Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Göktepe: “Yılda 70-80 Esnafımız Kepenk Kapatıyor”

ENES CAN ÖZMEN

Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, âdeta esnafın neşelilik ve RABIT- DÜZEM primlerini ödeyemediğini belirterek, “Ego 2010 yılından beri Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı yapıyorum, 2010 yılında buraya seçildiğimde bin 100’e andıran üyemiz vardı fakat şu anda 700 kadar düştü. Bu örgen sayısı git gide düşüyor, yılda 70-80 kişi kepenk kapatıyor” dedi.

Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, alelade esnafın yaşadığı sorunlara ilgilendiren açıklama yaptı. Göktepe, şunları söyledi:

“BİR YILDA 70 ESNAF KEPENK KAPATTI”

“Ben 2010 yılından beri Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı yapıyorum. 2010 yılında buraya seçildiğimde bin 100’e mail üyemiz vardı ancak şu anda 700 büyüklüğünde düştü. Bu örgen sayısı giderek düşüyor yılda 70-80 yaşama kepenk kapatıyor. Bunun birlikte kapatmasının sebebi biliyorsunuz canlılık maliyetlerinin, RABITA-DÜZEM primlerinin artışından esnaflarımız sıkıntılar yaşıyor. Onun için biz buradan devletimizden esnafımıza müzaheret yapılmasını istiyoruz. Esnafımızın beribenzer duman ve tekel bayi sayısının artmasıyla görünmek şartıyla üstelik esnafımızın yılda şu anda 70-80 dirilik kepenk kapatıyor, sayımız git gide düşüyor. Esnafımız ağırlık yaşıyor, biz buradan devletimizden müzaheret istiyoruz.

“DETAYLI VADELİ BAĞAN FAİZLİ KREDİLER İSTİYORUZ”

Esnafımızın, kıtipiyoz esnafımızın ayakta kalabilmesi için detayli vadeli bağan faizli krediler sağlamasını istiyoruz. Oldukça esnaf çok sıkıntıda. Balaban marketler bizim kıytırık esnafımızı bulunmayan etme çabasındalar ve namevcut ettiler. Esnafımıza kira öder kabilinden cümbüş faturaları geliyor bunda çok şişman sıkıntılar yaşıyorlar. Onun için devletimizin esnafımıza arkalama yapmasını ve bindi sağlamasını istiyoruz. Esnafımızın icar stopajlarını yüzdelik 20 ödemesi olanaklı değil, bunun düşülmesi yahut kaldırılmasını istiyoruz. Geçen yıl gelen canlılık faturası 500 liralık ise 2022 yılında ise 2 bin, 2 bin 500, 3 bin gibi fatura geliyor. Bunun altından birlikte esnaf kalkamıyor. Elhak esnaf DEMET-DÜZEM’unu mu ödesin, dükkanın kirasını mı ödesin, neşelilik faturasını mı ödesin? Yani maaş aynı esnafımızın 15-20 bin lira gideri oluyor. RABIT-DÜZEM’unu ödeyemeyen esnaflarımız çokça. Şu anda Bakkallar Odası’na mukayyet 700 kıta esnafımızın var amma bu 700 pare esnafımızın içeresinde 500 lime esnafımız RABIT-SEVIYE primlerini ödeyememekteler.”

Share: