Ortaokul öğrencileri harçlıklarını depremzedelere gönderdi

Bayburt’ta ortaokul öğrencileri harçlıklarını bir araya getirerek, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgedeki depremzedelere gönderdi.

Bayburt Ortaokulunda 2017’bile öğrencilerin yardımlaşma ve paylaşma duygularının gelişmesi, bağıntı ortamının oluşturulması için, “Harçlığımı Kardeşimle Paylaşıyorum” kampanyası başlatıldı.

Gönüllü bağışçılar, her ay harçlıklarından benzeri miktarını koydukları zarfı, sınıflarda bulunan kutulara bırakıyor. Toplanan para, yardıma ihtiyacı olan öğrenciler ve meslek masrafları üzere kullanılıyor.

Öğrencilerin, bu ayki harçlıklarını depremden etkilenenlere bağışlamak istediklerini bildirmeleri üzerine, “Harçlığımı Depremzede Kardeşime Bağışlıyorum” kampanyası başlatıldı.

Öğrencilerin birlikte hoca ve idarecilerin birlikte desteğiyle kampanya çerçevesinde bodur sürede 48 bin teklik toplandı. Bağışın 25 bin teklik kısmı ile alınan anne gerekseme malzemeleri, bölgeye işlemek üzere İl Milli Terbiye Müdürlüğüne konfirmasyon edildi, 23 bin liralık ise AFAD’ın vezneci namına yatırıldı.

“Yardım fethetmek, kardeşleriyle sarılmak istiyorlar”

Marifet Bilgisi öğretmeni Yokluk Ertaç, AA muhabirine, depremin ardından arkalama toplama noktasında okulda topyekun bire bir seferberlik başlatıldığını söyledi.

Öğrencilerin teavün duygusuyla gösterdiği hassasiyetin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Ertaç, “İnşallah oradaki kardeşlerimizin bire bir nebze da olsun yaralarını sarmaya, dertlerini paylaşmaya açkı olmuşuzdur.” dedi.

Ertaç, mecmu öğrencilerin ellerinden geldiğince arkalama ettiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz bu konuda çok hassaslar. Müzaheret boşaltmak, kardeşleriyle paylaşmak istiyorlar. Okulumuzda 7 depremzede öğrencimiz var. Onlar gelmeden önce sınıflarımızdan, ‘Öğretmenim depremzede arkadaşlarımız lütfen bizim sınıfa gelsinler. Tığ onlarla refik olup dertlerini kabullenmek istiyoruz.’ diye niteleyerek istekler oldu. Bu bizi çokça duygulandırdı. Bu baskı günleri inşallah hep birlikte şevket, kavim halk ele atlatacağız.”

Öğrencilerden Azra Tempo Turhan ise depremi duyunca haddinden fazla etkilendiğini, üzüldüğünü söyledi.

İlk günden itibaren depremzedelerin doğrulamak istediğini anlatan Turhan, “Bu kampanya olmasa bile tıpkı şekilde arkalama edecektim. Elimden gelenin yer iyisini ayırmak istiyordum. Okuldan tıpkısı kaç öğrenci toplayıp talepte bulunduk.” diyerek konuştu.

Turhan, yardıma ihtiyacı olan kişiler için harçlıklarını eğlenceli namına paylaştıklarını vurgulayarak, “Bu el bile depremden etkilenenlerle benimsemek istedik. Böyle pres zamanlarda yer azından ayrımsız arada durmamız gerekiyor. O yüzden üstelik böyle aynı aplikasyon yaptık.” ifadesi kullandı.

Share: