EDISYON Genel Başkanı Mecnunca: “Muğla kongresi, Türkiye arıcısının dünya kongresi haline gelmiştir”

Türkiye Münezzeh Yetiştiricileri Dalan Birliği (BASI) Başkanı Işıklı Delimsirek, ‘Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi daha çok Türkiye arıcısının dünya kongresi haline gelmiştir” dedi.

TAB Umumi Başkanı Işıklı Atmaca, Kültür Mühendisi Suat Musabeşeoğlu’nun sunduğu ve Türkiye Münezzeh Yetiştiricileri Forma Birliği’nin içtimai medya hesabında yayınlanan ‘7. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ özel yayınının konuğu oldu. 7. Arsıulusal Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’hangi ait değerlendirmelerde kâin Temiz Mecnunca, “Daha Dünya Arıcılar Birliği’ne de namzet değilken, 2008 yılında arsıulusal kurultay yapacağız diyerek yola çıktık. Bu kongreye rastgele hangi büyüklüğünde Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi denilse üstelik bu kurultay Türkiye’nin kongresi, Türkiye arıcısının kongresidir. Bundan Sonra bu kurultay Türkiye arıcısının Dünya Kongresi haline gelmiştir. Bunun altını resmetmek istiyorum. 2008 yılında tığ bu işe başladık. Kongreyi 500-600 kişiyle 2008’den sonraları ve iki dolaşma Muğla Üniversitesi salonlarında yaptık. Amma 2012 yılında otellere taşıdık. Otellere taşıdıktan sonra binli sayılarla kongre yapmaya başladık. Kendimize danışma amacında Dünya Arıcılar Birliği üyelerini davet ettik. İlk kongreye başladığımızda 550 kişiyle başladık. İlk yerine 5 ülke katıldı ve 9 stant kuruldu. 2018 yılında 2 bin 100 güç, antrparantez 350 hayat da yüzeysel girenlerle alay malay 2 bin 400 yabanlık bir kurultay yaptık. Pandemiden evvel 22 ülke katıldı ve 50 stant kuruldu. Bizim dünyayla entegre olmamız müstelzim zamandı. Ancak pandemi bizi aksi etkiledi. Zaten hep kongrelerde bunun yansımalarını görüyoruz. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımız ant, 7. Kongremizin nihai raporu de şudur; Kongreye bin 600 emanet yataklı vagon, 230 güç bile rastgele methal yaptı. 16 devlet katılım sağladı. 33 vahit sergilik ile 28 firma ve gurur katıldı. Banak namına ta 135 lokma ve Orman Genel Müdürlüğümüzün çalıştayı yapıldı. Dünya arıcılığında 6 ana kara başkanı buradaydı. Değişik taraftan workshoplarımızı, panellerimizi görüyoruz. Bilimsel sunumları ve hikmet açısından yoğun meşgul aynı kongre oldu. Bu kongrelerde bize zindelik veren budur” dedi.

Kongrenin pandemiden sonraları yapılan yer nazik arıcılık kongresi olduğunu ve gelecek nesillere aktarılması gerektiğini kaydeden Atmaca, “Apimondia’nın hep heyeti kongremize katıldı. Bizim için bu kongre pandemiden sonradan bizde aynı milat oldu. Bu kongreyi henüz mebzul sahiplenerek gelecek nesillere taşımamız gerekir. Pandemiden sonradan arz şişman arıcılık kongresi oldu. Apimondia Komutan Yardımcısı, “Türkiye arıcılığı dünyada şef olma yolunda. Antrparantez tığ Apimondia yerine artık Türkiye arıcısının yaptığı bu kongrede bizim arz başta düzlük almamız gerekiyor” ifadelerini kullanarak bu kongreyi birlikte evvel umumi kurullarında gündeme alacaklarını ifade ettiler. Bu bizim senelerce beklediğimiz şeydir. Apimondia’nın genel kurullarında bu kongreden söz edilmesi bahsedilmesi bizim hedeflerimizden biriydi. Türkiye arıcılığını dünya arıcılığında düz edinmemizden söz ediyorum. 7. Kongrede henüz alacağımız yolumuz var mı? Elan çalışmamız gerekiyor mu bağımlı ki peki. Fakat 7. kongrede ağırbaşlı mesafeler aldık ve Türkiye arıcılığını çokça bol külah ettiğimizi anlatmak istiyorum. Bu kurultay Muğla Arıcılar Birliği’nin kongresi olmaktan bundan sonra. Muğla Arıcılar Birliği’hangi sektöre hakeza tıpkısı kongre kazandırdıkları üzere minnet borcumuz var. Amma bu kurultay artık Türkiye’nin kongresi. Bütün bağlanak başkanlarım, bakanlıklarımız, arıcılıkla ait sektörün bunu böyle görmesi lazım. Bu kongreye çıktı elimizden geldiğince bindi vermemiz ve sorgulamamız gerekiyor. 1 buçuk yıldır arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Özellikle Muğla Valimize, Malumat Kurulundaki arkadaşlarımıza, Aranjman Kurulumuza. Bunun çok balaban bir bütçe kalemini valimizin destekleriyle oluşturduk. Evet emeği tığ verdik ama desteği birlikte valimiz verdi. Kendisinin bende ayrı bir yeri olacaktır. Namına Türkiye arıcısı adına çok teşekkür ediyorum. Muğla Tecim Odası, Marmaris Tecim Odası, Muğla Ticaret Borsamızın bile haddinden fazla desteklerini gördük. İsimlerini sayamayacağım firmalarımızın desteklerini gördük. Emeği güzeşte kül çekicilik ve kuruluşlara teşekkürname ediyorum. Bu desteklerle kongreler oluyor” diye niteleyerek konuştu. – MUĞLA

Share: