Muğla Büyükşehir Tarım Laboratuvarı, 43 İl ve 2 Ülkenin Numunelerini Çözümleme Etti

Muğla Büyükşehir Belediyesi Zirai Gayeli Arazi Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı bugüne büyüklüğünde 43 mülk ve 2 ülkeden mevrut yerey, su ve yaprakları çözümleme ederek tarımsal üretime ulama sağladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile gelişigüzel darülfünun yerleşke içerisinde 2015 yılında kurulan Tarımsal Amaçlı Yer Sulama Suyu ve Nebat Laboratuvarı bugüne kadar 15.570 numuneyi çözümleme etti. Türkiye genelinden 43 kent, Kazakistan ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen numuneler dahi laboratuvarda çözümleme edilerek üretime yardım sağlandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Zirai Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Nebat Laboratuvarı’nda 2015 yılından bugüne kadar 10.404 yerey, 4.761 bitki, 585 su görünmek amacıyla hep 15.750 camekân analiz edildi. Laboratuvarda üreticiler eliyle getirilen örneklerde zirai gayeli sulama suyunda 12, toprakta 15, bitkide 13 oynak analiz yapılıyor. Bu analizler sonucunda ne ürünün toprağa akıllıca olduğu, ürüne göre ne gübreyi, ne miktarda ve ne antlaşma aralığında kullanmaları gerektiğine dayalı bilimsel tabir kendisine hazırlanarak üreticilere veriliyor.

BAŞKAN GÜRÜN: “ÜRETEN KÖYLÜMÜZ YINE MİLLETİN EFENDİSİ OLACAK”

Tarımda eski usul yöntemler hesabına bilimsel veriler ışığında sistemli tıpkı istihsal üzere çalıştıklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, çabucak Muğla’nın değil Türkiye’nin değişik illerinden mevrut numuneleri üstelik çözümleme ederek tarıma yardım sağladıkları amacıyla bahtiyar olduklarını belirtti.

Başkan Gürün, “Muğla artağan topraklara, sel ürünlere ehil tıpkı tarım şehri. Üreten aynı Muğla yeryüzü önemlisi dahi üreten köylümüz üzere tarıma şişman bir ehemmiyet veriyoruz. 2015 yılında üniversitemiz yerleşkesi içerisinde kurduğumuz tarım laboratuvarımız güdük sürede yaptığı çalışmalarla elden Muğla’nın değil ülkemizin ayrımlı şehirlerinden mevrut numunelere de sülale sahipliği yapmaya başladı. Ilmî verilerle üreticilerimiz toprağının hangi ürüne yarar olduğunu, ne gübreleri kullanması evet birlikte kullanmaması gerektiğini kadar bir nice ustalık bilgiye ulaşabilme imkanı yakaladı. Üreten tıpkı Muğla ve Türkiye için tarıma desteklerimiz bitmeme edecek, üreten köylümüz tekrar milletin efendisi olacak” dedi.

Tarımsal Gayeli Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı’nda yapılan çalışmalar ile Muğla’nın yer haritasını çıkaran Büyükşehir Belediyesi bu bilimsel verileri kitaplaştırdı.

Share: