demincek tığ bunu 25 liraya verdik. Bu bala oturdu 2 devam savuşturmak yedi. Yanına aha bitap yeşillik istedi bunlar doğrusu menünün içerisinde olan şeyler olduğu için, hani çabucak hayatı idame ettirecek kadar basit usulde yiyip var olmak istiyor mektepli.”

3 ÖĞRENCİ 1 MENÜ SÖYLEYİP YİYOR

Eşi İnci Temiz ise “3 şerha öğrencimiz gelip de bir menü söyleyip 3’ü benzeri oturup yedi. Ben haddinden fazla üzüldüm. Çokça üzüldüm alelhusus kız çocuklarının bu darülfünun dahi okumasını daha çok istiyorum. İstediğim amacıyla elimden gelen her şeyi yapıyorum dahi ayırmak de istiyorum” şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

İşyeri detay

Tahir Akman

İnci Bozulmamış

Share: