ODTÜ Öğrencileri, Mezuniyetlerini Kıvrılma Stadyumu’nda Kutladı

Bilim: TAMER ARDIL ERŞİN – Kamera: EKSIKSIZLIK SEVİNDİRİCİ

ODTÜ’lü öğrenciler Rektörlüğün yasağına rağmen Bükülme Stadyumu’ndaki kat töreni geleneğini sürdürdü. Öğrenciler, “Dürüst girmek geçişsiz kardeşim; şişkinlik etmen ürem serencam; dinazora kimesne aynı husus yapmadı”, “Nitelikli eğitim lümpen sınıflarda verilir”, “Enflasyonun bu büyüklüğünde yükseldiğini bilseydik, pankartı ODTÜ’ye girerken bastırırdık”, “Gözlerimizdeki ışıltıyı dahi satmışlar” ifadelerinin kayran aldığı pankartlar taşıdı. KPSS’nin iptaline ilişkin birlikte “Soruları değil sorunlarımızı çalın” bağlanmış pankart taşındı.

ODTÜ öğrencileri, rektörlüğün yasak kararına rağmen mezuniyetlerini Bükülme Stadyumu’nda kutladı. ODTÜ Mezunlar Derneği ve akademisyenlerin destek verdiği mezuniyet kutlamasına öğrencilerin aileleri dahi katıldı.

Kutlamada öğrenciler dans gösterisi yaptı. Gösterinin böylecene “ODTÜ mezuniyetinin yeri Devrim’dir” pankartı açıldı.  Tebrik sırasında “Verşan Cins ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganı atıldı.

ODTÜ Moleküler Dirim Bilimi Bölümü Mezunu Itır Şekerzade, “Bire Bir ODTÜ öğrencisi amacıyla Bükülme mezuniyeti kampüse adım attığından beri hayalini kurduğu, ODTÜ’bile yaşadığı tekmil ahval ve kendisini var ettiği alanlarla birlikte pankartına hangi yazılacağını şekillendirdiği gündür. Bu pankartlarda içtimai ve siyasi olaylara mezunlar gözünden yorumlar kayran alır. Bu pankartlar kimi vakit gülmeceli vaziyetler, arada bir üstelik azrail sözlerle öğrencilerin kendilerini ifade ettiği anlardır. Metrekarelerle ölçülen kağıt parçalarını asayiş sorunu yerine yayımlamak ve bu sebeple öğrencilerin elinden itmam törenini elinden ahzetmek, sadece atanmış rektörün aynı hamlesi değil benzeri zamanda ODTÜ’yü geleneklerinden bürümek amacıyla atılmış benzeri adımdır” diye konuştu.

Şekerzade’nin konuşmasının peşi sıra bölümlerin, “Inhina yürüyüşü” yapıldı. Üslup sırasında öğrenciler ülkenin durumuna ilişik mesajların yer aldığı pankartlar taşıdı.

Bazı pankartların “asayiş” gerekçesi ile içeri alınmaması “Bu pankart ‘düzenlilik sebebiyle’ tahrip edilmiştir” pankartı ile eleştirildi. Pankartları kampüse alınmayan öğrenciler da ellerinde pankarta tutuyormuş üzere yürüdü. Tıpkısı çıkışlı, “Bala da yaparım, kariyer bile” kayıtlı döviz ve çocuğu ile gelişigüzel yürüdü. Pankartlarda iktisadi durum, KPSS’deki bazen soruların Yediiklim Yayınevi’hangi bire bir deneme sınavında daha önceki yayınlanması üzere konular bile değerlendirildi.

Pankartlarda şu mesajlar yazılıydı:

“Bu devirde kimesne sultan değil, padişah değil.”

“Evrimi öğretmeyi reddettiğiniz çocukların sizi virüslerden korumasını bekleyemezsiniz.”

“Biz senin usangın ayrımsız tolerans ile düzenleyeceğin KKM mezuniyetine mi kaldık?”

“Bu ülkenin tek şeyi yoktu; bu büyüklüğünde yıpranmasının mantığını çakmak olabilir değil; muhakkak birileri bir şey yaptı.”

“Doğruca görünmek geçişsiz kardeşim; şişkinlik etken faiz akıbet; dinozora kimse bir şey yapmadı.”

“Kalifiye eğitim ayaktakımı sınıflarda verilir”

“Enflasyonun bu kadar yükseldiğini bilseydik, pankartı ODTÜ’ye girerken bastırırdık.”

“Para Şişkinliği calculus notlarımın toplamını geçti.”

“Gözlerimizdeki ışıltıyı da satmışlar.”

“Ankapark’taki dinozorlarla ortak özelliğimiz, ikimizin birlikte gençliğinin çürümesi.”

“Amma onlar o kadar TOK Kİ, açın halinden hangi anlasın.”

“Türk lirasını et kafalı dönüştürsek değerlenir mi?”

“Üç tarafı denizle, dört tarafı asbestle.”

“Soruları değil sorunlarımızı çalın.”

“Hey o ‘beşli’, hey o ‘beşli.’ İhale yolu taşlı. O beşliler gidecek, rantların gözü buğulanmış.”Share: