Ömer Çelik’ten CHP’nin ‘YAŞ’ kararları eleştirisine tepki

DOĞRU Parti Genel Başbuğ Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Polat, Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin (CHP) Faziletkâr Askeri Şura kararlarını eleştirmesine müteveccih, “Bu meşruhat ağız ağıza bir nifak siyasetinin neticesidir. Terörle savaş bağlamında benzeri faaliyetler hazırlığı yapılırken bu açıklamaları tahsis etmek sorumsuzluktan eksantrik aynı öz değildir. Bunlar, daim askeri ve şiddet vesayeti üzerinden hesaplaşmaya çalışmayı benzeri gelenek haline getirmişler. Bunun dozu ve aralığı azalsa üstelik bu alışkınlık değişmiyor” dedi.

Ömer Polat, Adana’bile partisinin diyar binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Orduya çevrilmiş negatif mesajlar veriyorlar”

CHP’nin Faziletli Askeri Şura (GÖZYAŞI) kararlarını eleştirmesine değinen Çelik, “Yüksek Askeri Şura kararlarına dönük olarak söylenen sözlerin hiçbir geçerliliği olmadığını bildirmek isterim. Aynı milletvekili çıkma Yüksek Askeri Şura kararlarında liyakat ölçüsünün kullanılmadığını, eksantrik ölçülerin kullanıldığını anlatım etmiş. CHP Saylav bunu neye göre söylüyor, neye bakarak değim ölçüsü bakir, kendisinin kıstası nedir bununla ilgilendiren arasında aynı molekül namevcut. Cumhurbaşkanımızın devletin başı olarak kendisine temel tarafından mevdu görevler gereği, türlü süreçlerin içerisinde bulunmasını tenkit konusu yapıyor. ‘Birliklerden mevrut liyakatle ilişik değerlendirilmeler yukarıda dikkate alınmıyor’ diye benzeri rapor kullanıyorlar. Sanki bu yaşama bütün raporları görüyor, bilcümle toplantılara katılıyor gibi bir formalist ortaya koyuyor. Bilcümle bunların kâffesi Yüksek Askeri Şura kararlarından tıpkısı kabaklık neticesinde yapılan değerlendirmeler. Balaban ayrımsız ihtimalle bile bu kararlardan tasalı olan birileri tutmuş bunlara aynı kademe vermiş, onlarda bu notu dillendiriyorlar. ‘Odalarında sezdirmeden şunları yapıyorlar’ diye niteleyerek karışıklık, birilerini zılgıt etmeye çalışıyor. Bu gine karakteristik CHP’den yansıyan, gelişigüzel vesileyle toplumun galiba aynı kesimini tehdit etme politikasının devam ettiğini gösteriyor. Henüz sonradan Milli Savunma Bakanımız ve Genelkurmay Başkanımızın liyakatini sorguluyorlar. Bunu sorgulayanların tıpkı yetkisi yoktur, yalnız çatı amacıyla anadan görme yerine sık sık yaptıkları gibi orduya çevrilmiş negatif mesajlar veriyorlar” diyerek konuştu.

“Izahat, nifak sokma arayışıdır”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haddinden fazla iri başarılara imza attığını belirten Polat, “Bu müddet içerisinde Suriye’bile, Gün Doğusu Akdeniz’üstelik ve Libya’birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri çokça büyük başarılara imza attı. Gene Azeri kardeşlerimizin 2.Karabağ Savaşı’nda ordumuzun verdiği desteğin ne kadar eşsiz ve ciddi olduğu aynı kere henüz burada görüldü. Bilcümle bu başarılar ortadayken tutup değim veya sürücü belgesi sorgulaması yapmaya işlemek elden nifak sokma arayışıdır. Cumhurbaşkanımızın içerisinde bulunduğu süreçlerde yetkilerini kullanmasını sorgulama konusu düzenlemek elhak ne anayasal düzenden hangi birlikte demokratik geleneklerden bilerek olmadıklarını gösteriyor. Bunların Efdal Askeri Şura kararlarıyla ilgili yaptıkları izahat ağız ağıza tıpkısı nifak siyasetinin neticesidir” ifadelerini kullandı.

Operasyon hazırlığı sürecinde yapılan açıklamaları ‘Sorumsuzluk’ olarak nitelendiren Ömer Polat, daha bilahare şunları söyledi:

“Suriye’dahi yakın zamanda Cumhurbaşkanımızın ‘Benzeri akşam ansız gelebiliriz’ mottosuyla ortaya koyduğu ayrımsız egemenlik var. Bütün bunlar meze konusuyken sözde ordudaki sair başarılı komutanların engellenmesi şeklinde sunmaya harıldamak, evet dahi bunu ordunun düzenine aksi bir müdahale yerine adlandırmaya işlemek abidik gubidik benzeri öz. Hem birlikte bunu terörle mücadele bağlamında benzeri faaliyetler hazırlığı yapılırken dile anlatmak sorumsuzluktan apayrı bire bir öz değil.”

“Zat kendilerine helalleşmeleri geçişsiz”

Dönemin CHP Genel Komutan Yardımcısı Yıldırak Batum’un ‘Ordu kağıttan kaplanmış’ sözlerini hatırlatan Ömer Polat, “Ordunun siyasete engelleme etmemesini eleştirerek, bakın etmesini değil, etmemesini yani kalaba siyasete engelleme etmiyor, kalabalık kağıttan bire bir kaplan gibisinden benzeri açıklama yaptı. Yani siyasete engelleme etmeyen, anayasal düzene vabeste artan, demokratik kurallara sınırlı küsurat ayrımsız orduyu kağıttan kaplanmış diye niteleyerek aşağılayacak kadar ati gidiyorlar. Nedeniyle bugünlerde helalleşme adı altında yürüttükleri şeyler, ana işledikleri bu cürümlerle öz kendilerine helalleşmeleri geçişsiz. Daima adına askeri ve önem vesayeti üzerinden hesaplaşmaya çalışmayı tıpkısı gelenek haline getirmişler. Bunun dozu, aralığı azalsa üstelik bu alışmışlık değişmiyor” dedi.

İsrail’in Gazze’ye müteveccih saldırısı

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıyı kınayan Polat, “Bu ofans bizim şimdiye büyüklüğünde olduğu kadar hızlı kınadığımız saldırılardan bire bir tanesidir. Uluslararası toplumun buna müdahale etmesi gerekir. İsrail’in dahi bu saldırıları biran ilk durdurması gerekir. Buradan çıkma ayrımsız çaba döngüsünün hiç kimseye faydası olamaz, barışla ait idealleri daha uzağa atacaktır. Bu saldırıyı kınarken arsıulusal toplumu göreve çağırıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı Selami Sarıtaş’a planlı saldırıya birlikte değinen Polat, saldırıyı kınadıklarını belirterek, “Biraz önceki birlikte kendisi ile görüştüm. Geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Şundan on paralık kimsenin kuşkusu olmasın; alevi canlarımıza yapılan gelişigüzel hareketli bize yapılmıştır. Ayrımız gayrımız yoktur. Zaman alevi dernekleri vakıfları çok domuzuna aynı açıklama yaptılar. Elkızı, cemevlerine, alevi canlarımıza yapılan saldırılar üzere bütün nefret suçlarına karşı bilcümle beraber aynı burun koyalım dediler. Bağımlı kim bilcümle beraber ayrımsız burun koyuyoruz. Hele kim Muharrem ayının 1’nci gününde alevi canlarımız lokmalarını paylaşmaya hazırlanırken cemevlerine bu ofans gerçekleşti. Emniyetimiz, adliyemiz çabucak konusunda düşeni yaptı. Emniyetimizin bunu bilcümle boyutları ile açığa çıkaracağından hiçbir kuşkum yok” dedi. – ADANA

Share: