Orman ve Su İşleri eski Bakanı Eroğlu: “Yıpranmamış Hasankeyf ‘i 20 yılda inşa ettik”

Orman ve Akarsu İşleri eski Bakanı Eroğlu: “Kullanılmamış Hasankeyf ‘i 20 yılda düz yazı ettik”

BATMAN – Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu benzeri dizi film ziyaret ve temasta çıkmak üzere Batman’a geldi.

Batman Valiliği’ni görüşme eden Eroğlu, elan sonraları ara sıra incelemelerde mevcut olmak üzere Hasankeyf’e gitti. İlçede dikme dikimine üstelik katılan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Yeni Hasankeyf’i 20 yılda inşa ettiklerini söyledi. 2003 yılından beri Hasankeyf ile alakalı olduklarını belirten Nazır Eroğlu, “

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla burada lokal mimariye makul kebir bir şehir kuralım dedi. Alışılagelen Hasankeyf’in 7 ceberut kadar aynı alanda mimarisiyle, temas şeyiyle çok güzelce evler yapalım, tarihi eserlerin tamamını canlandırma edelim. Bilcümle kazıları yapalım tarihimiz ortaya çıksın. Firez parkı ve kütüphane nesir ettik buraya. ve ayrıca müze yapıldı kim bu bölgenin sunu iri müzesi haline geldi. Bilcümle eserleri taşıdık koruduk siftinlik. Hasankeyf bu bölgenin arz yüce turizm merkezi olacak. Turizm açısından burası balaban ayrımsız potansiyele erbap. Burada hem baraj yapıldı hem üstelik şu anda enerji üretiyor ki bu dünyanın sayılı barajlarından birisi. Yılda 4 milyar 200 milyon kilowat saat erke üretiyor ki heybetli bir baraj. 7 yılda kendisini amorti edecek” dedi.

Share: